Tableta cu Windows 8.1

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Tableta cu Windows 8.1

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
am vazut azi ceva tablete de la asus,ce dispun de sistemul de operare windows 8.1,precum şi de un dock tastatura detaşabil.practic o poţi transforma cu uşurinţa in laptop.acum,marea mea dilema: exista o sinteza pentru acest sistem de operare?sau putem instala jaws?m-ar tenta mult
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu chiar azi m-am jucat cu un astfel de Asus si mergea ok cu JAWS 16. Au de obicei si licenta de Office.
Asta a costat vreo 1500 lei si mergea destul de bine, navigare pe internet, ascultat pe Youtube. Nu stiu cum ar merge cu programe mai complexe, dar asa de utilizat, cel putin cea pe care am vazut-o e mai ok decat laptopurile acelea micute cu procesor Atom.

Am inteles ca sunt acum foarte multe tablete cu Windows 8.1 varianta de desktop, pe care se poate pune orice ce punem pe un laptop normal. Intr-un podcast al celor de la Freedomscientific am auzit ca in S.U.A. costa de la 150 de dolari in sus astfel de tablete, sunt multe bune la un pret in jur de 200 de dolari, aici fiind inclusa si licenta de Windows si de Office 365.
Probabil se vor ieftini si pe la noi.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

foarte tare!da,se gasesc cam de la 1100 tabletele acestea.par la o prima vedere tare interesante!
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Tableta cu Windows 8.1 se gaseste si pe
www.utok.com

Este diferenta intre versiunea de Windows 8.1 de pe tableta si cea de pe telefon? Eu am un astfel de telefon, naratorul e OK, din pacate nu merge decat in limba engleza. Stiam ca pe telefon se pot instala doar aplicatii cu extensia XAP. Nu m-am priceput sa instalez programe ca Jaws sau NVDA.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

sincer,eu nu aş lua de la utok nimic! tableta aş lua asus,iar telefon cu windows,un nokia lumia.sa inţeleg ca pe telefon ca şi voce e doar naratorul?
Bordanc_Nicu
Sergent major
Mesaje: 89
Membru din: 20 Aug 2009, 23:44
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Bordanc_Nicu »

Interesant... Cumpărăm tableta cu 150 de dolari, și liciență de Jaws cu peste 500 de dolari!
P.S. nu cunosc prețul unei liciențe de Jaws, dar e interesantă diferența.
Renunta la ce nu poti pastra, pentru a castiga ce nu poti pierde!!!
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

da,o diferenţa enorma.pacat ca guvernul nu ne ofera o reducere...
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Orice produs are si costuri fixe care nu depind de volumul vanzarilor si care sunt la fel si daca se produce o singura bucata dintr-un produs sau un milion de bucati.
Daca un produs se poate vinde in volum mai mare, costul fix se imparte la mai multe bucati si deci costul pentru un produs este mai redus, deci si pretul produsului poate fi mai mic.
O tableta este un produs destinat publicului larg si se vinde intr-un volum mult mai mare decat un cititor de ecran care spre deosebire de tableta poate fi si piratat.
In plus, o tableta poate fi produsa cu costuri foarte mici in tari mai sarace din Asia, pe cand JAWS se fabrica in SUA unde programatorii primesc cele mai mari salarii din lume, iar aceste salarii reprezinta si ele costuri de productie.
Pe langa asta, principalul client pentru JAWS este guvernul american, care ca orice guvern, plateste bine, fiindca nu plateste din buzunarul lui, asa ca producatorii cititorului de ecran nu au motive sa se lupte prea tare si sa ii reduca pretul ca sa il vanda mai usor.
De aceea o tableta poate sa coste mai putin decat un cititor de ecran.

Am dat aceasta explicatie fiindca in Romania exista o opinie destul de larga in randul publicului ca are valoare doar ce se vede si pe care poti sa pui mana, ca informatia nu are valoare, ca daca ceva se poate fura usor inseamna ca trebuie in mod evident furat si ca deci nu are valoare.

Guvernul nu ne ofera nicio reducere, dar nici noi nu i-am cerut vreodata o astfel de reducere. Avem o asociatie care mai degraba prefera sa ceara guvernului subventii pentru hartie braille, nu pentru computere si tablete. :-)
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

E destul de complicat cu instalarea Jaws pe astfel de dispozitive. Microsoft a incurcat tare lucrurile.

Exista trei feluri de windows 8.1:
- varianta clasica, ce poate rula pe calculatoare si doar unele tablete cu arhitectura X86, nu pe telefoane;
- RT, ccare ruleaza pe o parte din tablete;
- Phone, care ruleaza pe telefoane.

Doar pe varianta clasica de windows se poate instala Jaws sau NVDA. Pentru celelalte, trebuie Narrator, de de care eu personal nu sunt multumit. Stie doar engleza, e prea lent, nu merge in toate aplicatiile. totusi, sunt destul de optimist, e mai bun decat era talkback in android la inceput, navigarea pe web este foarte eficienta. Sper ca se va imbunatati.

Deci, daca vreti sa cummparati o tableta si sa puneti Jaws pe ea, asigurati-va ca are windows normal, pe arhitectura X86, Nu RT.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

În ultima perioadă, Producătorii lansează tot mai multe tablete cu windows 8.1 ful x86 pe care putem pune jaws sau NVDA. de RT nu am mai auzit din 2013. Microsoft a avut pierderi cu acest sistem de operare.
Scrie răspuns