Sintetizatoare si limbile acestora... Pe care le folosim?

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Ce sintetizator + limba folositi cel mai des cand lucrati cu Jaws?

WinTalker Voice in limba romana
4
19%
Eloquence in limba engleza
1
5%
Eloquence in limba italiana
12
57%
Carmen - limba romana
2
10%
Ancuta - limba romana
1
5%
Alta varianta decat cele mentionate aici
1
5%
 
Voturi totale: 21

Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Eu in prezent folosesc vocea Mihai de la Loquendo(cred ca e0)cu jaws 13 pe pc.Iar pe netbook folosesc jaws 12 cu Eloquence in italiana.Am folosit si win talker dar nu m-am impacat deloc bine cu vocea.Prefer Eloquence in italiana.Pe vocea Mihai am niscaiva probleme.
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Incepand cu Jaws 16, nu se mai poate folosi sapi4, nici macar pe 32 de biti, astfel ca nu mai putem sa folosim WinTalker. Aceasta sinteza suna ingrozitor, dar are marele avantaj ca pronunta corect romaneste. Nu stiu cine ar putea sa transforme WinTalker-ul din sapi4 in sapi5, nici nu am idee cat ar costa asa ceva. Probabil ca nimeni nu ar fi dispus sa o faca, pentru ca este o sinteza vocala veche, (din 1998). Daca va face placere, putem sa readucem in discutie zgarcenia orbilor, motivul pentru care nu putem sa avem o sinteza vocala performanta. Cu toate acestea, desi am cumparat doua licente pentru vocile Carmen si Ioana, nu o folosesc pe nici una din ele. Este adevarat ca termenul de sinteza vocala buna e subiectiv: unii inteleg prin sinteza buna aceea care zice confirma in loc de enter. Limba romana este o limba fonetica si daca o sa folosim un sintetizor care ne citeste tot felul de bazaconii, de exemplu "capitanul" in locul cuvantului "cap", vom ajunge sa scriem scaip in loc de skype. Trag acest semnal de alarma, deoarece trebuie sa constientizam faptul ca, trecerea la aceste sinteze vocale care suna placut dar pronunta gresit, nu este un progres ci un regres.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

WinTalker poate fi imbunatatit de cel care l-a creat, dar dupa cate spunea Mircea Bucur, nu mai este interesat de actualizarea lui, sau ca ar fi fost dar cerea prea multi bani... ceva de genul asta.

Asa este, calitatea sintezei depinde de fiecare persoana, depinde de nevoile ei.
Si depinde extrem de mult de vocea cu care te-ai obisnuit. Unii s-au obisnuit (din nefericire pentru ei) cu WinTalker, iar acum trebuie sa renunte la el daca vor sa foloseasca o versiune mai noua de Windows.
Altii s-au obisnuit cu Eloquence in italiana, fiindca Eloquence este o voce robotica de o calitate foarte buna, iar italiana este cea mai similara cu romana. Norocul lor fiindca Eloquence a fost mai bine intretinut decat WinTalker.
Eu din fericire m-am obisnuit sa citesc toate textele cu Eloquence in engleza, chiar asa super ciudat cum citeste el cuvintele in romana, dar asta ma ajuta foarte mult fiindca de fapt am mai mult de citit si scris in engleza decat in romana.
Pentru citit literatura, cele mai bune sunt Ioana/Carmen/Simona fiindca sunt mai naturale, iar in acele cazuri conteaza mai mult naturaletea decat corectitudinea. Nici oamenii nu vorbesc cu totii corect, folosind limba oficiala, fiindca unii au un anumit accent regional.
Putem spune ca si Eloquence in italiana vorbeste destul de bine romaneste, dar cu un puternic accent italian. :-)

Din pacate pentru noi orbii, firmele producatoare nu prea sunt interesate de nevoile orbilor, ci de nevoile firmelor care platesc mai bine pentru sinteze vocale, plus ca trebuie sa faca mai putin efort sa vanda catorva firme in loc sa vanda catre o multime de orbi, cu toate costurile implicate.
Iar firmele sunt intotdeauna interesate de sintezele usor inteligibile, nu de cele care raspund rapid si sunt robotice pe care le preferam noi pentru munca de zi cu zi pe computer.
Concluzia este ca nu prea ar trebui sa ne asteptam ca va aparea o noua sinteza robotica romaneasca de o calitate mai buna. Plus ca oricum ar fi acea sinteza, uite de exemplu cum e eSpeak, cei care s-au obisnuit cu WinTalker tot WinTalker vor prefera si vor considera eSpeak de o calitate slaba. Ma rog, ca de fapt eSpeak chiar este de calitate cam slaba... cam asa este.
Manus_Onix
Plutonier
Mesaje: 104
Membru din: 01 Iun 2007, 15:33
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Manus_Onix »

Salutare. Pana ieri si eu foloseam wintalker. Dar cum s-a mai spus pe aici era prea incet. Deja a imbatranit sinteza asta asa ca am trecut pe jaws 16 si folosesc italiana, ca limba de navigare. Pentru citit insa folosesc nvda cu wintalker. Pe acest program wintalker se misca foarte ok. Dar eu as propune o chestie. Sa vorbim cu cei de la freedom scientific sa creeeze ei pentru eloquence o voce romaneasca. Ca oricum se tot vorbea intr-un topic de acest lucru, ar fi fain sa redeschidem acest subiect, implicit sa revenim cu propunerea. La italiana am o problema insa. Cred ca sunt diacritice noi pentru ca in loc sa citeasca diacriticele aparute pe site sau intr-un program citeste tot felul de punctuletze sau ce mai vede el pe acolo. Daca se deschide dosarul descarcari la mozila firefox avand in vedere ca il am in limba romana se numeste colectie. Italiana citeste cole.cie. In rest e super ok.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, nici eu nu pot folosi voci precum Carmen sau Ioana, consider ca ar trebui sa am nervi de otel numa sa ma obisnuiesc cu ele. Poate ca la telefon ar merge cat de cat, cel putin eu nu fac chiar atatea cu el, dar sa dau alt + tab pe Windows si sa stau dupa ele sa vorbeasca, sa stalceasca ce stiu ce cuvinte care apar in limba engleza...
Imi pare si mie rau de Wintalker, il foloseam candva sa vad daca am pus toate diacriticele intr-un text mai important, in ultimul timp am folosit pentru asta ESpeak, lumea se poate obisnui si cu el, pana la urma bine ca e tot o voce robotica.

Eu cu italiana fac absolut totul, imi vorbeste la utilizare, la scriere de cod, la lectura si aproape tot timpul chiar si cand citesc texte in engleza.
Sa nu mai spun de marele noroc care a dat peste noi sa se faca Eloquence pentru Android, si nu oricum, ci cu tot ce trebuie, multe setari, dictionar etc.
Asadar, parerea mea este ca cel mai bine ar fi ca lumea sa se invete cu Eloquence, fie in italiana, fie in engleza, deocamdata asta este sigur primul pe care il auzi la instalarea JAWS-ului, este disponibil pe telefonul mobil cu Android sau Symbian.
Apoi alta voce este ESpeak-ul care ca norocul ca este si pe Windows si pe Android, vine cu NVDA, deci este la fel de usor de gasit; Este de asemenea si pe Linux cu Orca, mai mult, candva era si pe Mac, nu stiu acum de ce nu il mai face nimeni pentru acel sistem de operare.

Cei de la Freedom Scientific nu cred ca vor face vreo voce, Eloquence fiind a firmei Nuance, de asemenea si vocile Vocalizer.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

salut. si eu foloseam jaws cu wintalker pana acum vreo 2 luni dar m-am decis sa imi pun windowsul pe 64 de biti si am inceput sa folosesc doar nvda. sunt foarte multumit de el si de e-speak, dupa parerea mea aceasta voce este superioara wintalkerului pt ca se poate allege viteza de citit si pronunta correct si diacriticele. in plus am observant ca de cand nu mai am jaws pe calculator acesta merge mult mai bine si am observant ca unele site-uri si programe sunt chiar mai accesibile cu nvda decat cu jaws. de exemplu imi place foarte mult ca pe youtube pot sa modific usor volumul, doar din sageti, si sa derulez si sa pun pauza, un alt avantaj este add-on-ul instant translate cu care pot foarte usor sa traduc un cuvant sau un text doar prin apasarea unei combinatii de taste. e adevarat ca e-speak suna cam robotic dar fiind un vechi utilizator de wintalker m-am obijnuit repede cu el.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Acum se poate si cu JAWS derula si schimba volumul pe Youtube.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Spune-ne si noua cum. Cu NVDA am inteles ca se poate modifica doar din sageti. Se poate face la fel si cu Jaws?
Scrie răspuns