ABBYY Text Grabber

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

ABBYY Text Grabber

Mesaj de IonPop »

Astazi am cumparat programul de ocerizare pentru iPhone TextGrabber + Translator despre care am citit cu cateva zile in urma pe applevis.com.
Din intamplare chiar astazi are o reducere, deci daca vreti sa il cumparati, astazi e mai ieftin:
"TextGrabber + Translator is on SALE with 66% off today with AppGratis.com"

Azi costa doar 2 dolari.
Programul este foarte accesibil si usor de folosit.
Singura problema pe care am intalnit-o este ca pana acum nu am reusit sa recunosc niciun text cu el. :-)
E drept ca am incercat doar de vreo 6 sau 7 ori, dar ori am primit mesajul ca nu s-a putut focusa, ori ca nu a putut recunoaste textul si ca ar trebui sa setez limba in care este scris textul.
Limba era deja setata pe engleza si romana deci nu prea am avut ce sa ii fac.
Am incercat sa recunosc si ce scrie pe monitor si de aceasta data am reusit dupa vreo 3 incercari, insa a fost o reusita foarte... limitata, fiindca din tot ecranul mi-a recunoscut o singura litera. Era un "A".
O sa mai incerc cu el cand o sa mai am timp. Pe applevis.com si alte persoane au raportat ca au primit aceleasi mesaje ca mine, dar altii spuneau ca au reusit totusi sa recunoasca text si ca este o aplicatie foarte buna.

Pagina pe site-ul itunes.com este:
https://itunes.apple.com/us/app/textgra ... mpt=uo%3D8
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salut, am cumparat si eu programul respectiv mai de mult. Eu nu am reusit niciodata sa il fac sa recunoasca vreun text, dar vazatori au reusit chiar bine cu el. O sa mai il descarc si eu din nou sa mai ma joc cu el sa vedem ce si cum.
Gruia
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Tocmai am incercat-o din nou si de data asta am avut un succes neasteptat, adica am reusit sa prind cam tot dintr-o pagina. Am tinut iphonele cam la 20 centimetri de carte si cat mai pe centrul paginii. Oricum cred in continuare ca nu prea o putem utiliza nu stiu ce. Textul oricum e incomplet. Singura ei utilitate ar fi fost pe la restaurante pentru a citi meniul. Pentru asta este o aplicatie care are vreo 30 locatii si din cluj si putem vedea acolo clar ce au.
Gruia
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Mda, cam asa cred si eu. Ne-ar fi fost utila acea aplicatie daca ar fi putut recunoaste textul la fel cum alte aplicatii pot recunoaste codurile de bare, adica sa nu fie nevoie de o pozitionare perfecta ci sa descopere programul singur pozitia textului, adica daca este cu capul in jos sau orientat la 90 de grade sau intr-un alt unghi...

Asa cum este cred ca practic nici in restaurante nu ar fi prea utila, fiindca in restaurante de obicei nu sunt disponibile toate optiunile din meniu asa ca oricum este mai bine sa il intrebi pe ospatar, si oricum de intrebat este mult mai accesibil decat de scanat si ocerizat meniul.
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Rezultate asemanatoare am obtinut cu aplicatia Goggles, care pe iPhone costa 99 de centi, iar pe Android e gratuita. Iti citeste destul de mult text si, uneori, iti poate fi de folos. Are si functia video, astfel ca mutand incet dispozitivul, iti citeste textul spre care ai indreptat camera.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Eu am citit despre Google Goggles, dar am inteles ca este un program care recunoaste diverse obiecte de genul DVD-uri, carti, text etc, dar nu este o aplicatie completa de iPhone, ci doar un program client care acceseaza un server web care face toata treaba. Am citit si articole care spuneau ca programul CamFind da rezultate mai bune decat Google Goggles si recunoaste mai multe obiecte. Nu le-am testat asa ca nu stiu daca e adevarat sau nu.
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

A fost valabila si pe Android oferta...
SI eu am avut rezultate variabile cu text grabber. Am senzatia ca tot ce trebuie e ca telefonul sa fie drept (paralel cu pagina, nu ma refer la orientarea textului) si merge destul de bine. Chiar l-am folosit intr-o situatie reala, am citit ce e pe monitor, ca nu mai mergea jaws.

Goggles recunoaste de toate. Obiecte, text, chiar si bancnote. AM incercat si camfind si nu stiu ce sa zic care e mai bun. Cateodata imi placeau mai mult rezultatele unuia, cateodata ale celuilalt...
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Este posibil sa nu fi pozitionat prea bine telefonul cand am testat Text Grabber, fiindca am tinut in mana o carte cu o mana, incercand sa o fac sa fie cat mai plana, iar cu cealalta mana telefonul, dar e ciudat ca nu am reusit sa citesc cu el nici de pe monitor. Si mai ciudat este ca a citit o singura litera, ceea ce e cam... putin. :-)

Spuneai ca Goggles recunoaste si bancnote. Recunoaste si lei?
Am cautat aplicatii care recunosc bancnote, dar am gasit doar unele care recunosc valute de genul dolari, euro, lire, deci fix lei nu. Ma gandeam ca poate unii spera sa trecem la euro asa ca nu se mai oboseste nimeni sa recunoasca lei.
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Goggles recunoaste si lei. Si aplicatia Taptapsee recunoaste bancnotele romanesti.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

OK, mersi.
Am inteles ca recunoasterea in aplicatia Taptapsee se face de catre oameni. Nu stiu exact, fiindca eu am testat Taptapsee doar o data cand l-am pus sa imi recunoasca un subwoofer, dar nu am primit nici un raspuns.
Ma intreb oare si Goggles foloseste aceeasi metoda de recunoastere? Eu ma gandeam ca Goggles foloseste un soi de recunoastere automata...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu stiu ca si TapTapSee si Camfind depind de recunoasterea umana. La cum spun ce este in poze, sigur nu e ceva automat.
Am incercat si eu Goggles dar deocamdata nu mi-a recunoscut nimic. Am apasat Take photo indreptand camera catre tastatura, catre monitor etc, nimic, doar acelasi mesaj ca nu recunoaste nimic. Poate nu am inteles eu cum sa il folosesc. Camfind imi spune ce fel de cafea sau ciocolata este un pachet, cum e imbracat cineva, chiar si ce fel (forma) de ochelari are.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Daca este asa, inseamna ca probabil am banuit corect ca Taptapsee are la baza recunoasterea umana iar Goggles una automata.
M-am gandit ca Goggles face o recunoastere automata fiindca am citit ca recunoaste destul de bine carti, CD-uri si inca cateva chestii de care nu imi aduc aminte, dar ca nu recunoaste prea bine animale, oameni etc.
Or asta inseamna ca probabil se face automat. Plus ca totusi, este o aplicatie creata de Google, la care Google ii face o gramada de reclama, asa ca daca s-ar fi facut de catre oameni le-ar fi trebuit o armata de angajati ca sa faca ceva de calitate, ceea ce nu prea este stilul Google.

Oricum, indiferent de metoda, pe termen lung, daca se dezvolta aceste aplicatii orbilor le-ar putea fi foarte utile.
Scrie răspuns