Problema cu Skype-ul

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Problema cu Skype-ul

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut.
am o problema cam serioasa cu skype-ul. Vorbeam cu cineva, cand dintr-o data mi-a dat un crash urat de tot si nici n-am mai putut inchide ferestrele cu pricina. I-am dat restart, si surpriza... Mi-am bagat user-ul si parola, dar nu mi se conecteaza, pur si simplu.
vreo idee?
Stefan
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

skype

Mesaj de Cornel »

e posibil ca acel crash sa te fi lasat cumva logat, chiar daca ai dat restart; ceva de genul asta mi s-a intamplat mie dar pe yahoo messenger: apaream online dar de pe calculator nu ma puteam loga aparea tot timpul un troubleshooter; problema s-a rezolvat in timp (probabil in urma unor resetari ale unor servere, cine stie).
Cornel
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

multumesc, s-a rezolvat. Tot ce a trebuit sa fac a fost sa astept doar, si s-a conectat singur dupa vreo 10-15 minute.
Stefan
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salut!Spune-ti-mi si mie va rog cum pot seta skype sa sune si sa raspunda ca la mesenger prin combinatia de taste control=L?Si inca o micuta problema tot la skype.Imi apare deschis cu lista de contacte pe ecran si chiar daca-i dau Alt=F4 nu-mi dispare.Vreau sa-l minimizez.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

skype

Mesaj de Cornel »

pentru prima problema, mergi in tools, options, hotkeys si bifezi enable hotkeys, dai save si de acum, alt plus page up si alt page down iti faciliteaza preluarea si intreruperea unei conversatii. Pentru a avea ca la yahoo messenger comanda ctrl plus l e mai dificil putin personal te/as sfatui sa lasi skype asa cum iti ofera el posibilitatile. Pentru a nu mai avea fereastra cu skype, mergi tot in tools options, advanced si acolo cu tab afli keep skype on task bar while i'm signed in pe care o debifezi, dai save si basta. Daca ai skype in romana, atunci, echivalentele sunt instrumente optiuni activare taste fierbinti, la prima chestiune, instrumente optiuni, avansat si ceva de genu pastreaza skype in bara de sarcini cat timp sunt logat pentru a doua.
Cornel
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Multumiri.Observ ca functioneaza.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salutare!Am si eu o rugaminte la voi.Cine ma poate-nvata si pe mine cum s-adaug pe skype?adica scriu adresa dar cum ajung cu mouse-ul pe contact?l-am activat dar nu mi-l da si daca mi l-ar da nu-l pot accesa cu mouse-ul.Trebuie sa stiu cum sa fac click stanga/dreapta de pe netbook.La mesenger adaug pur si simplu prin combinatia de taste control+shift+A(adaug adresa apoi next-next-finish)dar la skype?
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Aici intervin doua intrebari:
1. Ce versiune de skype folosesti?
2. Ai ceva scripturi pentru skype instalate?
Stefan
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

1.Da am scripturi pentru jaws descarcate de pe fonoteca pontes.2versiunea de skype6.1.(fac o paranteza cum verific ce versiune de skype am?eu acum am aflat de la properties.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Scripturi din Fonoteca? Asta suna chiar ciudat,a colo erau intr-o vreme doar piese de teatru, povesti si momente vesele, in principiu doar fisiere audio.

Probabil ai vrut sa spui ca ai gasit un link pe undeva pe forum pentru scripturi Skype.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Nu Manu.Nu am vrut sa spun ca am gasit topic.Pur si simplu am deschis linkul cu fonoteca pe care mi l-a trimis un prieten si m-a intrebat daca instalez scriptul respectiv.I-am dat da ca altfel nu scapam si asa am reusit sa vizualizez linkul fonotecii.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Nu stiu daca o sa inteleg cum vine asta cu fonoteca, dar in fine...
Daca ai skype 6.1 cu scripturile instalate, procedezi in felul urmator:
Te duci in meniul skype-ului, si cauti sectiunea prieteni.
Acolo vei gasi un alt meniu numit adauga un prieten.
La deschiderea acestuia din urma vei avea doua optiuni: cauta in directorul skype, si inca o optiune numita salveaza un numar de telefon.
Noi avem treaba doar cu optiunea numita "cauta in directorul skype, deci pe aceea o vom activa.
Dupa asta cauti cu tab un edit numit "nume, denumire skype sau e-mail". . In casuta aia scrii numele, id-ul sau e-mail-ul persoanei pe care vrei s-o adaugi.
Dupa ce ai scris user-ul, respectiv mail-ul celui pe care il cauti, mergi de doua ori cu tab, ar trebui sa ti se afiseze rezultatul / rezultatele cautarii.
Aici nu stiu daca exista si alte posibilitati, dar eu personal actionez tasta "left mouse button" pentru a ajunge pe fereastra persoanei pe care vreau s-o adaug.
Dupa ce ai ajuns pe fereastra de chat a persoanei respective, nu mai ai de facut nimic altceva decat sa gasesti cu tab butonul "Adauga la lista de prieteni" sau simplu "Adauga", si ai rezolvat problema.
Daca cineva mai are si o alta cale pe care le foloseste, poate s-o impartaseasca aici.
PS: N-ar fi rau ca atunci cand esti pe fereastra cu skype-ul sa apesi insert q, pentru a afla ce script-uri folosesti pentru skype. Totodata vei afla si versiunea programului.
Daca insa vrei doar sa afli versiunea unui program oarecare, este suficient sa fii pozitionat pe fereastra programului cu pricina si sa folosesti comanda de taste insert control v.
Sper ca ceea ce am scris eu mai sus sa fie de folos.
Stefan
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

versiune de skype 6.1. 129
versiune de script 6.0 .Si functioneaza destul de bine...in sensul ca acum pot comunica pe skype.Inainte nu-mi citea mesajele de pe skype.Ar mai fi un mic inconvenient nu prea stiu cum sa fac click stanga dreapta de pe tastatura la netbook pentru a adauga contacte.Am incercat acum sa-l mai setez pentru a putea raspunde la apelurile de pe skype sau pentru a suna.Am umblat in tools/options si/hotkeys si am bifat enable hotkeys dar am incercat sa sun cu alt+page up dar n-a mers.Si nici pagge down n-a functionat.
Alexandru
Plutonier
Mesaje: 106
Membru din: 28 Mai 2011, 20:21
Localitate: Suceava

Mesaj de Alexandru »

Eu mi-am setat layout-ul din Jaws pe Laptop. Poate fi gasit in meniul Jaws-ului, in Basics, se merge cu tasta Tab pana la Keyboard Layout si din Desktop se poate schimba pe laptop prin apasarea sagetii in jos. Apoi, se activeaza butonul Ok.

Comenzi pe care le utilizez mai tot timpul:
Caps Lock+8 - este echivalentul butonului Left Mouse.
Caps Lock+9 - este echivalentul butonului Right Mouse.
Caps Lock+; - este echivalentul PC Cursor-ului.
Caps Lock+' - este echivalentul a "Route PC to Jaws".
Caps Lock+[ este echivalentul a "Route Jaws to PC".
Si Caps Lock+P - este echivalentul a Jaws Cursor-ului.

In cazul in care Layout-ul este setat pe Laptop, pentru a activa Caps Lock-ul, apasarea acestuia se face de doua ori, rapid.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Va salut prieteni!Stie cineva daca la skype pot afla idul unei persoane ca si la mesenger?stiti ca la mesenger apasam pe contact detail pentru a afla detali cum ar fi idul de mesenger al respectivei persoane careia dorim sa aflam contactul si mergem cu tab pana la mesenger id.Dar la skype cum se procedeaza?
Scrie răspuns