Acces la varianta electronica a manualelor scolare

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Scrie răspuns
GeorgeT
Caporal
Mesaje: 13
Membru din: 21 Iul 2009, 13:00
Localitate: Timisoara

Acces la varianta electronica a manualelor scolare

Mesaj de GeorgeT »

Am auzit ca exista o lege (sau ceva de acest gen) care spune ca tipografiile trebuie sa puna la dispozitie in format electronic manualele scolare celor care prelucreaza aceste manuale pentru a fi accesibile copiilor nevazatori.

Intrebare: este adevarata aceasta informatie? Poate sa ma ajute cineva cu numarul/continutul acestei legi?
Vreau sa stiu cum pot sa primesc manualele in format electronic (chiar daca contra cost) ca m-am saturat sa le tot scanez. Sau daca nu mie ca si parinte de copil nevazator, macar sa le dea profesorului de sprijin, sau asociatiei de nevasatori, sau scolii, sau .... oricum e bine.

Multumesc mult de ajutor.
George
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Buna ziua,
Nu e o lege privitoare la manuale, ci la carti in general, si anume legea 448:
(1) Editurile au obligaţia să pună matriţele electronice utilizate pentru tipărirea cărţilor şi revistelor la dispoziţia persoanelor juridice autorizate care le solicită pentru a le transforma în format accesibil persoanelor cu deficienţe de vedere sau de citire, în condiţiile Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, cu modificările şi completările ulterioare
Deci trebuie sa le solicite asociatiile sau firmele care pot asigura transformarea lor in format accesibil si mai ales securizarea distributiei lor fara a incalca legea drepturilor de autor, adica ceva mai mult decat printr-un eventual cont cu user si parola, cum am facut noi la Anjo, cu acordul autorului, pentru cele cateva culegeri de pe ScoalaPentruToti.

Numai bine,
Andreea
GeorgeT
Caporal
Mesaje: 13
Membru din: 21 Iul 2009, 13:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de GeorgeT »

Merci mult de tot. Asta doream, sa inteleg ce zice legea.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Legea spune "persoanelor juridice autorizate". Cum nu cred sa existe si persoane juridice neautorizate, este neclar ce inseamna acel "autorizate". Autorizate de cine? Pentru ce?
Daca vor exista doua - trei organizatii care solicita copiile pentru cateva carti, nu cred ca va fi o problema prea mare, dar daca ar exista un numar mare de asemenea organizatii care ar dori ca toate cartile publicate in Romania sa fie accesibile si orbilor, cred ca atunci editurile ar putea incepe sa bage bete-n roate si sa se lege de chichitele legii.

Atitudinea editurilor este de asteptat, fiindca fiind romani, avem si o combinatie genetica care ne face sa fim ceva mai hoti decat altii. Eu am primit cartile pe care le-am cerut de la editura O'Reilly din SUA in format .txt doar dupa ce le-am trimis o copie dupa certificatul de handicap, si nici macar nu au avut nevoie de el tradus in engleza, iar eu nu sunt nici persoana juridica si nici "autorizat". :-)
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

de unde putem achizitiona aceste manuale in format txt?
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Si cei de la O'Reilly si alte edituri ofera acum cartile prin intemediul:

https://www.bookshare.org/
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Shady, daca intrebi de cartile in engleza pe care si le-a comandat IonPop, urmeaza linkul furnizat de el. Daca in schimb vrei manualele scolare din Romania, tocmai asta discutam noi mai sus, ca nu se pot comanda de nicaieri.
Mai gasesti la Fundatia Cartea Calatoare niste manuale in format DAISY, pe site-ul www.cartidaisy.ro. Pentru liceu au in general matematica, fizica si chimie, dar am vazut si un manual de istorie de clasa a 9-a.
Numai bine,
Andreea
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

:( Pfff...Draga andreea ce veste rea mi-ai dat....deci pentru noi nevazatorii ca sa putem invata materia nu ne ramane decat varianta scanarii?
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Cel putin pentru moment, cred ca e varianta cea mai rapida.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Daca este vorba despre manuale scolare, de vina este statul care discrimineaza in mod activ orbii, oferind continutul lor intr-un format care le este accesibil doar vazatorilor.
Iar orbii au o asociatie care se presupune ca ar trebui sa ii sustina si sa lupte pentru drepturile lor si pentru egalitatea de sanse.
Nu am auzit de nici un proces intentat de respectiva asociatie statului roman, sau ministerului educatiei sau de vre-o plangere in acest sens la acea institutie care cica se ocupa cu lupta impotriva discriminarii.
Iar conducerea ANR probabil ca poate si ea motiva ca nu a primit nici o sesizare din partea membrilor, ca sa aiba motive sa faca si ea acele demersuri.

Sunt curios cati orbi au scris mesaje catre ANR in care sa anunte aceasta discriminare din partea statului roman care ofera servicii educationale complete doar pentru vazatori, desi din punct de vedere tehnic este posibil sa o faca si pentru orbi si sa nu le impuna si mai multe piedici acestora...
Scrie răspuns