Exista programe ajutatoare pentru blog

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Exista programe ajutatoare pentru blog

Mesaj de Shady »

poti monitoriza blogul....Adica poti vedea cate accesari ai etc.Dar in acelasi timp ma gandeam daca exista si vre un program ajutator pentru editarea continutului....si pentru a se publica mai usor pe el.Precizez ca am incercat niste comenzi de pe windows live writer dar nu mi-au functionat.Vreau si eu sa-nvat sa fac ceva folositor pe calculator.Nu vreau sa-nvat sa ma joc.De multe ori intru-n legatura cu persoane care reusesc sa faca multe pe calculator.Si unele au chiar site-uri.Vreau si eu macar sa-nvat sa fac ceva pe un amarat de blog.Nu vreau alt ceva.Daca exista vre un program va rog sa-mi spuneti si mie.Ma gasiti pe adresa shady_rapid2008.Va multumesc.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu zic ca JAWS for Windows e cel mai bun. Practic el citeste cam tot si teoretic ar trebui sa mearga. Alt screen reader nu cred sa se descurce mai bine pe un blog. Mai este NVDA care e gratuit si merge aproape la fel de bine.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Re: Exista programe ajutatoare pentru blog

Mesaj de IonPop »

Eu nu am blog, insa cred ca principalele programe cu care se pot crea bloguri, adica WordPress sau Movable Type sunt accesibile si pentru JAWS.
Daca folosesti insa un site pe care este instalat un program cu care se intretin bloguri, este posibil sa ofere un editor vizual (WYSIWYG) care sa nu fie deloc accesibil pentru JAWS.

Daca editorul ofera si posibilitatea sa editezi codul html, atunci s-ar putea sa fie accesibil, doar ca trebuie sa cunosti limbajul html.
Doar ca pentru ca acel editor sa fie accesibil nu este suficient atat, ci trebuie sa poti si scrie in campul de editare iar JAWS sa iti citeasca acel camp si mai trebuie sa poti accesa si folosi si butonul "Save".

Un editor renumit care poate fi folosit cel putin si cu programul Wordpress este TinyMCE, iar acest editor vizual este accesibil si pentru JAWS.
Permite si editarea codului html, dar nu este nevoie, fiindca si orbii pot edita in el la fel ca cei care vad, cu unele exceptii.
Adica mai exact poti formata textul facandu-l bold, italic, inclusiv cu comenzile Control+B/Control+I, poti adauga linkuri si imagini, liste si multe altele.
Doar ca nu poti adauga tabele fiindca editorul de tabele nu este accesibil. Poti insa crea un tabel in MS Word, si il poti copia apoi in acel editor iar el va aparea la fel ca in Word.

Daca programul de blogging mai are si un file manager cu care poti incarca/sterge fisiere care sa fie accesibil pentru JAWS, inseamna ca poti sa intretii un blog fara probleme.

In concluzie, cauta un site pe care programul de blogging foloseste editorul TinyMCE. Si mai este inca un alt editor similar, la fel de accesibil, numit CK Editor, dar el imi pare ca are ceva mai putine functii, si in plus mai ofera contra cost si un file manager care este absolut inaccesibil pentru JAWS.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Exista programe ajutatoare pentru blog

Mesaj de Shady »

Salut, stii la ce ma mai gandeam?Cred ca o cunosti pe Andreea....ea mi-a spus si de windows live writer ca mi-ar fi de folos.Nu prea as vrea sa-mi fac alt blog ca am oarece text inclus si pe blogul actual si nu prea as vrea sa-l abandonez acum dupa ce l-am creat.Nu i-am pus eu textul....M-a ajutat fratele si varul meu.Daca-mi poti da o idee ceva...poate ma poti ajuta cu acest windows live writer.Ma gasesti pe adresa shady_hashim sau la numarul de mobil 0762113710.
AdiTamasan
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 29 Aug 2009, 04:31
Localitate: Bournemouth, GB
Contact:

Mesaj de AdiTamasan »

Salut. In materie de wordpress, ma poti intreba pe mine tot ce doresti.
Chiar ma gandeam la un moment dat, asa cum Manu a avut initiativa de a face cursuri de BGT si Jaws scripting, sa incep si eu sa fac anumite cursuri cu cei interesati despre wordpress, ori construirea de site-uri bazate pe CMS-uri.
Ca sa revenim la intrebarea despre editarea si publicarea de texte intr-un blog wordpress, pot sa iti spun ca daca te straduiesti un pic, nu ai nevoie de nici un editor suplimentar, nici chiar de Windows Live Writer, ci pur si simplu poti publica/edita/publica articole si diferite alte materiale chiar din interfata de administrare a blogului care e destul de accesibila cu Jaws.
Dar daca chiar doresti sa publici dintr-o aplicatie externa continut nou pe blog, iti recomand Sharp NT care e o aplicatie mai veche, abandonata, pentru care nu mai exista dezvoltare sau suport, dar cu care iti poti face treaba daca nu ai mari pretentii. Ca exemplu, poti vedea www.nevazator.ro care e construit pe platforma wordpress si care e administrat si intretinut de nevazatorul de mine.
Asa ca mai sapa, mai studiaza si te amitineaza si vei reusi.
Ma refer la faptul ca daca te multumesti cu text si cod HTML, iti poti face treaba foarte bine cu ajutorul lui. Marele dezavantaj al sau este ca nu stie de diacritice la capitolul formatare, asa ca va trebui sa folosesti text fara diacritice. In rest e foarte foarte simplu.
Cauta-ma pe skype sau YM si iti dau programul si iti spun si cum se foloseste.
Aruncati un ochi si pe www.nevazator.ro!
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Id de mesenger

Mesaj de Shady »

Ai id de mesenger?Adauga-ma tu te rog in lista!Ma gasesti pe adresa shady_rapid2008.Sper ca voi reusi sa rezolv si eu in cele din urma problema cu blogul.Azi-dimineata am vorbit cu cineva sa m-ajute sa mai public si eu cate ceva pe blog.Multe multumiri.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salutare.Vizavi de subiectul pe care l-am creat cu ceva timp in urma.Nu a trecut chiar asa mult timp dar daca tot e creat aici un subiect despre blog de ce sa mai creez altul....Asa...Acum ce vroiam sa va spun.Azi-dimineata am vorbit cu un prieten care are blog pe word press...Am navigat eu putin pe acolo sa vad ce are postat si sa ma hotarasc ce sa fac.Dar nu am reusit sa gasesc continutul din blog.Dupa parerea voastra ce ar trebui sa fac.Sa-mi schimb blogul pe word press sau pe o varianta de mobil.Sau sa-l pastrez pe acesta?Nu stiu cat de accesibil este blogspot la postarea de texte.Oricum la imagini/poze ma consult cu fratele meu sau varul meu.In general persoane fara probleme de vedere.Am mai inteles de o varianta de blog pe mobil...Accesibilizata pentru mobil.Dar vreau sa aflu parerea voastra.Si daca blogspot este accesibil vreau si eu sa aflu cum adica este accesibil.Folositi windows live writer?Daca ar fi vorba de live writer va rog sa-mi spuneti acea varianta de blog accesibilizat pentru mobil si daca as putea sa introduc adresa mea de blog actual in cel nou...Sa nu mai fiu nevoit sa transfer continutul de pe el pe al 2-lea blog.
Scrie răspuns