Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Romanul adolescentului miop

Mesaj de Shady »

Da asa e.....Este prefata carti....bine....am sa perseverez si voi incerca,s-o citesc mai departe....Multe multumiri si daca voi putea si eu sa te ajut vreodata cu ceva nuezita,sa ma contactezi pe id-ul meu de mesenger....Imi cer scuze ti-as fi dat numarul meu de mobil....Dar nu-l stiu,il am in telefon dar momentan sunt prins cu niste treaba si nici nu-l am la-ndemana.Inc-o data mii de multumiri.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu prea vad legatura discutiei despre un roman cu titlul topicului - "FTP-uri".
Cred ca mai bine mergea discutia in "Ce mai citim si noi" din Discutii libere.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Mutat si lipit. Din pacate, din cauza unor erori de server nu l-am putut lipi la alt subiect fara sa las o "umbra" pe vechea pozitie, asa ca in Discutii libere vom avea si un Mutat : FTP
Torfis
Sergent
Mesaje: 27
Membru din: 25 Mar 2012, 18:26
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Torfis »

Cel mai mult cred ca mi-a placut Harry Potter.
Am citit cu placere si romanele lui Dan Brown, pacat ca nu sunt mai multe. De la el mi-au placut in ordine:
Conspiratia, Ingeri si demoni, Fortareata digitala, Codul lui Da Vinci si Simbolul pierdut. Oare a mai scris si altele? Va trebui sa caut...
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Zilele astea profitand si de vacanta am citit o 11.22.63 de Stephen King. Nu stiu daca a aparut si in romana, eu am gasit undeva un audiobook in engleza. E vorba de un calator in timp care incearca sa previna asasinarea lui Kenedy. De fapt e vorba de 3 romane in unul singur: thriller-ul politic legat de Kenedy si asasinarea lui intr-o descriere interesanta a americii anilor 50 in care "at the movies, they put real butter on the popcorn", o frumoasa poveste de dragoste ce incearca sa sfideze limitele timpului si, binenteles partea sf legata de calatoria in timp si de eventualele complicatii generate de aceasta. Desi nu prea sunt inebunit eu dupa genul de thrillere pe care le scrie King in romane ca acesta sau Apocalipsa (the stand - titlul original) se vede sclipirea de geniu prin care creeaza in cele mai mici detalii o lume inaccesibila si te pune practic in mijlocul ei. 11.22.63 te face sa traiesti cativa ani in America anilor 60 cu frica bombei atomice si fara celulare sau laptopuri conectate la internet dar si cu o tesatura de tipologii umane, unele foarte "evil", altele incantatoare care se invart intr-un carusel al timpului si spatiului.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut.
am cam ramas in pana de idei. Ce anume imi recomandati de citit? De preferat fantasy, aventura chestii de astea.
nu imi place genul vinetou si orice altceva scris de acest autor, in rest orice alte recomandari sunt bine venite.
Stefan
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Jocurile foamei de Suzanne Collins este o carte interesanta, cel putin idea este foarte tare. Sunt trimisi intr-o arena 24 de copii, dintre care doar unul trebuie sa ramana in viata, de aici iti dai seama ca se pot imagina multe. Sunt 3 volume.

O carte pe care o termin in curand, doar ca mai trag de timp sa mai tina putin, este Culoarul mortii de Stephen King. O atat de buna carte nu am mai citit de mult, nu a mai reusit parca nici o lectura sa ma captiveze atat de tare, sunt momente in care suspansul si emotia ajung la un grad foarte ridicat.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

jocurile foamei am citit-o de multa vreme, dar cum este "culoarele mortii"?
Stefan
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Foarte captivanta, se intampla intr-o inchisoare unde se executa criminalii pe scaunul electric.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Salut!
Ce se mai intampla pe aici?
Chiar nu mai citeste nimeni nimic? Sa fiu sincer, eu tot in pana de idei am ramas.
Stefan
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Marsul lung de Stephen King e tare, un fel de Jocurile foamei, dar pentru mine mult mai buna.
O suta de participanti trebuie sa mearga cat pot de mult, unul singur fiind castigator. Cine scade sub 4 mile viteza sau se opreste din diverse motive primeste biletul de iesire, adica este impuscat. Se inscrie cine vrea, nu este obligatoriu ca in Jocurile foamei.
Merita vazut cat de bine surprinde Stephen King comportamentul participantilor, mai ales dupa ce merg cei care nu au primit biletul de iesire mai mult de doua zile fara sa se opreasca, facandu-si nevoile, band apa si mancand din mers.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut, Eu sunt la al doilea volum din Jocurile foamei, dar nu m-a impresionat prea mult, poate si pentru faptul ca, desi e catalogata drept science fiction, cartea imi pare prea realista. In schimb am citit mai demult o carte pe care am cumparat-o de la nemira si am scanat-o. E vorba de Stephen Donaldson, Blestemul nobilului Foul. Nu cred ca am apucat sa vorbesc despre ea aici, dar oricum, e vorba de primul volum al unei serii The Chronicles of Thomas Covenant. Eroul principal, dupa ce se molipseste de lepra si e exclus de comunitatea unui orasel american, pentru ca oamenii se tem ca s-ar putea molipsi si ei, ajunge, prin vis, dar nu suntem siguri niciodata cum, intr-o lume paralela, unde e puternic, pentru ca are un inel din aur alb, metal necunoscut in acea lume, desi in lumea de unde vine Covenant, lumea noastra, adica, e ceva banal. In lumea unde ajunge trebuie sa lupte cu un personaj negativ, gen Sauron, nobilul Foul, un inger cazut, exilat in acea lume.
Ceea ce e interesant fata de alte carti fantasy, unde eroii sunt albi sau negri, Thomas Covenant are si el pacate, face greseli, nu e sigur daca lumea in care ajunge e reala sau nu, la un moment dat, crezand ca doar viseaza, i se pare ca poate sa faca ce vrea...
Personajul seamana un pic cu cele ale lui Martin, dar numai el e mai complex, celelalte personaje din carte sunt schematice, fie bune, fie rele. De fapt, asta e fain la George Martin, ca reuseste sa faca personajele sa fie nici bune, nici rele, si le face, cumva, sa traiasca, ceea ce la alti autori de fantasy e mai greu de realizat, nu stiu de ce.
Am mai citit o serie de Philip Pullman, Materiile intunecate, prima carte, adica, Luminile nordului, ceea ce in engleza e The golden Compass, si, mi se pare ca e si film dupa ea. Prima carte e faina, desi actiunea nu e spectaculoasa, dar urmatoarele am auzit ca nu sunt asa bune. Oricum, in biblioteca e si al doilea volum, dar lipseste ultimul.
Joane
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Salut.
Am citit si eu primul si al doilea volum din "Materiile intunecate", si pot sa spun ca al doilea volum este mult mai spectaculos fata de primul, deoarece in acesta rasturnarile de situatie au loc foarte des, si intr-un mod cu totul neasteptat, in momente neasteptate.
Daca cineva are volumul trei, i-as fi recunoscator daca l-aruploada in biblioteca.
Stefan
Allx Cucu
Sergent
Mesaje: 48
Membru din: 30 Mai 2010, 08:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Allx Cucu »

Salutare
Opserv pe aici destul de multi cititori de SF.
Am o curiozitate:
Citeste cineva carti realiste?
Sunt curios daca sunt singurul.
_____
ALLX
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Citim noi de toate, dar... se pare ca din cand in cand merge si cate un SF sau mai ales cate un horror. Nu ai dat vreun exemplu de carte asa-zis realista...

\Eu am reluat Stephen King, pentru mine e ceva special stilul lui de scriere, imi e foarte apropiat.
Cine nu a apucat inca sa citeasca, ii recomand O mana de oase si Christine.
In ultima mentionata este vorba de un tanar care se indragosteste de o masina foarte veche si rablagita, dar pana la urma face din ea o piesa rara. Masina incepe apoi sa faca tot felul de lucruri paranormale.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns