Loadstone, Soft pentru GPS, gratuit pentru telefon Symbian

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Probabil o fi un telefon mai slab, de la un 6120 in jos... altfel nu imi explic faza cu memoria plina.
Cred ca se refera la ram, nu la memoria de stocare, iar in cazul acesta, ruland si un Talks mai nou... nu prea merge daca nu e un telefon mai bun.
Asadar, ce telefon este? Ai incercat sa instalezi Loadstone pe card?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pentru ca harta Romaniei pentru Loadstone era cam veche, din februarie 2010, am actualizat-o la 15 august 2011.
Fisierul .TXT convertit pentru Loadstone are acum 10,5 mega, anterior avea doar 4 mega.
A gasit Aurel Patru un site german unde sunt fisierele XML.OSM de la Open Street Map pentru fiecare tara, Romania actuala fiind de 1,79 giga. Am convertit apoi XML-ul cu unealta Loadstone.
Se pare ca s-a muncit mult intr-un an si jumatate, numarul de puncte crescand de la aproximativ 60 de mii la vreo 150 de mii.

Fisierul "Loadstone-Romania.zip" se gaseste in sectiunea Harti a site-ului www.gps.pontes.ro. In urma dezarhivarii rezulta fisierul "Romania 15 august 2011.txt", cel care se importa in baza de date Loadstone.

Daca e nevoie, pot converti si alte tari.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Salut Eu as avea nevoie de o harta pentru Londra, daca poti, sau macar sa imi spui cum sa o fac singur.
Inainte era un program cu care converteai fisiere mai mari de 2mb, dar nu imi dau seama de ce nu mai merge...
Dar ovi maps a incercat cineva?, am auzit ca merge cu talks 5.2, e adevarat? cu 5.0 nu prea merge, sau nu ma descurc eu....
Multumesc frumos.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Am testat acum o saptamana cu o clienta care a cumparat TALKS 5.2 de la firma mea. Confirm ca merge cu OVI Maps.
Numai bine,
Andreea
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Doar o harta a Londrei e putin mai greu de scos acum din Open Street Map, dar o Anglie intreaga ti-as putea converti, desi cred ca e imensa.

Intr-adevar, Nokia Ovi Maps merge ok cu Talks 5.2, cu 5.03 nu functioneaza decat daca inveti mecanic sa ajungi la editul de cautare a destinatiei, cum am vazut ca fac unii deja.
Chiar azi am incercat Ovi Maps cu Talks 5.2 si imediat face ruta, e perfect, mai ales ca Ovi Maps e gratuit de la un moment dat, incepand cam cu Nokia E52, E66.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Da, merge Ovi Maps, din cate stiu si cu mobile speak 5.5 pe care s-ar putea sa il preferati talks 5.2 dintr-un anumit motiv :mrgreen:, intrebarea e cat de bune si de detaliate sunt hartile pentru Romania.... Ultima data cand am cautat pe net, lumea nu vorbea prea favorabil despre ele.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu am vazut ca hartile Ovi cuprind strazile din orase, drumurile nationale si judetene. Pana acum, din cateva probe totusi merge treaba, sa ajung in cluj de oriunde pe Calea Dorobantilor se poate.
Mobile Speak nu poate fi folosit cu Eloquence... din pacate... ori ma insel? De fapt, cum eu folosesc Eloquence pe telefon pentru citit, as putea tine si ambele screen readere, un Talks mai vechi si un Mobile Speak mai nou.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Ce este imbucurator este ca in ultimii ani apar tot mai multe lucruri accesibile, fapt de neimaginat. Sa speram ca lucrurile vor continua tot asa
Gruia
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Manu scrie:Doar o harta a Londrei e putin mai greu de scos acum din Open Street Map, dar o Anglie intreaga ti-as putea converti, desi cred ca e imensa.
Explica-mi, macar pe scurt ce ar trebui sa fac.
E clar ca nu vreau harta Angliei.
As putea sa fac pe bucatele, se poate converti de pe site pana la 2mb, dar ar dura mult si ar fi destul de aproximativa...
In orice caz pe mine ma intereseaza doar zona 1 din Londra.
Am incercat si eu mobile speak 5.6, varianta demo.. pare ok in engleza, merita incercata. Au si mobile geo cu harti sendero, pentru multe tari (nu si Romania), dar nu cred ca merg pe nokia...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Din pacate vad ca nu mai reuseste sistemul lor sa dea harti mari cu raze de 60 de kilometri sa zicem.
Sunt toate fisierele OSM pe un server german:
Folder cu tarile din Europa. Aici sunt arhive .bz2 care dezarhivate dau .osm. Aceste .osm-uri pot fi convertite pentru loadstone. Conteaza mult sa fie bun calculatorul... sunt niste procese care forjeaza la greu procesorul.
Am luat Marea Britanie si am vrut sa o fac .txt de Loadstone, dar din pacate unealta de convertire nu poate prelucra un fisier atat de mare precum acel .osm, care pentru UK este de 6 giga si ceva, pur si simplu spune ca nu este gasit fisierul pe hard. Romania avand doar un giga si vreo 800 de mega a mers.
Nu stiu care ar fi solutia... Voi intreba cel mai bine pe lista de discutii de la Loadstone, sigur are cineva de acolo Londra.
Imi amintesc ca a spus cineva acolo care fisier cu repere pentru toate statiile de tren de exemplu.

Am reactualizat si harta Romaniei, am facut-o fara diacritice si este cea din 1 septembrie, e mai mare deja cu vreo jumate de mega. Problema era ca cu diacritice era greu de cautat un punct, trebuia scris tot cu diacritice in formular.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Cu statiile de tren ar fi foarte utila... dar nu sunt asa pretentios:), orice harta din centru pe o raza de 10-15km ar fi perfecta.
Daca nu ai timp sa scrii pe acea lista de discutii, da-mi adresa si incerc sa le scriu eu...
Multumesc frumos, si sper sa nu te deranjez prea mult.
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

@Manu: ai dreptate, mobile speak nu suporta eloquence, sunt destul de enervante vocile lor in italiana... Dar ma gandesc ca doar pentru navigare in Ovi Maps ar merge. Hm, poate s-au mai imbunatatit hartile. Trebuie sa incerc si eu.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am intrebat pe lista de discutii despre o harta a Londrei, cand vine vreun raspuns, voi scrie si aici.
Pun si aici linkul catre sectiunea de pe site a listei lor de discutii, acolo sunt instructiuni complete de inscriere sau se pot citi toate mesajele scrise de-a lungul timpului:
Loadstone Mailing List
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Multumesc frumos.
Florin
Sergent
Mesaje: 36
Membru din: 03 Ian 2009, 20:55
Localitate: Liege

Mesaj de Florin »

Salut baieti si fete, zilele trecute am vrut sa convertesc o harta osm, harta belgiei, dar nu am reusit cu calculatorasul meu netbook, se pare ca daca nu isi termina treaba intr-un timp dat renunta asa dar ca l-am rugat pe manu sa o converteasca pt mine, am important-o in nokia c5 si a mers destul de repede procesul, totusi pe parcursul importarii am primit de doua ori o avertizare ca ar fi o anumita eroare pe lina x si ceva camp, a mai patit cineva asta cu vre-o harta? Procesul de import a continuat totusi pana la capat. Sunt incantat de loadstone si vreau sa ies azi putin la verificari, am observat aseara ca cu functia egnos parea sa gaseasca mai multi sateliti, dar nu sunt sigur o sa mai testez, poate era ceva izolat, ce am observat si e cam neplacut fatsa de un program de gps obisnuit, este faptul ca nu poti cauta adrese ci doar nume de strazi, daca gresesc va rog sa ma corectati.
Ca sugestie poate ar fi bine sa adaugam in sectiunea de la gps.pontes.ro si hartile astea care mai apar spre x cea pe care convertit-o pt mine, si apropos, as avea nevoie si de olanda luxemburg si germania, daca are cineva timp si mai ales cu ce, il rog sa le faca ca mi-ar fi utile, ieri am facut o scurta incursiune in olanda si germania si fiindca este destul de aproape, intre 25 de min si 50 intre o locatie si alta cred ca o ssa mai merg.
Scrie răspuns