QR Code o metoda de labelling accesibila.

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Rabin
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 02 Apr 2010, 09:51
Localitate: Bucuresti

QR Code o metoda de labelling accesibila.

Mesaj de Rabin »

Va salut dragi prieteni. Probabil majoriitatea celor care aveti telefoane cu sisteme de operare, printre multele si diversele aplicatii pe care acestea le suporta ati auzit de aplicatii care citesc coduri de bare. Probabil cu totii ne-am gandit la codurile de bare obisnuite pe care le au produsele in supermarket. De fapt nu este chiar asa. Aceste aplicatii pot citi prin intermediul camerei foto a telefonului coduri de bare mult mai complexe cum ar fi aceste QR Codes.

Cum functioneaza?

Folosind un generator de astfel de coduri cum ar fi cel de pe site-ul
http://qrcode.kaywa.com/
putem transforma fie o adresa URL fie un mesaj tip SMS fie un text oarecare intr-un astfel de cod.

Care este avatajul?

Cu ajutorul camerei telefonului scanam acest cod si imediat textul va fi convertit in textul initial si utilizat in orice scop.
In cazul in care scanam un cod de tip URL automat telefonul deschide browserul si acceseaza site-ul respectiv.
In cazul in care scanam un cod de tip SMS automat telefonul deschide editorul de mesaje unde avem deja numarul destinatarului si textul mesajului astfel incat ne ramane doar sa trimitem.
In cazul unui cod de tip text, ni se afisaza textul urmand ca noi sa hotaram ce facem mai departe.

Stiu ca in principiu este greu sa umbli cu telefonul pe de-asupra monitorului sa nimeresti acest cod dar ar putea fi folosit pentru etichete. Eu am incercat sa printez cateva astfel de coduri si telefonul recunoaste perfect si de pe hartie, iar Talks reda mesajul fara probleme. Practic putem eticheta diverse obiecte pe care le confundam sau ne este greu sa recunoastem anumite detalii, si cu ajutorul telefonului putem afla aceste detalii pe care le-am trecut in cod in prealabil. Ar fi minunat daca s-ar implementa la nivel global acest sistem, stiu eu sa mergi in supermarket, sa scanezi capacul borcanului si sa spuna ce ingrediente contine. Exista foarte multe moduri de exploatare a acestui sistem.

Am sa revin si cu un link catre o aplicatie symbian care citeste astfel de coduri.



Va multumesc mult!
Andrei
Scrie răspuns