Formulare tip WEB in Microsoft Word

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Mira
Sublocotenent
Mesaje: 257
Membru din: 30 Ian 2007, 18:02
Localitate: Cluj-Napoca

Formulare tip WEB in Microsoft Word

Mesaj de Mira »

De curand am descoperit ca putem face formulare in Microsoft Word, asemanatoare cu cele de pe internet, adica cu edit, combo box si check box. Sun foarte usor de accesat, deplasarea intre aceste elemente se face cu tab. De asemenea si realizarea lor e foarte usoara. Mie mi se par foarte utile, mai ales pentru realizarea chestionarelor si a altor lucruri, asta depinde de interesele fiecaruia.

Postez mai jos pasii care trebuie urmati pentru realizarea acestor chestionare. Pasii pe care ii voi prezenta sunt pentru cei care utilizeaza Microsoft Word 2003. Pentru cei care folosesc Microsoft Word 2007 am sa postez un linc care va trimite la indicatiile necesare pentru a face formulare in acea versiune.

indicatii pentru utilizatorii de Microsoft word 2003 in limba romana:
1. Apasati tasta Alt pentru a se deschide meniul si apoi mergeti pana la Vizualizare.
2. Apasati sageata jos si mergeti pana la Bare de instrumente.
3. Apasati sageata dreapta pentru a intra in submeniu iar apoi sageata jos pana auziti Machete si apasati enter pentru a marca.
4. Deschideti un document, din acest moment incepem efectiv sa creem formularul.

Download un exemplu de formular inainte de aplicarea elemntelor de formular

5. Crearea elementelor de formular
5.1. Edith-ul
A. se apasa tasta alt
B. se apasa combinatia de taste Ctrl + Tab si se va deschide bara de instrumente
C. ne vom deplasa cu ctrl + Tab pana auzim Caseta de editare si apasam Enter
5.2. check box
vom urma pasii de sus, de la edit, cu completarea urmatoarelor indicatii:
A. cand auzim caseta editare vom apasa sageata jos si vom auzi Caseta selectare
5.3. combo box
Aceiasi pasi ca si in cazurile precedente cu completarea urmatoare: dupa ce auziti casuta selectare apasati tab si veti auzi casuta combo box si apoi apasati enter.Dupa acest lucru mergeti in documentul creat in locul unde ati plasat elementul combo box. Situati-va cu sageata pe el si apoi apasati tasta Aplicatie.
Mergeti cu sageata in jos pana auziti Proprietati si apasati enter.Se va deschide o caseta de dialog
Pentru prima data veti auzi lista verticala edit.
Aici introduceti ceea ce vreti sa apara la combo box, de exemplu, daca vreti sa puneti lunile anului in combo box scrieti in acel camp luna ianuarie, apoi mergeti cu tab pana auziti adaugare.
Faceti la fel cu fiecare luna in parte si apoi apasati ok.

Dupa ce ati urmat aceste indicatii mai avem trei pasi de facut pentru a produce formularul dorit.
1. Apasati tasta alt pentru a se deschide meniul
2. Apasati combinatia de taste ctrl+ Tab si deplasati-va pana auziti caseta editare
3. Mergeti cu sageata in jos pana auziti protejare macheta. Apasati enter . Acum formularul este numai bun de folosit, adica la apasarea tab nu se modifica. Se completeaza editurile, combo boxurile si la salvare va ramane completat ca un formular pe internet care nu a fost trimis inca.

Download un exemplar după protejarea elementelor introduse, varianta finala.

Eu ma bucur foarte mult ca se poate asa pentru ca e mult mai usor pentru nevazatori, iar in proiectul care va fi implementat la Cluj, "United through Sports", vor fi necesare si astfel de formulare, chestionare.

Formulare accesibile, tutorial pe FreedomScientific.com
Mira
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Ar trebui cand se vine cu tot felul de chestionare la completat in scopul lucrarii de licenta, unor studii sau ce stiu mai ce, sa fie obligatoriu astfel de formulare. In general sunt trantite niste tabele haotice, neindeplinind nici cele mai elementare standarde de formatare. Un formular de tipul acesta il completeaza chiar oricine care stie sa scrie la calculator.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Mira
Sublocotenent
Mesaje: 257
Membru din: 30 Ian 2007, 18:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Mira »

Imi poate spune cineva cum se pot insera heading-uri intr-un document Word?
Mira
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

In MS Word 2003 e foarte simplu.
Se merge pe randul care se doreste a fi heading.
Se selecteaza acel rand.
Se merge in meniul Format la Paragraf.
In caseta de dialog paragraf, al doilea control, deci dupa apasarea unui Tab, este un combo-box care se numeste Nivel schita.
Se alege Nivel 1, 2, 3 sau oricare, depinde de ce nivel se vrea a fi heading-ul. Primul element din combo este Corp text, deci nu heading.

In viitor, daca se doreste formatarea unui alt heading ca unul existent, se poate copia formatarea cu Control + Shift + C, iar pe stringul selectat sa i se dea un Control + Shift + V. Practic cele doua combinatii sunt pentru copierea si lipirea unei formatari cu tot ce tine de ea, marime font, aliniere etc.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Mira
Sublocotenent
Mesaje: 257
Membru din: 30 Ian 2007, 18:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Mira »

Multumesc, multumesc...
:)
Mira
Dan82
Soldat
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mai 2011, 14:16
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Dan82 »

Multumesc de informatie. Chiar mi-a fost de folos.
Scrie răspuns