Magazin virtual de produse pentru nevazatori

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

E bine ca tot apar produse, acum chiar se poate spune ca avem in Romania un magazin cu tot ce trebuie pentru nevazatori.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

foarte interesante produsele prezentate. vazand prezentarea pentru pedometru mam gandit sa intreb daca nu exista un asemenea produs care sa poata fi atasat si la o bicicleta de camera.
Gruia
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Pe moment nu am gasit nimic similar pentru biciclete. Pedometrul functioneaza pe baza setarii lungimii pasului in inci, asa ca daca stii care ar fi lungimea pasului egala cu o tura de pedala ar trebui sa-l poti folosi. Sa zicem ca dai 10 pedale pe o anumita treapta de viteza si ti se spune cat arata kilometrajul de pe display. Imparti la 10, transformi in inci si setezi lungimea pasului pe numarul obtinut. Apoi pui aparatul la curea si pedalezi. E doar o idee, nu am verificat.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

inca o intrebare pe care o am. de unde stie el cu ce frecventa merg. daca stau pe loc el tot masoara?
Gruia
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Nu, daca nu te misti nu masoara. El inregistreaza un pas de fiecare data cand pui piciorul pe pamant. Apoi inmulteste cu lungimea pasului setata de tine si iese distanta. Deci daca stai nu masoara, dar daca pasesti pe loc, masoara.
CostiC
Sergent
Mesaje: 25
Membru din: 15 Sep 2010, 13:44
Localitate: Timisoara

Rugaminte

Mesaj de CostiC »

Ciao Andreea,

Poti sa imi trimiti, te rog, un catalog actualizat al magazinului pe costti.2005 at gmail.com? Mi-ar prinde tare bine, mai ales ca sunt o gramada de oameni nevazatori aici in Timisoara care nu stiu de existenta acestui magazin. Poate n-ar strica sa se faca si la Timisoara o prezentare unor produse utile si usor de achizitionat (ma gandesc la unele lucruri care se folosesc prin casa).
As mai dori sa imi recomanzi o dimensiune de baston pentru un baiat care are inaltimea de 1,20. Parintii lui vor sa-i cumpere un baston si le-am recomandat Magazinul tau.
Multumesc,

Costi
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
La 1.20 m o dimensiune OK a bastonului ar fi cam de 80cm, daca pastram relatia de calcul de la adulti. Cel mai bine, insa, sa masoare parintii ce inaltime are copilul pana la nivelul sternului, si sa folosim o valoare cat mai aproape de aceasta. Eu am pe stoc bastoane cu lungimi intre 1.05 si 1.50 m, insa pot aduce si 80, 85 si 90 cm la comanda. Timpul de livrare ar fi de aproximativ 3-4 saptamani, deoarece bastoanele pentru copii se fabrica doar la comanda. Partea interesanta e ca, spre deosebire de celelalte, acestea pot fi si altfel decat albe, ultima oara tin minte ca se putea alege intre roz, albastru, galben si alb.
Iti trimit un catalog pe mail.
Numai bine,
Andreea
Ultima oară modificat 20 Sep 2010, 10:12 de către Andreea Neagu, modificat 1 dată în total.
CostiC
Sergent
Mesaje: 25
Membru din: 15 Sep 2010, 13:44
Localitate: Timisoara

Multumiri

Mesaj de CostiC »

Ciao,

Multam fain pentru catalog si pentru informatii. Cred ca cea mai buna optiune este bastonul de 1,05, avand in vedere ca va mai creste si ii va fi bun o perioada mai lunga. Daca il ai pe stoc, atunci poti sa il trimiti imediat. Iti trimit pe Mail adresa si numarul de telefon.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Am creat o pagina a magazinului pe facebook, pentru a putea tine mai usor legatura cu potentialii clienti. Puteti accesa pagina de Facebook pentru Anjo - Magazin de produse pentru nevazatori si, daca aveti cont de Facebook si apasati pe "Like" veti vedea la fiecare accesare a paginii voastre de Facebook daca in magazinul Anjo au mai aparut produse noi, daca sunt reduceri sau daca se organizeaza vreun eveniment.
Numai bine,
Andreea
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Reduceri

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Pana pe 15 martie 2011 am redus preturile a trei produse. Astfel, paharul vorbitor pentru masurarea lichidelor costa 230 RON in loc de 250 RON, jocul de moara (tintar) costa 95 RON in loc de 110 RON, iar panoul tactil pentru copiii care invata sa numere costa 119 RON in loc de 131 RON.
Numai bine,
Andreea
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Anjo a devenit distribuitor Olympus pentru reportofoanele Olympus DM-450, DM-550 şi DM-5. Toate cele 3 modele au ghidare vocală, iar DM-5 este şi Daisy player şi poate citi fişiere TXT cu voce sintetică în engleză, italiană, spaniolă, franceză şi germană. Cele 3 modele de reportofoane sunt disponibile la comandă şi se expediază în 3 - 10 zile lucrătoare de la plasarea comenzii.
Puteţi vedea preţurile şi specificaţiile fiecărui reportofon pe pagina despre reportofoane a magazinului.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sunt foarte tari reportofoanele astea...
Mai ales cel cu memorie de 8 gb...
Oare ce sintetizator folosesc pentru limbile mentionate?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Olympus DM-5 foloseşte Nuance Vocalizer.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Oferta Anjo cuprinde, începând de astăzi, o nouă voce pentru limba română. Este vorba de programul Koba Speech 2 cu vocea în limba română Simona, compatibilă cu JAWS. Preţul programului este de 180 EURO.
Mai multe informaţii puteţi găsi pe pagina Koba Speech 2 cu vocea Simona din cadrul siteului nostru.
Paul
Sergent major
Mesaje: 52
Membru din: 18 Iul 2007, 16:36
Localitate: Timisoara, Arad
Contact:

Simona de la Nuance

Mesaj de Paul »

Am câteva veşti şi toate sunt bune şi foarte bune.

Aşa după cum ştiţi, Nuance a dezvoltat o voce pentru limba română, numită Simona. În urma unor negocieri destul de dificile, Baum a încheiat cu Nuance un contract foarte avantajos pentru vorbitorii de limbă română.

Prima veste bună este că Simona vine în 5 versiuni, cu nivele de calitate diferite, dar şi cu pretenţii diferite de la sistemul de calcul. Aceste versiuni, în ordinea calităţii, sunt: compact, standard, standard high, premium şi premium high.

Preţurile (cu tot cu TVA) vor fi: 260 lei pentru versiunile compact şi standard, 400 lei pentru versiunea standard high, 530 lei pentru versiunea premium şi 800 de lei pentru versiunea premium high. Desigur, acestea sunt preţurile (cu tot cu TVA) pentru download direct. Cei care doresc versiunea pe CD prin poştă vor achita o sumă suplimentară, pe care încă nu am calculat-o (sper să nu fie prea mulţi, că sunt bani daţi degeaba).

În sfârşit, cea mai bună veste pentru utilizatori este că în cazul în care vocea nu este licenţiată, ea va putea fi totuşi folosită, dar periodic va anunţa că funcţionează în mod demonstrativ.

Singura veste care ar fi putut fi mai puţin bună nu mai este de actualitate. Nuance, deşi se spune că au fost asistaţi de un român în timpul dezvoltării, au făcut mai multe gafe. Simona (aşa cum vine de la Nuance) nu citeşte toate diacriticele româneşti, pronunţă greşit câteva clase de cuvinte şi mai face şi alte câteva gafe. Acest aspect negativ nu mai este de actualitate, pentru că în versiunea oferită de noi am rezolvat majoritatea erorilor de pronunţie, iar rezultatul este mult mai bun. Noi vom continua să îmbunătăţim pronunţia în următoarele versiuni, astfel ca cea mai naturală voce românească să ajungă să fie şi cea mai corectă.

Desigur, toate cele 5 voci Simona sunt compatibile SAPI5 şi pot fi deci folosite cu majoritatea cititoarelor de ecran.

Zilele astea vom lansa pentru cei care doresc să o testeze prima versiune beta. Vă rog să vă exprimaţi dorinţa şi veţi primi linkul pentru a descărca una sau mai multe din cele 5 variante.

Sper ca în puţine zile, şi cu ajutorul testerilor voluntari, să lansăm prima versiune comercială.

Paul
pf@baum.ro
0729 099 260
Paul FOGARASSY
Scrie răspuns