Forumuri pentru nevazatori, romanesti si straine

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Salut.
Si cum iti faci cont pe Klango, dupa ce am instalat programul, am avut optiunea de new user, unde ar fi trebuit sa imi aleg un nume de utilizator, dar toate numele alese de mine (vreo 20 la numar ) erau deja luate, asta desi am scris tot felul de prosti.
Are cineva idee de ce?
Multumesc.cineva idee
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu am incercat "Manu" ma gandeam ca poate nu e liber fiind prea scurt, si spre surprinderea mea... nu era luat.
Probabil ceva se intampla la tine, nu or fi asa multi utilizatori, nu cred sa existe probleme ca la Yahoo, Gmail sau altele din astea gigantice.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Da, de la mine era eroarea, mi-am facut contul cu numele pe care mi l-am dorit. Si da chiar e misto, mai ales cu vocile alea de la ivona, chiar super interesant, le-am ascultat pe toate si am ales-o pe Jenifer :wink:
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Azi mi-a venit si mie un mesaj de la Klango pe mail in care mi se spunea sa incerc vocile de la Ivosofware.
Cu toate astea... inca nu am reusit sa intru si sa vad mai exact ce e prin Klango, tot aman, se pare ca sunt prea prins de altceva care nu ma lasa sa fac nimic.
E insa tare ca au implementat vocile acestea, sunt cred cele mai bune pe limba engleza din aceasta categorie de sintetizatoare.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Da se pare ca se face si un mic discount pentru utilizatori de Klango, la cumpararea a doua voci Ivona. Discountul e de 12 Eur, si se poate trimite si altora, care nu sunt inscrisi in Klango, asa ca daca doreste cineva codul.. il trimit cu mare placere, eventual il scriu aici pe forum.
Nu cred insa ca merge sa pui mai multe coduri.
Si cred ca a aparut Ivona 2, aici poate Andreea sa ne de-a niste amanunte, daca am inteles eu bine desigur.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Da, a aparut Ivona 2 dar din pacate nu si pentru romana, inca. Lansarea Ivona Carmen 2 este asteptata in 2011.
Vocile Ivona 2 pentru engleza folosesc tehnologie BrightVoice, care ofera o citire mai naturala si mai expresiva.
Cele de engleza britanica au fost create in parteneriat cu Royal National Institute for the Blind, iar cele de engleza americana in parteneriat cu studiourile GMVoices.
Ramane de vazut cat BrightVoice va folosi noua Ivona Carmen.
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut, sa le iau pe rand, ca am lipsit un pic de pe aici.
Mai intai, Manu, nu stiu cum se face ca sa se auda uniform vocea peste tot. Un alt lucru nasol e ca nu se poate modifica din klango volumul vocii, asa ca daniel, vocea mea initiala urla prea tare, iar vocile ivona, Brian, ca am vrut o voce engleza americana, se aude prea incet, asa de incet ca nu pricep nimic. O solutie ar fi sa dau mai tare volumul computerului. In fine, vocile ivona sunt tari, si cele pentru engleza britanica si la cea americana. Pacat ca cea romaneasca se aude de parca e stransa de gat.
Astea pe care le-am auzit pe klango au continuitate, sunt naturale, si chiar daca sunt voci morfematice, nu se intrerup.
Cat despre volumul vocilor din klango, poate ne ajuta Bogdan sau Vali daca apar pe aici.
Eu tocmai mi-am petrecut o jumatate de ora pe klango, si am ascultat un voice message de la un nou prieten. E faina obtiunea aceea cu mesajele inregistrate, dar trebuie a iti cumperi puncte klango pe care le platesti. Nu sunt scumpe, cica 900 de puncte costa 12 dolari, dar eu chiar nu am habar cum sa platesc.
Joane
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut.
am descoperit si eu acum vreo 2 zile vocile de la ivona.
trebuie sa recunosc ca am ramas placut surprins cand le-am descoperit si pe klango, de oarece amy si brian im plac cel mai mult.
dar eu m-am pacalit cu o chestie.
inainte sa aflu de la manu ca nu sunt gratuite, tot cautam unde pot da paste pentru a lipi codul acela ce ti-l dau ei.
dar asta e.
ne mai si pacalim cateodata.
tot ce am de spus, este ca aceste voci chiar merita.
in conparatie cu carmen amy si brian mi se par mai clare si mai umane si fara poticniri.
o seara buna tuturor!
Stefan
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Intr-adevar, cu un cod distribuit prin Klango, se ofera un discount de 12% utilizatorilor acestei retele virtuale la cumpararea unei voci Ivona.

Klango asta se pare ca e bun nu doar pentru a discuta cu lumea, ci are si o multime de aplicatii, Browser Wikipedia, client de Twetter sau FaceBook etc.
De exemplu Browserul de Wikipedia iti aduce articolul frumos, formatandu-l ca pe un Help clasic, treeview pentru cuprins.
Cine vrea sa foloseasca voci Ivona, cu Klango se ofera nelimitat.
Tipa Kendra, engleza americana, mi se pare cea mai ok, suna cel mai putin fortat, dupa parerea mea.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Eu am vazut 12 Euro sau 15 USD, discount daca cumperi doua voci Ivona. Acum e drept nu am citit cam cat costa o voce...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, nu stiu exact, am putea cauta repede dar... avand in vedere ca nu prea ne vom inghesui la voci in engleza... e acelasi lucru indiferent de discount. :)
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Hmm e in jur de 200 ron, la unele mai mult la altele mai putin. Brian de exemplu 189ron. Daca aparea si Carmen acum si era la fel de buna, merita bani astia.
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Da, dar nu este. Macar daca ar fi continua vocea Carmen, as da banii respectivi. Pacat ca nu avem nici o voce romaneasca ca lumea. Totusi, din cate spunea Manu, bulgarii au o voce si mai naspa decat wintalker si carmen. Ma intreb, rusii ce voce or fi folosind? Am gasit un rus pe klango, dar pentru ca eu nu stiam rusa, iar el nu prea pricepea engleza, nu am avut cum sa il intreb. Is atatea chestii interesante de intrebat... cum o duc ceilalti orbisori de pe mapamond, adica, dar in principiu, cred ca viata si problemele sunt cam aceleasi.
Joane
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Carmen nu e o voce rea, sa nu ne pozitionam chiar asa impotriva, e o voce normala care poate fi utila celor care utilizeaza calculatorul intr-un mod relaxat, sunt mai noi pe PC, ori, probabil in primul rand, nu au probleme cu ochii.
Nevazatorilor le trebuie neaparat o voce tip Wintalker sau Eloquence, in sensul asta in prezent fiind alternativa ESpeak.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Dupa parerea mea, Carmen e o voce acceptabila. Din pacate, inca, mai are probleme mari de pronuntie si se misca destul de greu. Pana acum, credeam ca o sinteza vocala ori suna bine, ori se misca repede. Dupa ce am descoperit sintezele de la Acapela, am vazut ca se poate ca o voce sa sune natural si sa aibe o viteza mare de reactie. Si pentru ca s-a pomenit de voci in limba rusa, as vrea sa adaug ca sunt trei sinteze foarte bune: Nicolai, Caterina si Aliona, aceasta din urma avand cele doua calitati mult dorite.
Scrie răspuns