Citirea cartilor cu Talks pe telefon

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Quick Reading on Mobile 2.1

Mesaj de Manu »

Am lansat versiunea 2.1 a Quick Reading on Mobile.
Aceasta versiune vine cu repararea unor mici buguri, unul dintre ele ar fi sarirea de catre Talks a catorva cuvinte dupa ce se trece peste un heading de marcaj.
Multumesc celor care au semnalat aceasta problema si astept in continuare feedback in urma testelor, lecturii constante etc.
Au mai fost modificate cateva randuri de cod pentru a fi mai sigura procesarea.
Programul poate fi luat de la link-ul urmator:
Quick Reading on Mobile 2.0

Lectura placuta!
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
TibiPaun
Soldat
Mesaje: 4
Membru din: 03 Aug 2010, 16:06
Localitate: Buzau

Mesaj de TibiPaun »

Cum pot sa utilizez aceasta optiune pe un Nokia 6710 Navigator? Am incercat de nenumarate ori cu Quick Reading sa transform o carte numai ca de fiecare data in momentul in care deschid dcartea pe mobil Talks-ul imi citeste acelasi lucru: Page has no links.
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sa inteleg ca nu a mers nici cu carti transformate de altii.
Se pare ca atunci ar fi doua posibilitati:
- ori Talks 5 a schimbat JavaScriptul folosit pentru interpretarea si apoi anuntarea tagurilor,
- ori browserul telefonului a fost putin modificat.

In orice caz, imi trebuie un fisier din cache-ul telefonului, o ramasita a unei pagini web vizitate sa extrag si sa compar codul HTML.
Daca cineva ar extrage un astfel de fisier si l-ar pune pe un dropbox cu link aici... m-as ocupa sa actualizez Quick Reading si pentru sistemele hardware/software mai noi.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
TibiPaun
Soldat
Mesaje: 4
Membru din: 03 Aug 2010, 16:06
Localitate: Buzau

Mesaj de TibiPaun »

Da Manu, nu a mers nici cu o carte facuta de altcineva si testata de el ca fiind functionala cu talks; transferata la mine, talks nu citea. Nu stiu unde sa gasesc acest tip de fisiere si nici nu stiu cum sa le postez aici. Poate posteaza cineva care stie, multumesc.
Bordanc_Nicu
Sergent major
Mesaje: 89
Membru din: 20 Aug 2009, 23:44
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Bordanc_Nicu »

Eu stiu de ce fisiere este vorba, dar as avea o intrebare:
Trebuie sa fie TALKS 4.11, sau 5.0?
O sa pun eu o arhiva ce sa contina ambele tipuri, daca e nevoie.
Am un nokia E51, cu ultima versiune de software "RM-244 41034001".
Renunta la ce nu poti pastra, pentru a castiga ce nu poti pierde!!!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu ar strica sa fie ambele fisiere.
Cu ocazia asta as actualiza toata treaba sa fie valabila pentru mai multe modele.
Dar pana una alta, nu verifici tu daca la tine merge cu Talks un fisier transpus cu Quick Reading on Mobile 2.1?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Bordanc_Nicu
Sergent major
Mesaje: 89
Membru din: 20 Aug 2009, 23:44
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Bordanc_Nicu »

Intr-adevar imi merge aparent cartea la mine pe telefon, dar cand ajunge la vre-un heading, se blocheaza, si imi da o eroare, la care trebuie sa raspund cu OK.
Cred ca modificarea a avut loc in codul folosit de noua varianta de software de la Nokia.
Pun mai jos link-ul arhivei de pe Dropbox:
http://dl.dropbox.com/u/1614170/Cache%2 ... E51%29.zip
Am incercat TALKS 4.0.3 si TALKS 5.0.3.
Am pus ambele variante.
Renunta la ce nu poti pastra, pentru a castiga ce nu poti pierde!!!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Perfect, ai pus in arhiva exact ceea ce ceream eu.
Foarte bine lucrat, aceeasi pagina incarcata cu doua Talks-uri, iar fisierele puse in foldere distincte.

Acum sa continuam analiza...
Aici este o arhiva care contine doua fisiere: "Carte pentru Talks4" si "Carte pentru Talks5".

Acum, daca tot ai tu posibilitatile de a testa pe telefoane diferite cu Talks-uri diferite, hai sa vedem ce problema ar fi si cum voi putea eu apoi rezolva programelul de convertire.

Mai jos este cea ce trebuie verificat:

1. Sa deschizi fiecare dintre fisiere cu Talks-ul corespunzator, dupa cum am spus scrie in denumirea fisierului versiunea Talks-ului pentru care a fost creat.
Vezi daca mai sunt erori, e aceeasi carte, una scrisa de Stephen King.
Daca nu mai sunt erori... inseamna ca rezolvarea este clara si totul va fi ok de la Quick Reading on Mobile 2.5 (adica noua versiune).

2. daca la una dintre versiune da eroare, atunci ar trebui urmatoarele. Scos fisierul respectiv, adica Stephen King din Cache. Nu stiu daca se memoreaza ca si cand ai incarca o pagina de pe internet in cache, dar daca nu ar trebui cumva salvat si scoasa versiunea salvata, nu cea copiata de aici.
Imi va trebui acel fisier sa-l vad, s-ar putea ca la noile versiuni de telefoane sau de Talks sa fie injectat codul JavaScript ajutator chiar daca fisierul este deschis din telefon si nu adus prin WLan sau GPRS.

Astept rezultatele operatilor, mersi pentru implicare.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Bordanc_Nicu
Sergent major
Mesaje: 89
Membru din: 20 Aug 2009, 23:44
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Bordanc_Nicu »

Am incercat ambele variante pe ambele TALKS-uri, si invers (adica cartea pentru TALKS 4 cu TALKS 5 si invers), dar nu a mai dat nici o eroare.
Mentionez ca am doua Nokia E51, ambele cu aceeas varianta de software, dar TALKS-uri diferite.
Referitor la mesajul anterior postat de mine, am folosit Quick-Reading-on-Mobile-2.1, varianta in limba Romana din 10-03-2010.
Renunta la ce nu poti pastra, pentru a castiga ce nu poti pierde!!!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Perfect, voi incerca sa fac ca la instalare sa se aleaga ce tip de Talks se utilizeaza si va fi atunci ok pentru toti care ar mai folosi Quick Reading.

Problema era codul JavaScript de la versiunea 3.6 care se pare ca prin actualizare face sa functioneze bine lucrurile si de la Talks 4 si pe alte telefoane.
Cu Talks 4 pe un E51 mergea Ok, dar se pare ca pe alte telefoane, tot cu Talks 4, dar pe JavaScript de Talks 3.6 dadea rateuri.
Mersi inca o data pentru ajutor.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cu ceva intarziere, am actualizat Quick Reading astfel incat sa mearga cu toate Talks-urile.
Acum se incarca documentul mult mai repede si pe un Talks 3.6 si merge bine pe Talks 4 sau 5.

Quick Reading on Mobile 2.1 din 29 noiembrie 2010
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Versiunea asta ar trebui sa mearga si pe windows 7? Am instalat-o, dar nu stiu unde imi salveaza fisierul transformat... :( :?
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu sper ca functioneaza, nu am testat.
Ar trebui sa fie in Documents. Eventual un search ar rezolva problema.
Sa spui daca gasesti ceva... sunt si eu curios.
Sper ca nu se bazeaza si documentul creat pe sablon in ceea ce priveste proprietatea "hidden", si sa fie ascuns. Eventual un "Show hidden files" (On) din Tools, Folder Options ar rezolva problema.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Se pare ca nu vrea sa colaboreze cu mine... :( Cu search nu gaseam nici ieri, dar acum am dat show hiden folders on si tot nu il gasesc.... :(
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Revin in acest topic pentru ca se pare ca este o problema la convertirea cartilor cu JAWS 12.
Am incercat azi sa imi fac o cart epentru telefon si... nu se mai oprea din adaugarea marcajelor.
Dupa ce am cercetat problema, se pare ca, cel putin la mine, nu se mai detecteaza cu PC Cursor ca s-a ajuns la sfarsitul documentului.
Foloseam acolo o functie de JAWS numita BottomEdgeEvent().
In JAWS 12, cel putin pe XP cu PC Cursor nu mai are loc eventul de final de document, trebuie sa vad ce pot rezolva.
In cele din urma cred ca voi scrie programelul de convertire intr-un alt limbaj, poate chiar in BGT, cu JAWS nu prea este convenabil.
Daca are cineva Quick Reading instalat pe Windows 7, poate incearca si spune daca acolo se opreste din convertire. Problema este ca daca nu se detecteaza finalul de document, calculaltorul va trebuir estartat la un moment dat, altfel punandu-se marcaje la infinit.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns