Magazin virtual de produse pentru nevazatori

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Scrie răspuns
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Eu m-am abonat si la newsletter, dar mesajul mi-a venit tot in poloneza. Dobervece!:)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
Anjo a trecut pragul de 100 de produse disponibile - acum avem pe site 104, din care doar vreo 7 se aduc numai la comanda, restul fiind disponibile pe stoc aproape in permanenta.
Ne-am facut si un newsletter la care va puteti inscrie momentan pe www.magazin-nevazatori.ro
Il voi porta zilele acestea si pe www.anjo.ro

Noutatile de vara asta ar fi:

- detectorul de lumina, la pretul de 70 RON: e un aparat de dimensiunea unui breloc, prevazut cu un senzor de lumina, doua fante pentru captare si un buton. Emite un sunet intens cand e indreptat spre o sursa de lumina si un tacanit din ce in ce mai rar, pana la liniste totala, pe masura ce il trecem la intuneric. Carmen l-a testat la club si a gasit cu el pozitia exacta a celor 2 neoane de pe tavan. Poate fi folosit si pentru a vedea daca e aprinsa o lumina de veghe ceva mai intensa si putin mai mare de pe un aparat electric. De exemplu, "vede" foarte bine daca displayul unui telefon e luminat sau nu

- detectoare electronice de bancnote, unul pentru euro si unul pentru lire sterline. Fiecare costa 115 RON, arata ca un modem USB stick de la Vodafone prevazut cu o fanta in care se introduce bancnota. Dupa ce se introduce bancnota in fanta, se apasa pe butonul aparatului si acesta vibreaza de un anumit numar de ori, in functie de valoarea bancnotei. De exemplu, cel pentru euro vibreaza o data la bancnota de 5 euro, de 2 ori la 10 euro, de 3 ori la 20, de 4 ori la 50 si de 5 ori la 100.

- cateva obiecte utile gospodinelor: Boil Alert - dispozitivul de avertizare la fierbere, la pretul de 19 lei, si un set de linguri si lingurite pentru masurarea cantitatilor la 25 lei
Dispozitivul de avertizare la fierbere este practic un disc de inox prevazut cu niste santuri care se pune pe fundul oalei in care punem ceva la fiert (orice in afara de lapte) si care incepe sa tacane atunci cand lichidul incepe sa fiarba.
Setul de linguri si lingurite pentru masurarea cantitatilor rezolva problema lui "cum pun exact un sfert de lingurita de scortisoara la o prajitura?". Setul cuprinde 4 linguri si lingurite de material plastic, cu urmatoarele capacitati: o lingura, o lingurita, o jumatate de lingurita, un sfert de lingurita.
Masurile sunt scrise pe coada linguritelor, cu ajutorul unui cod de culori: lingura este marcata cu un oval galben, lingurita cu verde, jumatatea de lingurita cu albastru si sfertul de lingurita cu verde. Ele sunt usor de diferentiat si in absenta unui restant vizual, datorita diferentei evidente de marime si a faptului ca sunt livrate impreuna, prinse pe un inel de pe care le puteti scoate cand doriti sa le folositi, ceea ce le face usor de comparat tactil.

- Avem un nou ceas de mana Braille, la pretul de 120 RON, disponibil in doua modele: de dama si de barbat. Are curea care imita pielea de crocodil, cadranul gri inchis spre negru si cifrele si limbile albe.

- Ne-am extins si in domeniul lupelor de buzunar. Pentru moment, avem pe stoc urmatoarele lupe:
Lupa cu putere de marire 5X si iluminare, la 45 lei
Lupa cu putere de marire 10x si iluminare cu LED – 51 RON
Lupa cu putere de marire 10x, diametru 18mm, sistem de 3 lentile – 125 RON

- la partea de software, ne-am extins pe directia IVONA: acum avem pe site toate produsele lor:
Ivona Carmen: Voce pentru JAWS in limba romana - 96 RON
Ivona Brian: Voce pentru JAWS in limba engleza, cu accent britanic - 144 RON
Ivona Amy: Voce pentru JAWS in limba engleza, cu accent britanic - 144 RON
Ivona Jennifer: Voce pentru JAWS in limba engleza, cu accent american - 136 RON
Ivona Eric: Voce pentru JAWS in limba engleza, cu accent american - 136 RON
Ivona Reader, fara voce - 108 RON
Ivona Reader cu vocea Carmen (romana) - 192 RON
Ivona Reader cu vocea Brian (engleza britanica) - 232 RON
Ivona Reader cu vocea Amy (engleza britanica) - 232 RON
Ivona Reader cu vocea Eric (engleza americana) - 194 RON
Ivona Reader cu vocea Jennifer (engleza americana) - 194 RON
Si, desigur, Expressivo cu vocea Carmen - 146 RON

Numai bine,
Andreea
Ultima oară modificat 08 Iun 2010, 10:00 de către Andreea Neagu, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Detectoarele de bancnote sunt separat? Sau in acelasi pret sunt si pentru euro si pentru lire.
Ma gandeam ca la noi nu prea ar avea sens daca e separat de euro sa ia cineva pentru lire.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Fiecare detector se vinde separat, nu trebuie cumparate amandoua.
Detectorul pentru euro costa 115 lei si citeste euro, cel pentru lire costa tot 115 lei si evident citeste doar lire.
Sunt aparate electronice, diferite de dispozitivele acelea de plastic semitransparent de identificat leii romanesti care s-au dat la un moment dat gratuit.
L-am propus si pe cel pentru lire in ideea ca poate mai pleaca cineva cu Erasmus in Anglia. Sau, cine stie, in vacanta :)
Ultima oară modificat 22 Iun 2010, 21:43 de către Andreea Neagu, modificat de 2 ori în total.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

News-letter-ul de cand va fi disponibil? Am intrat acum un minut pe magazin-nevazatori.ro si nu il gasesc disponibil.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Probabil in 2-3 zile, fac niste modificari la script
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Detector electronic de lei si euro

Mesaj de Andreea Neagu »

Detectorul de euro pe care l-am introdus in oferta la inceputul lunii este, de fapt, un detector de Lei si Euro.
Am discutat cu producatorii si mi s-a spus ca, avand in vedere ca bancnotele euro au fix aceeasi dimensiune ca si leii, dispozitivul va putea citi si moneda noastra.
L-am testat azi si am constatat ca am scos pe piata un dispozitiv electronic de citire a bancnotelor de lei si euro, cu urmatoarea schema de citire:
- vibreaza o data pentru bancnota de un leu
- vibreaza de doua ori pentru 5 lei
- de 3 ori pentru 10 lei
- de 4 ori pentru 50 de lei
- de 5 ori pentru 100 de lei
La asta se adauga si schema pentru euro, pe care am prezentat-o intr-unul din mesajele anterioare.
Pretul ramane tot 115 lei.
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Si pentru 200 si 500 vibreaza? Ca deja devine interesant! :D
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Stiam ca e aceeasi marime la euro si lei, asta cica pentru ca ar fi avantajos cand vom intra si noi in zona euro, nu vor fi necesare prea multe modificari pe la bancomate si alte cele.
Ma gandeam ca aparatul scaneaza chiar imaginea sau asa ceva, dar daca e pe dimensiune... chiar s-a nimerit bine pentru cine vrea un detector mai usor de folosit decat masuratoarea de plastic de la BNR.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Ar trebui sa faca ceva si la 200 si 500, dar cum nu am astfel de bancnote la indemana, nu stiu. la euro specificatiile spun ca la 100 si peste emite acelasi numar de vibratii, fiindca sunt egale bancnotele. daca bancnota de 200 de lei e cat cea de 100, atunci se va aplica aceeasi regula
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Bancnota de 200 e cu 2-3 mm mai lunga decat cea de 100.
Mi-a sosit si mie azi aparatul de detectat lumina. E foarte interesant si m-am distrat o gramada cu el. Deja ma imaginez scotandu-l din geanta la serviciu sa verific daca s-a aprins becul, ca am patit odata ca se arsese si am tinut clienta in seminituneric. :D
E fain ca se poate pune la chei, desi m-a cam durut sufletul sa renunt la vechiul meu brelog cu puncte pentru litere ale alfabetului braille.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Daca-i doar mai lunga si nu e mai lata, detectorul va face ca la 100 RON.
Despre 500 nu stiu, n-am vazut-o decat in poze.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Noutati pentru luna august

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Pentru luna august, Anjo are cateva noutati. Pe scurt, suna cam asa:
- ieftinim 17 produse
- ne-am lansat sistemul de newsletter pe www.magazin-nevazatori.ro , functional de data asta. Primul edit box de pe site este chiar cel pentru abonare la newsletter. Cand timpul imi va permite, voi instala sistemul si pe www.anjo.ro
- avem o serie de produse noi: un dispozitiv de taiat pastile, niste ochelari de soare cu filtru pentru cresterea contrastului si un carnetel cu hartie braille. Am ajuns astfel la o gama de 112 produse. Pregatim noutati si pentru septembrie, speram sa ajungem la 130 de produse pana spre sfarsitul anului.
Si acum, pe larg.
Vara aceasta Anjo micsoreaza preturile a 17 produse, datorita unor promotii ale furnizorului. Aveti mai jos noile preturi.
Bila mare pentru baston (rolling ball) - 36 RON
Vârf roller pentru baston (cilindru rotitor) - 49 RON
Ceas de mâna cu voce si cadran cu limbi, cifre mari si usor de citit – 155 RON
Cântar de baie cu voce sintetica – 184 RON
Tensiometru cu voce sintetica – 457 RON
Dispozitiv de etichetare în Braille – 205 RON
Banda adeziva pentru etichete Braille – 15 RON
Tacti – Mark: Pasta pentru scriere si desene în relief – 30 RON
Tablita Braille A4+punctator – 135 RON
Tablita Braille din aluminiu + punctator - 60 RON
Hârtie Braille, A4 (50 de coli) – 23 RON
Hârtie de imprimanta Braille, 500 foi, 135gsm, 23,5x30,5cm – 115 RON
Minge de golbal – 250 RON
Trusa pentru învatat Braille – 170 RON
Construieste gândacelul - joc cu zaruri tactile – 105 RON
Elefantul muzical – 132 RON
Caracatita muzicala – 132 RON

Acum, despre produsele noi:
PillMate - Dispozitiv pentru taiat pastile – 28 RON
PillMate este un dispozitiv mic, portabil, din plastic cu ajutorul caruia puteti taia usor orice pastile, daca acestea sunt prea mari ori pur si simplu greu de înghitit întregi.
Lama este plasata în interiorul dispozitivului, astfel încât sa nu va taiati la mâna atunci când îl folositi.
Dispozitivul pentru taiat pastile este extrem de usor de utilizat: asezati pastila în adâncitura triunghiulara din interiorul lui si închideti usor capacul, apasând în jos pentru a taia tableta.
Va rugam sa nu lasati dispozitivul la îndemâna copiilor.

Carnetel Braille – 16 RON
Carnetelul Braille cu spira si coperta cartonata poate fi folosit cu placuta din setul de placuta, carnetel si punctator din magazinul nostru.
Dimensiuni: 5,6 cm latime, 11 cm lungime.

Ochelari de soare cu filtru pentru cresterea contrastului – 220 RON
Ochelarii de soare cu filtru pentru cresterea contrastului reduc efectul glare (de lumina orbitoare) caracteristic afectiunilor retiniene si maresc contrastul, oferind în acelasi timp o buna protectie si ajutându-va sa va folositi la maxim vederea ramasa.

Ochelarii asigura si protectie pe partile laterale datorita faptului ca bratele ramei sunt apropiate de fata.
Pe rama se pot fixa doua tipuri diferite de lentile care blocheaza radiatiile UVA, UVB si lumina albastra, oferind o protectie de 100% împotriva acestor factori nocivi pentru retina.
Fiecare tip de lentila permite trecerea unei anumite cantitati de lumina prin ea, conform procentului indicat în paranteza, dupa cum urmeaza:
Lentilele HiView Midi (portocaliu - 47%) sunt indicate persoanelor cu pierderi de câmp vizual periferic, de exemplu celor care sufera de retinita pigmentara. Ofera un contrast ridicat si intensifica fundalul. Astfel obiectele vor parea mai clar conturate. Sunt ideale atât pentru zilele însorite, cât si pentru cele înnorate. Pot fi folosite atât afara, cât si în casa.
Lentilele HiView Extra (ambra - 19%) sunt indicate persoanelor cu pierderi de vedere periferica si centrala, de exemplu celor care sufera de retinita pigmentara, diabet, cataracta si glaucom. Aceste lentile asigura un contrast ridicat, facând obiectele sa para mai clar conturate. În acelasi timp, cantitatea de lumina absorbita de lentile este mai mare, oferind maximum de protectie în cazul unei sensibilitati mari la lumina ori în cazul zilelor foarte însorite si luminoase. Ochelarii pot fi folositi atât afara, cât si în casa.

Pentru fiecare dintre cele 2 tipuri de lentile sunt disponibile urmatoarele modele de rama:
Rama Audrey (de dama)
Ochelarii Audrey au o rama eleganta, de culoare neagra, având lentile mari, la moda anul acesta, si bratele decorate cu strasuri.
Pentru ochelarii Audrey exista o singura dimensiune de rama. Masurata de la un brat la altul, partea din fata a ramei are 18 cm. Înaltimea ramei în partea cu lentilele este de 5,6 cm.
Rama Bridget (de dama)
Ochelarii Bridget au o rama eleganta, de culoare maro cu pete negre (imitând culoarea ramelor de baga) si lentile putin mai mici decât la celelalte rame de dama (Audrey si Olivia).
Pentru ochelarii Bridget exista o singura dimensiune de rama. Masurata de la un brat la altul, partea din fata a ramei are 17,3 cm. Înaltimea ramei în partea cu lentilele este de 5 cm.
Rama Olivia (de dama)
Ochelarii Olivia au o rama eleganta, semitransparenta, de culoare maro si lentile mari, la moda anul acesta.
Ochelarii asigura si protectie pe partile laterale datorita faptului ca bratele ramei sunt apropiate de fata.
Pentru ochelarii Olivia exista o singura dimensiune de rama. Masurata de la un brat la altul, partea din fata a ramei are 18 cm. Înaltimea ramei în partea cu lentilele este de 5,3 cm.
Rama Horizon (barbateasca)
Ochelarii Horizon au o rama eleganta, de culoare neagra, mata si un design minimalist, iar lentilele sunt mari.
Pentru ochelarii Horizon exista o singura dimensiune de rama. Masurata de la un brat la altul, partea din fata a ramei are 17 cm. Înaltimea ramei în partea cu lentilele este de 4,6 cm.
Rama Razor (barbateasca)
Ochelarii Razor au o rama eleganta, de culoare neagra, cu lentile mari.
Pentru ochelarii Razor exista o singura dimensiune de rama. Masurata de la un brat la altul, partea din fata a ramei are 17 cm. Înaltimea ramei în partea cu lentilele este de 5,1 cm.
Rama Saturn (unisex)
Ochelarii au o rama eleganta, semitransparenta de culoare maro.
Pentru ochelarii Saturn exista o singura dimensiune de rama. Masurata de la un brat la altul, partea din fata a ramei are 17,5 cm. Înaltimea ramei în partea cu lentilele este de 4 cm.
Toti ochelarii se livreaza împreuna cu un saculet de protectie din material textil.

Numai bine,
Andreea
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
Am mai adaugat in oferta 5 produse noi.

Noutăţi în categoria Ustensile de bucătărie adaptate pentru nevăzători:

Separator de gălbenuş – 7 RON
Acest dispozitiv vă permite să separaţi mai uşor albuşul de gălbenuş. Dispozitivul are o coadă lungă, care îi permite să fie aşezat deasupra unui vas.
Spargeţi oul şi scurgeţi conţinutul în cupa separatorului de gălbenuş aşezată peste un vas. Albuşul va începe să se scurgă prin fantele laterale ale cupei în vasul de dedesubt, iar gălbenuşul va rămâne în cupă. Pentru a accelera scurgerea albuşului, mişcaţi uşor separatorul.

Noutăţi în categoria Produse pentru elevi: învăţaţi Braille

Breloc pentru învăţat Braille – 39 RON
Acest breloc galben, de formă cubică, poate reprezenta un mod simplu şi distractiv de a învăţa alfabetul Braille. Brelocul este format din 3 părţi suprapuse, care se pot roti unele faţă de celelalte şi pe feţele cărora se găsesc adâncituri şi pucte în relief. Punctele sunt mari şi negre, ceea ce le face şi foarte uşor de văzut. Rotind cele trei părţi puteţi forma literele Braille.
Brelocul poate fi purtat la chei, astfel încât copilul dumneavoastră îl va avea la îndemână tot timpul.

BraillePhun – puzzle pentru învăţat Braille – 145 RON
Piesele de puzzle din plastic BraillePhun, pe care sunt imprimate literele atât Braille cât şi în negru, sunt ideale pentru copiii care vor să înveţe alfabetul Braille. Literele sunt mari şi clare (dimensiunea corpului de literă este 70pt pentru literele în negru şi 40pt pentru cele Braille), pentru a fi uşor de citit. Vocalele sunt scrise cu negru, iar consoanele cu albastru. Piesele sunt de culoare galbenă şi fiecare piesă este prevăzută cu nişte zimţi care îi permit să se prindă de alte piese.
Setul conţine 81 de piese împachetate într-o pungă de plastic, după cum urmează:
A - 6 piese
B - 3 piese
C - 3 piese
D - 2 piese
E - 9 piese
F - 4 piese
G - 2 piese
H - 2 piese
I - 3 piese
J - o piesă
K - 2 piese
L - 4 piese
M - 2 piese
N - 5 piese
O - 6 piese
P - 2 piese
Q - o piesă
R - 4 piese
S - 5 piese
T - 5 piese
U - 3 piese
V - o piesă
W - 3 piese
X - o piesă
Y - o piesă
Z - o piesă

Noutăţi în categoria Produse pentru elevi: învăţaţi matematica

Calculator matematic cu voce sintetică şi ceas de masă – 80 RON
Calculatorul cu voce sintetică în limba engleză vă permite să efectuaţi toate operaţiile aritmetice de bază: adunare, scădere, înmulţire, împărţire. De asemenea, permite şi calculul procentelor şi memorarea rezultatelor.
Pe ecran se pot afişa maxim 10 cifre, fiecare cifră având înălţimea de 1.5cm.
În plus, aparatul este prevăzut şi cu funcţie de ceas vorbitor cu alarmă. Dacă nu este folosit timp de 8 minute, calculatorul trece automat în modul ceas.
Vocea poate fi dezactivată sau dezactivată. Calculatorul are şi posibilitatea de a repeta răspunsuri.
Funcţionează cu 2 baterii AAA, incluse în preţ.
Garanţie: 1 an. Garanţia nu include bateriile.

BraillePhun Math – puzzle pentru învăţat matematica – 150 RON
Piesele de puzzle din plastic BraillePhun Math, pe care sunt imprimate cifrele şi semnele matematice atât Braille cât şi în negru, sunt ideale pentru copiii care vor să înveţe matematica în Braille. Cifrele şi semnele sunt mari şi clare (dimensiunea corpului de literă este 70pt pentru simbolurile în negru şi 40pt pentru cele Braille), pentru a fi uşor de citit. Cifrele sunt scrise cu roşu, iar semnele cu albastru. Piesele sunt de culoare albă şi fiecare piesă este prevăzută cu nişte zimţi care îi permit să se prindă de alte piese.
Setul conţine 84 de piese împachetate într-o pungă de plastic, după cum urmează:
0 - 5 piese
1 - 5 piese
2 - 5 piese
3 - 5 piese
4 - 5 piese
5 - 5 piese
6 - 5 piese
7 - 5 piese
8 - 5 piese
9 - 5 piese
Egal - 6 piese
Plus - 2 piese
Minus - 2 piese
Înmulţit - 2 piese
Împărţit - 2 piese
Semn de număr - 20 piese

Numai bine,
Andreea
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
Revin cu noutati. Luna aceasta au aparut cateva tipuri noi de produse: niste dispozitive electronice pentru gasirea obiectelor ratacite prin casa, doua detectoare de culori, Cobolt si Colorino, un breloc cu ceas vorbitor si doua pedometre (dispozitive care numara pasii facuti si masoara distanta parcursa). Aveti mai jos descrierea noutatilor.

Noutati in categoria Dispozitive electronice pentru gasirea obiectelor pierdute
Dispozitivele electronice de localizare a obiectelor pierdute va permit sa gasiti usor cheile, ochelarii, geanta, portmoneul sau telecomanda.
Fiecare doua astfel de dispozitive se pot gasi unul pe celalalt: apasând un buton pe primul dispozitiv, cel de-al doilea va incepe sa piuie.
Exista mai multe tipuri de astfel de aparate: un set de doua dispozitive pentru gasirea cheilor, un dispozitiv pentru gasirea portmoneului si unul pentru ochelari.
Ele fac parte din gama de aparate "Gaseste unul si le gasesti pe toate", si pot fi folosite in orice combinatie, de exemplu puteti folosi dispozitivul pe care tocmai l-ati atasat la ochelari pentru a-l gasi pe cel prins la chei.
Folosind toate cele 3 modele de aparate (pentru chei, pentru portmoneu si pentru ochelari) puteti gasi pâna la 36 de obiecte.
Fiecare dispozitiv este prevazut cu 6 butoane cauciucate, etichetate in negru si in Braille cu cifrele de la 1 la 6 (fara semnul de numar).
Raza de actiune este de maxim 10 metri, in cazul lipsei peretilor despartitori. De aceea, va recomandam sa cautati pe rând in fiecare camera: intrati intr-o camera si apasati butonul corespunzator dispozitivului cautat, iar daca nu se aude nici un semnal sonor treceti la alta incapere.

1. Set de doua dispozitive electronice cu sunet pentru gasirea cheilor - 123 RON
Setul pentru localizarea cheilor contine 2 dispozitive. Acestea se pot localiza unul pe celalalt pe baza undelor radio: la apasarea unui buton de pe un dispozitiv, celalalt va incepe sa piuie, permitându-va sa gasiti usor obiectul de care l-ati atasat.
Transmitatoarele pot fi prinse de orice obiect folosind fie inelul metalic cu care sunt prevazute, fie snurul sau pernutele adezive livrate impreuna cu ele.
Garantie 1 an. Garantia nu include bateriile.

2. Dispozitiv electronic cu sunet pentru gasirea portmoneului - 88 RON
Acest dispozitiv se poate prinde de portmoneu sau de orice alt obiect prin intermediul pernutelor adezive, al inelului metalic sau al snurului din pachet, permitându-va sa gasiti usor portmoneul cu ajutorul oricarui alt dispozitiv din gama "Gaseste unul si le gasesti pe toate", de exemplu cel pentru chei sau pentru ochelari. De asemnea, il puteti folosi pentru a gasi orice alt dispozitiv din aceasta gama.
Important: pentru a putea folosi acest dispozitiv pentru localizarea obiectelor, aveti nevoie de inca un dispozitiv care sa il apeleze (dispozitivul pentru chei, cel pentru ochelari sau tot unul pentru portmoneu).
Garantie 1 an. Garantia nu include bateriile.

3. Dispozitiv electronic cu sunet pentru gasirea ochelarilor - 88 RON
Acest dispozitiv este fixat pe un snur pe care il puteti prinde de bratele ochelarilor, permitându-va sa-i gasiti usor cu ajutorul oricarui alt dispozitiv din gama "Gaseste unul si le gasesti pe toate", de exemplu cel pentru chei sau pentru portmoneu. De asemnea, il puteti folosi pentru a gasi orice alt dispozitiv din aceasta gama.
Important: pentru a putea folosi acest dispozitiv pentru localizarea obiectelor, aveti nevoie de inca un dispozitiv care sa il apeleze (dispozitivul pentru chei, cel pentru portmoneu sau tot unul pentru ochelari).
Garantie 1 an. Garantia nu include bateriile.

Noutati in categoria Detectoare de lumina si culori
1. Cobolt - detector de culori - 298 RON
Detectorul de culori Cobolt este un aparat compact, care încape usor în palma oricui, si poate recunoaste 12 culori de baza. Îndreptând detectorul spre un obiect de îmbracaminte, acesta va spune culoarea obiectului în limba engleza, cu o voce clara, masculina.
Culorile de baza recunoscute si redate audio de aparat sunt: alb (detectorul va spune "white"), gri (grey), negru (black), violet (purple), albastru (blue), verde (green), galben (yellow), portocaliu (orange), rosu (red), roz (pink), maro (brown), oliv (culoarea maslinelor verzi - olive green).
Aparatul nu recunoaste si intensitatea culorii, deci nu va spune daca un obiect este rosu închis sau rosu deschis, ci doar rosu.
Detectorul de culori Cobolt functioneaza si ca detector de lumina, iar volumul este reglabil pe 3 nivele.
Este livrat împreuna cu o pereche de casti.
Functioneaza cu o baterie PP3 de 9v, inclusa în pachet.
Dimensiuni: 6 cm latime, 4 cm grosime, 14 cm lungime.
Garantie 1 an. Garantia nu include bateriile.

2. Colorino - detector de culori - 755 RON
Detectorul de culori Colorino este un aparat compact, care încape usor în palma oricui, si poate detecta pâna la 150 de culori. Îndreptând detectorul spre un obiect de îmbracaminte, acesta va spune culoarea obiectului în limba engleza, cu o voce clara, masculina.
Caracteristici:
- recunoaste pâna la 150 de culori, inclusiv variatii de nuante
- are încorporata o sonda pentru detectia luminii
- permite alegerea a 3 nivele de volum
- este prevazut cu mufa pentru casti (castile nu sunt incluse în pachet)
- functioneaza cu doua baterii AAA, incluse în pachet
Dimensiuni: 4,7 cm latime, 2 cm înaltime, 11 cm lungime. Greutate: 85 g.
Garantie 1 an. Garantia nu include bateriile.

Noutati in categoria Ceasuri de masa
1. Breloc cu ceas vorbitor - 49 RON

Brelocul cu ceas vorbitor în limba engleza este suficient de mic si de usor pentru a putea fi purtat la chei, astfel încât sa puteti afla oricând cât este ceasul. Oricând doriti, puteti apasa butonul de pe fata brelocului pentru a afla cât este ceasul.
Vocea este feminina, sintetica, în limba engleza.
Ora ese afisata si pe ecranul LCD cu care este prevazut brelocul, cu cifre de 8 mm înaltime.
Ceasul are alarma si posibilitatea de a anunta cât este ceasul la fiecare ora fixa.
Functioneaza cu doua baterii LR44.
Dimensiuni: 3,5 cm latime, 6 cm lungime, 1 cm grosime
Garantie 1 an. Garantia nu include bateriile.

Noutati in categoria Pedometre
1. Pedometru cu ceas vorbitor – 53 RON (NOU)
Atunci când mergeti sau alergati, puteti afla usor câti pasi ati facut si ce distanta ati parcurs: la apasarea unui buton, aparatul citeste în limba engleza, cu o voce sintetica feminina, numarul de pasi si distanta parcursa (în mile).
Pedometrul dispune si de o serie de 8 melodii diferite care va permit sa pastrati ritmul de mers sau alergat. Ritmul melodiilor se modifica odata cu viteza dumneavoastra de mers. Daca doriti, puteti opri muzica.
Distanta parcursa este masurata în mile.
Este prevazut si cu ceas vorbitor, tot în limba engleza, si cu patru tonuri de alarma.
Pedometrul are si un ecran LCD pe care sunt afisate ceasul, numarul de pasi, distanta parcursa si ora la care este potrivita alarma.
Pe spate, aparatul este prevazut cu o clema cu care sa-l puteti agata de curea sau de îmbracaminte.
Pedometrul functioneaza cu o baterie CR2025.
Dimensiuni: 4,4 cm latime, 6 cm lungime, 2,3 cm grosime.
Garantie 1 an. Garantia nu include bateriile.

2. Pedometru vorbitor cu radio FM – 75 RON (NOU)
Pedometrul vorbitor va spune, în limba engleza, câti pasi ati facut, ce distanta ati parcurs si câte calorii ati consumat si de cât timp mergeti sau alergati. Este prevazut si cu un sistem radio FM care scaneaza posturile pâna când va opriti la cel care va intereseaza.
Vocea este sintetica, feminina, în limba engleza americana. Informatiile pot fi ascultate prin simpla apasare a unui buton.
Aparatul este prevazut cu un ecran LCD pe care sunt afisate urmatoarele informatii: timpul scurs, numarul de calorii consumate, numarul de pasi sau distanta parcursa.
Pedometrul vorbitor va anunta automat numarul de pasi la fiecare 1000 de pasi facuti, distanta parcursa din jumatate în jumatate de mila, numarul de calorii consumate din 50 în 50 sau timpul scurs din 10 în 10 minute, în functie de alegerea dumneavoastra.
Pe spate, aparatul este prevazut cu o clema cu care sa-l puteti agata de curea sau de îmbracaminte.
Pedometrul este livrat împreuna cu o pereche de casti si o surubelnita în cruce pentru schimbarea bateriilor.
Functioneaza cu doua baterii AAA, incluse în pachet.
Garantie 1 an. Garantia nu include bateriile.
Scrie răspuns