Loadstone, Soft pentru GPS, gratuit pentru telefon Symbian

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Ma bucur ca nu am vorbit noi chiar degeaba pe aici si astfel mai afla lumea cum stau lucrurile.
Ce ai reusit prin Arad cu GPS-ul?
Orice informatie, metoda, stil de folosire poate aduce un plus pentru eficienta in cazul celorlalti.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AdrianBenchea
Soldat
Mesaje: 7
Membru din: 25 Aug 2009, 20:51
Localitate: Arad
Contact:

LoadStone

Mesaj de AdrianBenchea »

Functioneaza foarte bine!
Sunt incantat de functionalitatea lui.
L-am confruntat cu un Garmin de la cineva si-mi indica in proportie de 97% la fel!
Acum, inca i-l studiez, nu stiu exact cum sa-mi creez adaugiri la harta, dar perseverez!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cel mai simplu este prin apasarea tastei Diez cand esti pe teren. Apare automat un edit in care sa scrii denumirea locatiei/punctului. Apesi apoi Key1 si alegi "De la inceput", daca vrei sa considere pozitia in care erai cand ai apasat Diez, ori "De la pozitie actuala", daca te-ai deplasat si consideri ca punctul denumit se afla in locul in care esti si nu in cel in care erai cand ai apasat Diez.
Poti apoi muta sistemul in Mod explorare si daca gasesti pucntul adaugat cu Cautare sau cu deplasarea prin harta, il poti bifa cu tasta Asterisc pentru ca in viitor sa fie Reper / Punct de control. Pentru punctele de control se anunta prin vibratie, sunet si verbalizare apropierea si sosirea. Pentru apropiere se poate seta timpul cu care sa fie anuntata inainte, iar in functie de viteza se va conforma. Pentru sosire se seteaza raza in metri. La mine am pus 25 de secunde pentru apropiere si 25 de metri pentru sosire. Asta inseamna ca daca merg cu troleibuzul la o viteza de 30 de kilometri pe ora, voi fi anuntat ca ma apropiu de urmatoarea statie inainte cu 208 metri, iar daca as merge eu pe jos cu 5 kilometri pe ora, voi fi anuntat doar cu 35 de metri inainte. In ambele situatii, sosirea imi va fi anuntata cu 25 de metri inainte, deci in cazul troleibuzului am de mers 183 metri intre anuntarea apropierii si anuntarea sosirii, iar pe jos doar 10 metri.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AdrianBenchea
Soldat
Mesaje: 7
Membru din: 25 Aug 2009, 20:51
Localitate: Arad
Contact:

gps

Mesaj de AdrianBenchea »

:D Multumesc mult pentru informatii!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Se pare ca echipa de dezvoltare Loadstone s-a pus din nou pe munca, azi am descoperit din nou ca limba romana a trecut de la 100% la 98% din traducere. Pusesera inca 15 campuri noi, legate de GPS secundar.
Au facut optiuni de tipul: Salveaza ca GPS secudnar, Stergere GPS secundar etc.. Nu stiu cine are doua GPS-uri incat sa fie unul principal si unul secundar, dar in caz ca are, programul va incerca sa se conecteze la sateliti cu cel principal mai intai, apoi cu cel secundar.
Intr-adevar, in caz ca am fi avut doua GPS-uri, era chiar complicata treaba, trebuia mai inainte sters de la GPS implicit cel folosit ultima oara, apoi cautat celalalt. Sa speram ca va fi lansata in curand noua versiune, versiune in care traducerea in limba romana va fi completa.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

In sfarsit, vesti bune.
Acum am primit notificare de la Loadstone ca se va lansa in aceasta perioada versiunea noua care are mai multe facilitati si optiuni.
Ce pot eu sa spun e ca la versiunea de dinainte erau 506 campuri de tradus, la versiunea viitoare sunt 720, deci sunt ceva treburi in plus pe acolo.
Au obtinut si banii pentru cumpararea unui Publisher ID pentru Symbian, iar acum se fac testele pe diverse telefoane diferite, pentru aceasta ei facand semnari ale aplicatiei per cod emai la cine doreste sa contribuie ccu semnalarea erorilor in urma verificarilor.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

A aparut versiunea beta a Loadstone, deja o testam.
Sper ca traducerea in romana a softului sa fie cat de cat ok acum, ma voi juca si eu cateva zile prin meniuri, inainte de crearea versiunii finale pentru a vedea cum ar suna mai bine pe ici pe colo. Daca cineva vrea sa testeze programul putin pe telefoanele 2nd edition, precum N70, ii pot da kit-ul. Pentru 3rd edition nu se poate, au semnat ei cu emaiurile celor care traduc si testerilor doar, nu le convine cu semnarea prin fisiere .CER; a mai cerut un sarb sa se puna kitul fara semnatura lor pentru anumite telefoane, in urma trimiterii emaiurilor, ca noi suntem in stare sa ne rezolvam singuri, :) dar... au zis ca nu e calea corecta si ca pe langa asta ei nici nu sunt siguri ca merge tot timpul.
Oricum, important este ca au rezolvat Publisher ID-ul si va fi o aplicatie ok, care dupa lansare timp de un an se va putea instala la toti fara probleme. Dupa un an, ori dam ceasul inapoi, ori, mai mult ca sigur, vor actualiza Publisher ID-ul, ii sponsorizeaza cu cei 200 de dolari cei de la RNIB.

Pun mai jos continutul mail-ului primit pe lista de discutii pentru testeri, acolo sunt toate noutatile.
Este in limba engleza:

Citat
Hello all. Here's the latest beta version of loadstone for testing. Attached to this message are virsions for first, second, and third editions. There have been a lot of changes since the last official release so below I'll outline the major changes as well as some known issues.
Give this version a thorough testing and give us your feedback.

Major changes since version 0.72.0

* The gps source setting has been removed in the gps settings tab on third edition phones.
* On third edition phones the find gps option will bring up a list of all available location technologies.
* There's now a delete default gps option in the gps menu.
* The default gps is now saved in a file called default_gps.
* It's now possible to save a secondary gps receiver the same way a default gps receiver can be saved.
* There's a setting to try connecting to the secondary gps if connecting to the default gps failes on start up.
* There are new estonian, hong kong chinese, spanish, norwegian, croatian, brazilian portuguese, and greek translations.
* It's now possible to playback a previously recorded nmea log as if it were a gps receiver.
* The trip metre options have been moved in to there own submenu.
* There's a new go to locked point function.
* There's a new advanced settings tab. Some settings that were in general settings have been moved here.
* All files output by loadstone now contain a mime header to identify the file's type.
* A recognizer is now installed so the phone can recognize loadstone files.
The phone will have to be rebootted after installation for this to take effect.
* A bug that would cause incorrect announcement of approaching direction if point direction was set to relative degrees has been fixed.
* Loadstone can now automatically recognize and act on loadstone-specific files. This means if a file is opened either from the inbox or from a file manager loadstone will be launched and the appropriate action taken for that file.
* Loadstone can now automatically act on files sent to the phone via sms, bluetooth, or any of the other message types. If loadstone is running when a message is received it'll ask what should be done with the file.
* On second and third edition phones it's now possible to allow another device to connect to loadstone and share the information from the gps receiver.
* The load_database, add_database, load_points, and append_points commands can now take a filename parameter.
* There's now an echo command that can be mapped to a key to display specified text.
* There's now a send item in the current point and last point menus to allow sending of an individual point.
* There's a send item in the position menu to allow sending of the current location to another Loadstone user.
* There's now a function to show the current grid square. This may be useful to amateur radio opperators.
* It's now possible for functions in the keymap file that take a string parameter to have variables in the string parameter.
* There's a new variables tab in settings for setting the general purpose variables.
* On third edition phones there's now a launch_browser command that can be mapped to a key to start the phone's web browser with the specified url.
* There's now a beep command that can be mapped to a key to play the specified sound.
* When the distance unit is set to nautical distances below 1 knautical mile will be shown in cables. Distances below 1 cable will be shown in fathoms.
* There's now a setting to control when/if checkpoints are announced.
* If a point is the locked point then it will say "locked" before the name.
* There's now a setting to display accuracy as distance or dop.
* The settings option has been replaced with a settings submenu.
* THere's now a key editor so it's possible to edit the keys for navigation mode.
* The softkeys in settings have been changed from ok/cancel to save/cancel.
* if the search complete item is selected during a search then the search is exited.
* the speed unit setting has been modified so the choices are consistant with other distance-related settings.
* there's now an explore option in the current point and last point submenus to start exploration mode at that point.
* There's now a setting to control the astronomic distance unit.
* Decimal numbers will no longer have groups of digits separated by commas.
The decimal point character will also be correct for the current language.
* It's now possible to enter a comma at the beginning or end of a search string by using ",,".
* A locked point will now be announced like a checkpoint.

Known issues

* Sometimes when loadstone is running and a loadstone file is received via messaging it may be missed by loadstone.
* multimedia and email messages are not currently handled by loadstone.
* Recognition of binary loadstone databases may or may not work. Small
databases may work but larger ones probably won't. This seems to have something to do with the symbian database file format.
* When relaying a gps connection, the phone connecting to the relay connection should use the external location technology. If bluetooth is selected the connection doesn't seem to work.
Sfarsit citat
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Noi optiuni in Loadstone, GPS pentru nevazatori

Mesaj de Manu »

In noua versiune care este acum in teste, o optiune excelenta este Web Browser aflata in meniul Functii.

Despre ce este vorba:
Alegand aceasta optiune, deocamdata exista trei posibilitati fiind conectati la internet:
  1. Where is address? Dant Sellect pe aceasta, este extrasa in functie de coordonatele detectate, locatia in care ne aflam si se poate salva in harta ca punct normal.
  2. Where am I? Aceasta extrage cel mai apropiat punct vazut ca existand langa pozitia in care ne aflam la un moment dat. Punctul descoperit se poate apoi salva ca Reper.
  3. What is around me? Aceasta va extrage o harta de tip OSM, convertind-o pentru Loadstone. Harta va fi automat extrasa cu regiunea din jur, aproximativ 2/3 mile patrate.
Aceste scripturi practic trimit in Browserul de web niste URL-uri gata completate pentru interogare, avand ca variabile latitudinea si longitudinea detectate.

Asadar, de acum nici nu mai trebuie sa ne batem capul foarte tare ca sa fim pregatiti de acasa pentru toate locurile unde mergem. Daca neprevazutul ne duce intr-o zona pentru care nu avem nimic in baza noastra de date, interogam repede prin GPRS sau WLan si aflam tot ce e in jur. Traficul e foarte mic, ar trebui sa contorizez, dar sigur cu un euro se pot face destul de multe interogari.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Intre timp lansarea noii versiuni Loadstone se apropie, ieri ni s-a dat spre testare a doua varianta beta, deja cred ca e totul clar in ceea ce priveste traducerea.

Deocamdata nu mai scriu despr enoutati, ci despre alte experiente cu Loadstone.
Am constatat personal cat de mare independenta iti poate da simplul fapt ca stii clar unde esti. Vacanta aceasta am mers cu trenul de la Alba Iulia la Arad si retur, iar inainte de a pleca am creat o ruta care sa contina toate statiile de personal. Pentru aceasta am incarcat de la CFR ruta unui tren personal si apoi in Loadstone am cautat toate satele si le-am marcat. Chiar daca am mers cu Rapidul si opream foarte rar, eu stiam tot timpul pe unde trec. A fost chiar amuzant cand un tip aflat cu mine in compartiment, la intoarcere desi rapid trenul era tot cu compartimente, tot se caznea sa descifreze unde se afla ca sa ii spuna cuiva la telefon. I-am zis eu ca suntem in Zam, chiar atunci trecea prin statie. A ramas foarte surprins si m-a intrebat cum de cunosc atat de bine localitatile ca nu se vedea nici o tablita. I-am explicat in mare, nu aveam rabdare, era si greu sa inteleaga probabil, tocmai inainte cu o zi scapase din puscarie, nici 8 clase nu avea cica.
De asemenea, nu eram sigur daca trenul are oprire in Vintu de Jos, asta e chiar inainte de Alba; nu a mai trebuit sa intreb daca nu cumva e locul unde trebuie eu sa cobor, ci am stat linistit pana am ajuns cu aproximativ 2 kilometri inainte de gara Alba, moment in care am luat-o catre capatul vagonului.

Vineri am venit cu autobuzul de la Alba Iulia la Cluj-Napoca si am stat foarte relaxat, nu a mai trebuit sa imi bat capul sa ma concentrez unde este Cipariu ca sa cobor. In general ar fi usor, a doua oprire, dar uneori se mai opreste inainte de Cluj pentru inspectia politiei, alteori sta la tot felul de semafoare; de data asta am stiut foarte clar cand am ajuns dupa Traian Mosoiu.
Unde pui ca aflii tot felul de chestii interesante, pe autobuz am fost atent la altitudine, astfel am constatat ca am plecat din alba de la aprox. 220 metri fata de nivelul marii, am ajuns in localitatea Feleac cel mai sus pe la aproximativ 720 de metri, iar in Cluj am coborat iar pana pe la 3 sute si ceva. In Arad eram pe la 100 metri fata de nivelul marii.

Daca cineva va vrea sa incerce Loadstone pe tren, imi poate solicita mie un fisier cu ruta, doar sa imi spuna de und epana unde merge. Toate aceste fisiere ar trebui sa le pastram pe undeva... Poate facem o sectiune pe site despre GPS si nevazatori, manual pentru Loadstone, harti, rute etc.

Va spun doar ca il folosesc multi englezi, americani, polonezi etc. Dupa ce intra putin in obisnuinta, devine chiar facil.
Sunt convins ca vor fi tot mai multi si pe aici, deja eu m-am ocupat de 4 persoane in Arad si Alba Iulia, persoane care si-au cumparat si au invatat sa utilizeze in mare mecanismul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Asta cu aflatul in locul in care esti imi place mult si mie. De exemplu odata cand am mers prin Cluj, pe la inceputul lunii Martie, mi-am salvat fiecare statie prin care aveam sa trec cu trenul, foarte simplu. Mi-am pus o alarma pe telefon la fiecare oprire specificata in grafic. Asadar, ajungeam in Ploiesti sa zicem la 08:20, la 08:20 imi suna alarma de pe telefon si in note aveam trecut cum ca la 08:20 ajung in ploiesti gara in care stau doua minute sa zicem. Insa m-am plictisit de chestiile astea pentru ca au fost intarzieri mari si sunt deobicei intre ploiesti si pana inspre Sighisoara. Foarte multe restrictii de viteza din cauza terasamentului si a caii ferate ingrozitor de uzata. GPS-ul ar fi muuult mai excelent. Mi s-a intamplat si mie ca si tie Manu sa lamuresc pe cineva in legatura cu traseul, insa eu nu am spus unde ne aflam pentru ca era deja in intarziere trenul si nu mai era nimic cum trebuia sa fie, doar ca am stiut sa ii zic traseul pana in Cluj unde mergea si persoana respectiva si s-a mirat cum de am habar, daca nu merg des pe acolo.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cu ora e prea relativa treaba... poate ar merge in Japonia.
O investitie mica, de aproximativ 100 lei si vei stii tot timpul unde esti. :)
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Eheee, in Japonia este cu totul alta treaba. Ma bate gandul sa imi cumpar si eu, dar cred ca din vara cand foi fi in Cluj, pentru ca nu m-am mai jucat cu asa ceva si pe aici nu este mai nimeni interesat.
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Emanuel.Selaru scrie:Ma bate gandul sa imi cumpar si eu, dar cred ca din vara cand foi fi in Cluj, pentru ca nu m-am mai jucat cu asa ceva si pe aici nu este mai nimeni interesat.

Cum ma nu e nimeni interesat?
Eu m-am jucat cu produsele comerciale din doua motive:
- as cam vrea harti rutabile, adica sa imi zica exact pe unde s-o iau, stiu ca se poate;
- as fi vrut sa nu fie nevoie de alte configurari decat marcarea punctului de destinatie.
Din pacate, se pare ca cele trei programe cu harti bune pentru Symbian, Garmin mobile xt, sygic si ndrive nu sunt accesibile.
Tre' sa imi infrang odata lenea si sa vad ce stie loadstone asta, am vazut ca are o chestie numita route planner...
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

urmariti un interviu excelent cu Manu dumineca 25 aprilie la radio cluj referitor la gps si alte softuri pt nevazatori.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Ne spui te rog ora difuzarii interviului Alin?
Merci mult.
Scrie răspuns