Asistenta accesibilizare site-uri

Anunturi despre activitatile Pontes

Moderator: Manu

Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sincer nu mai stiu de unde se activeaza si dezactiveaza JavaScriptul, daca voi gasi, voi scrie aici sau poate stie altcineva.
Notepad este editor de text, nu? Scrii in el comentariul, il iei cu copy si apoi ii dai paste acolo pe site.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

A, ok. Nu intelegeam ce-i cu Notepad-ul. :D
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am fost placut surprins sa primesc in ultima saptamana doua solicitari de informatii in legatura cu accesibilizarea unor site-uri.
Doi webmasteri s-au interesat de ceea ce trebuie ca un site sa fie accesibil, ba mai mult, nu au vrut totul de-a gata, au fost bucurosi ca exista un ghid.
De obicei ii rog sa citeasca ghidul, apoi cand au intrebari punctuale... ii rog sa ne intrebe pe noi aici pe forum sau sa scrie mail cu o problema concreta.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Eu le-am scris celor de la Emag si le-am recomandat ghidul de pe site-ul Pontes. M-as bucura sa aflu ca au fost receptivi.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Dar ce nu e ok la Emag? Eu am tot lucrat cu acel site si nu am intampinat dificultati... poate fiindca m-am uitat doar la oferta in general. Eventual daca am stii exact unde intervine dificultatea, le-am putea trimite punctual clar ce sa modifice. Emag e totusi un magazin pe care il folosim des, eu de acolo am cumparat cel mai mult online, vazand mai intai oferta si apoi sunand pentru comanda.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Pai nu ai sesizat problema pentru ca ai sunat pentru a efectua comanda. Daca ai fi comandat de pe site, ai fi observat ca dupa schimbarile facute in luna decembrie a anului trecut, e imposibil sa accesezi radiobutoanele cu obtiuni. De exemplu, a fost o situatie cand am dorit sa bifez obtiunea de a ridica personal un produs din showroom-ul Emag. Implicit pagina e setata sa iti expedieze produsul prin curier, noroc ca in ultima vreme, transportul e gratuit.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Daca e vorba doar de atat, adica butoanele radio nu functioneaza, in general partea de formular pentru comanda online... le pot trimite eu exact ce si cum, ma voi uita sa vad care ar fi problema.
Poate ca ar fi bine sa le apara mesajul cumva din partea organizatiei Pontes, in ideea ca multi nevazatori comanda de acolo produse.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Probleme identificate in formularul de comanda Emag

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Bun gasit tuturor. Manu, iti explic pe scurt cam cum sta treaba in acest formular. In ceea ce priveste alegerea unui produs, si a adaugarii lui in cosul de cumparaturi, nu intampini chiar nicio problema. Ma refer strict la:
www.emag.ro
Insa, problema apare in momentul in care ai dat click pe adauga produsul in cos, sau cam asa ceva. In acel moment, ti se deschide o noua pagina, pagina de comanda. acolo inainte de formularul propriu-zis, iti este mentionat faptul ca acest formular usureaza mult lucrul cumparatorului... Nimic interesant. Reclama face vanzarea.
:)
Ai acolo campul de completare gen CNP, Nume, Prenume, Adresa si asa mai departe. Dupa ce ai terminat insa totul de completat, incep butoanele radio. Factura pe persoana fizica, juridica, produsul sa fie ridicat direct de la showroom, ori trimis prin curier, metoda de plata. Este drept ca aceste radio-butoane nu sunt citite de JAWS in forma obijnuita, radio-buton not keked direct de la showroom, si asa mai departe. Insa, lucrul cel mai fain, este ca aceste butoane sunt accesibile, in felul urmator. Rutam cursorul JAWS, apoi ne pozitionam cu sagetile stanga si dreapta, ori sus/jos, pe primul cuvant din acel radio-buton, cum ar fi, direct, din radio-butonul direct de la showroom. Bun. Ne pozitionam asadar pe acest prim cuvant, pe prima litera daca este posibil, dupa care apasam click stanga de mouse de pe tastatura. Dublu click, in acel moment JAWS-ul repetand acel prim cuvant, direct. Problema reala consta n identificarea starii radio-butonului, daca el este sau nu bifat. Aici este reala problema. Insa, asa cum am mai spus, butoanele pot fi accesate in modul scris de catre mine mai sus. Eu le-am raportat aceasta problema in comentariul ce poate fi lasat exact la sfarsitul formularului, unde poti sa iti exprimi parerea in legatura cu noua interfata, plusuri, minusuri ori noi imbunatatiri benefice userilor. Insa nu am primit niciun raspuns. Poate voi veti avea mai mult noroc. Lucrul cel mai important si interesant ce mi s-a parut, a fost acela ca poti alege data livrarii produsului, aceasta putand fi aleasa inainte de butonul de finalizare al comenzii. Doresc insa sa amintesc un lucru, apropos de gratuitatea livrarii produsului. Daca veti consulta atent factura primita, veti observa ca voi platiti transportul, acesta fiind inclus in pretul integral al produsului, dupa cum urmeaza. Sa luam un exemplu de produs. Adaptor Wireles Edimax. Modelul nu il mai stiu exact, dar a fost ultimul produs achizitionat de catre mine.
:))
Acest produs costa 75,00 lei. In factura pe care am primit-o, costul trecut era de 60 lei. Este vorba de factura direct de la furnizor, a produsului. Insa pe factura comerciala trimisa de cei de la Emag, pretul era de 75,00 lei. In concluzie, iti este pus un pret pe site, cu care tu esti de acord. Asa ca, nu ai niciun drept sa vii si sa spui, Domnule, am platit si transportul cu toate ca voi mi-ati spus ca nu il platesc. Eu de fel sunt mai conservator si singurul site de pe care cumpar este Emagul. Am fost si sunt foarte multumit de ei. Chiar am primit si o sticla de vin prin decembrie, cand au implinit ei 7 ani de comenzi in RO. Lucrul pe care insa nu il pot pricepe, este politica voucherelor. Cum beneficiezi de ele oare? I-am intrebat pe cei de la Emag si mi-au spus ca nu prea au nici ei habar. Poate voi ati avut asemenea cadouri.
:)
Eu am in cont 30000 de RON din produse comandate, UPS-uri, routere si alte chestii comandate pentru prieteni si pentru mine, dar nu am beneficiat de nicio reducere, de vreo 2 ani de zile decand ii am si ma au in vizor.
==))
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Salut, As vrea sa rog pe cineva, care vede, sau care se descurca mai bine decat mine pe siteul http://www.fonduri-structurale.ro/Detal ... surseumane, sa incerce sa trimita o solicitare de accesibilizare a site-ului, sau macar sa posteze aici adresa lor de e-mail. Ma chinui de ceva vreme sa le scriu si nu reusesc, caci JAWS-ul nu citeste cum trebuie. Merci mult.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, este inacesibil cu JAWS, cineva de pe acolo ori s-a dat mare ca stie mult JavaScript, ori a folosit ceva CMS pe care nu l-am mai vazut, dar e bazat in mare masura pe smecherii JS.
In orice caz, acolo sunt ceva actiuni JavaScript chemate in formular de urmatorul cod pus la fiecare input[/b]:
onfocus="focusOn(this);" onblur="focusOff(this);".
Poate cineva le semnaleaza acolo sa ia legatura cu noi, ar trebui mentionat ca nu se respecta cele mai elementare reguli de accesibilitate la realizarea unui forumular de contact, pe langa acele JavaScript care nu stiu ce fac exact, cerintele formularului sunt puse ba in spam, ba cu label. Cu label ar fi si corect, doar ca la ei este cumva de forma, deschis si inchis, fara atributul for care ar spune despre care edit-box e vorba.
Deci, trebuie sa scrie cineva care nu e dependent de JAWS, adresele de mail nu sunt puse, forumularul interogheaza apoi din alta parte adresa destinatarului din combo.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
DanielAvram
Soldat
Mesaje: 4
Membru din: 18 Mar 2008, 02:28
Localitate: Arad

Mesaj de DanielAvram »

Din cate vad eu acel site este facut de o firma specializata in webdesign care este din Cluj. firma se numeste Netlogiq www.netlogiq.ro. am cautat pe site-ul firmei o adresa de e-mail si nu am gasit, dar va pot da niste numere de telefon, poate va ajuta la ceva: 0264 - 525777 si
0731 - 015527 sau vedeti ca au si un formular de contact, poate va este util Formular de contact Netlogiq
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Merci Dani.
Le-am scris celor ce au realizat site-ul si in cele din urma am reusit sa trimit si un mesaj prin formularul de contact de pe fonduri-structurale.ro. Sper sa il si ia in considerare. :D
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cei de la Google au implementat landmarks si in pagina standard a motorului de cautare.
Astfel exista 4 landmarkuri:
  • Search Landmark inainte de editul in care se scriu cuvintele cheie.
  • Main Landmark inainte de primul rezultat,
  • Navigation Landmark inainte de optiuni,
  • Content Info Landmark inainte de numerele paginilor cu rezultate.
De acum va fi mult mai simplu, apasand ";" (punt si virgula) se va ajunge direct la rezultate sau la schimbarea numarului paginii cu rezultate.
Ce bine ar fi sa fie o regula de creare a site-urilor in acest fel, practic nu ar fi afectat deloc designul, ar fi clar de explicat cum se navigheaza pe internet, ar stii toti nevazatorii sa foloseasca web-ul, dupa parerea mea, cea mai dificila latura a utilizarii calculatorului cu screen reader.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Am ramas datoare cu un mesaj aici. Voiam sa va spun ca le-am scris celor de la fonduri-structurale.ro si dupa cateva zile site-ul a devenit accesibil. Acum se pot descarca de acolo ghidurile pentru programele de finantare. Deasemenea, le-am scris si celor care realizasera site-ul, iar ei mi-au raspuns si mi-au spus ca in continuare vor tine cont de recomandarile noastre si vor incerca sa implementeze accesibilizarile necesare in site-urile pe care le vor realiza.
Ciprian Brahas
Caporal
Mesaje: 22
Membru din: 24 Sep 2009, 18:10
Localitate: Roma

Mesaj de Ciprian Brahas »

Un salut de la mine! As dori sa stiu ce rol are comanda insert plus control plus 1. Nu am inteles exact nici ce vrea sa spuna jaws nici cum si in ce fel as putea sa utilizez comanda aceasta. Deasemeni nici comanda insert plus control plus h. Oricum, comenzile de trei taste, pe pagina de internet, insert plus control plus o anumita tasta, in anumite cazuri, sunt foarte utile! Exista vreo comanda prin care putem afla in orice moment cate heading-uri sunt pe pagina, sau la al cate-lea heading suntem situati in acel moment? Daca e posibil nu doar in cazul heading, si liste, sa zicem, etc. Eu folosesc jaws 11. Va rog tare mult, pentru un prieten, ar dori sa stie cum ar putea face modificari in site-ul lui si aggiornari, din pacate eu, la ora asta, inca nu stapanesc cuvantul asta si anume aggiornamento, oricum el ar dori sa stie cum sa-si faca modificari si probabil, inbunatatiri,asta doar daca e posibil. Multumesc si imi cer scuze de deranj.
Scrie răspuns