Loadstone, Soft pentru GPS, gratuit pentru telefon Symbian

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Grifnas
Sergent major
Mesaje: 59
Membru din: 12 Mar 2008, 19:54
Localitate: Nasaud

Harta Romaniei [LoadStone]

Mesaj de Grifnas »

Iata si harta Romaniei... Ma voi stradui sa o actualizez, din cand in cand...
Harta Romaniei [LoadStone]

Sa va fie de folos!!!
Grigore Frisan
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

felicitari tuturor celor care s-au implicat in acest subiect. fara indoiala gps e viitorul in orientarea nevazatorilor
Gruia
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Re: Harta Romaniei [LoadStone]

Mesaj de IVictor80 »

grifnas scrie:Iata si harta Romaniei... Ma voi stradui sa o actualizez, din cand in cand...
Harta Romaniei [LoadStone]
Pai nu e cam mica? Intelesesem ca ar trebui sa aiba peste 200 MB, dar aceasta are doar 4,21 MB.
Grifnas
Sergent major
Mesaje: 59
Membru din: 12 Mar 2008, 19:54
Localitate: Nasaud

Re: Harta Romaniei [LoadStone]

Mesaj de Grifnas »

ivictor80 scrie:Pai nu e cam mica? Intelesesem ca ar trebui sa aiba peste 200 MB, dar aceasta are doar 4,21 MB.
Nu e prea mica... peste 200 MB are sursa, adica fisierul "osm" din care se extrag coordonatele...

Foloseste-o cu incredere... e absolut in regula...
Grigore Frisan
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Mesaj de IVictor80 »

Am incercat s-o instalez pe un Nokia 95. Problema e ca dureaza foarte mult importul hartii in baza de date. Eu, dupa vreo 4 ore, m-am lasat pagubas.
Grifnas
Sergent major
Mesaje: 59
Membru din: 12 Mar 2008, 19:54
Localitate: Nasaud

Mesaj de Grifnas »

ivictor80 scrie:Am incercat s-o instalez pe un Nokia 95. Prolema e ca dureaza foarte mult importul hartii in baza de date. Eu, dupa vreo 4 ore, m-am lasat pagubas.
Da, din pacate, dureaza foarte mult importul in baza de date, asta mai ales daca "LoadStone" este instalat pe cardul de memorie... daca, in schimb, soft-ul este instalat in memoria telefonului, importul dureaza semnificativ mai putin...

Eu am importat-o si sunt multumit de cum functioneaza [in modul "Explorer" - nu am receptor GPS] si cred ca, daca cineva va avea nevoie de ea, realmente, merita sa aiba suficienta rabdare pentru a face importul...

Mult succes tuturor!!!
Grigore Frisan
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cate ceva despre precizia GPS

Stim cu totii ca sistemul GPS standard, cel aflat sub egida Ministerului Apararii SUA, are o eroare de pozitionare de 5-15 metri.
Aceasta eroare este in mare parte din cauza conditiilor meteo, o parte din cine stie ce interese.
Pentru a rezolva problema preciziei, exista pe glob trei servicii de augmentare a semnalului, cel numit WAAS (Wide Area Augmentation System) in SUA, cel numit EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) in europa si MSAS (Multi-functional Satellite Augmentation System) in Japonia.
Aceste trei sisteme se numesc SBAS (satellite based augmentation system) si vin in completarea GPS pentru imbunatatirea de cinci ori a semnalului, adica o eroare de 1-3 metri.
EGNOS, cel care ne intereseaza pe noi a fost implementat in europa prin 2005, si functioneaza oficial gratuit sub egida Comisiei Europene din 1 octombrie 2009. Sistemul are 3 sateliti si vreo 40 de statii terestre, toate valabile pentru cele 27 tari din UE.

Asadar, noua ne trebuie un receiver compatibil WAAS/EGNOS si de asemenea un soft care sa suporte serviciul. Ei bine, receiverele moderne cam toate au aceasta posibilitate, cel putin Nokia LD-4W are, iar Loadstone are de asemenea optiunea in meniu, cea despre care inainte nu stiam nimic, WAAS/EGNOS On sau Off.
Ramane acum sa vedem daca intr-adevar functioneaza, ar fi excelent. Scrie pe majoritatea site-urilor unde am gasit informatii despre EGNOS ca este o posibilitate mare si pentru persoanele cu deficiente de vedere, deci... s-au gandit special la problema. De asemenea este util in aviatie, navigatie etc.

Un coleg la scoala zicea ca a vazut intr-un reportaj despre noul serviciu de sateliti din Europa si apoi am cautat... Sunt niste lucruri despre care nu prea stim mare lucru, dar suna bine pentru viitor.
Se mai pune la cale un proiect Galileo, acesta fiind un sistem de pozitionare globala realizat de europeni, cu sateliti valabili pentru toata lumea.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Foarte tare chestia asta. Am tot auzit de nevazatori din vest care se orienteaza cu ajutorul gps-ului, dar nu prea mi-a fost niciodata clar ce si cum...
Acuma mi-am instalat si eu soft-ul pe telefon si as vrea sa incerc sa ma joc putin cu el inainte de a-mi cumpara un receiver, dar nu am idee cum si ce trebuie sa fac. Poate sa explice cineva, asa, ca pentru copii, cum se procedeaza dupa ce ai instalat fisierul descarcat de la ei de pe site? Cum incarc hartile si cum manevrez pe acolo?
gelu roata
Caporal
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2010, 10:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gelu roata »

ivictor80 scrie:Am incercat s-o instalez pe un Nokia 95. Problema e ca dureaza foarte mult importul hartii in baza de date. Eu, dupa vreo 4 ore, m-am lasat pagubas.
Vreau sa va spun ca tocmai am pus Loadstone pe un Nokia 6120 classic la care importul a durat aproximativ 70 min. Ramane savad cum se va comporta cu receiverul gps dupa achizitionare.
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Mesaj de IVictor80 »

Probabil ati instalat-o in memoria telefonului, asa cum a sugerat Grigore Frisan, nu pe card, cum am facut-o eu la N95, de a durat asa de mult. Din cate stiu eu, N95 si 6120 au cam acelasi procesor, asa ca n-ar avea cum sa importe 6120 mult mai repede. Deci asta trebuie facut, sa instalam programul in memoria interna, nu pe card.
gelu roata
Caporal
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2010, 10:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gelu roata »

Nu, ci pe card.
gelu roata
Caporal
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2010, 10:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gelu roata »

Dupa ce am primit receiver ul m-am jucat si eu ceva timp cu el, dar am observat ca n are un camp unde sa adaugi start point si end point. Poate n am observat eu sau aplicatia n a fost gandita sa te duca la un punct sau strada specificata de user.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pentru a crea o ruta trebuie sa folosesti unealta Route Planner.
Am mentionat ca e mai mult de lucru cu Loadstone, nu este ca un soft de GPS standard, cum se foloseste la masini.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
gelu roata
Caporal
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2010, 10:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gelu roata »

Se pare ca e ceva basic pentru ca o aplicatie gps trebuie sa fie in stare sa ti indice in mare strazile pe care sa mergi ca sa ajungi la strada sau bulevardul dorit..
Speram ca la viitoarele versiuni sa fie introdusa fuunctia de ghidaj.[/list]
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu e basic, e free. Si iti indica si asta strazile pe care trebuie sa mergi, dar doar daca faci tu tot ce trebuie de acasa pentru asta. Daca fac altii... costa mult, iar pentru Romania nu exista oricum.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns