Sintetizatoare si limbile acestora... Pe care le folosim?

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Ce sintetizator + limba folositi cel mai des cand lucrati cu Jaws?

WinTalker Voice in limba romana
4
19%
Eloquence in limba engleza
1
5%
Eloquence in limba italiana
12
57%
Carmen - limba romana
2
10%
Ancuta - limba romana
1
5%
Alta varianta decat cele mentionate aici
1
5%
 
Voturi totale: 21

Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Sintetizatoare si limbile acestora... Pe care le folosim?

Mesaj de Manu »

M-am gandit sa deschid un topic in care sa dezbatem putin problema sintetizatoarelor vocale. Mai precis ar fi bine sa spunem pe aici fiecare ce sintetizator folosim cu Jaws si de ce ni se pare ca fiind mai bun acesta.
Eu folosesc Eloquence pe italiana pentru ca pot fi foarte usor citite textele in romana, iar cele in engleza, adica meniuri si tot felul de optiuni pot fi usor intelese, chiar daca sunt citite asa cum se scriu.
Intr-un timp foloseam WinTalker, dar acum mi se pare ca viteza maxima e prea mica, iar vocea mult mai robotica, cu niste sacadari enervante.
Pana la urma, totul depinde de obisnuinta fiecaruia. Am postat la acest topic si un mic sondaj pentru a vedea cam cum stau lucrurile cu folosirea sintetizatoarelor in Jaws.
Ultima oară modificat 11 Sep 2009, 11:54 de către Manu, modificat de 2 ori în total.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Eu folosesc Win Talker-ul de care sunt multumit. Imi place ca suna clar si pronunta diacriticele. E adevarat ca vocea e robotica si nu prea are intonatie, dar daca doriti o voce care intoneaza mai bine si citeste mai repede puteti sa incercati Espeak.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Re: Sintetizatoare si limbile acestora... Pe care le folosim

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Eu folosesc in totalitate Eloquence-ul, in Italiana. Am folosit si eu Wintalker, dar m-am lasat repede de acest sport.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Si de ce nu ai bifat, Emanuel, in chestionar optiunea ta? Da acum, cand citesti mesajul asta trei "r"-uri si ajungi pe radio-butonul pe care daca dai spatiu vei alege italiana eloquence-ului la chestionar.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

eu folosesc win talkerul. am incercat si cu eloquenceul in italiana dar nu il inteleg.
GSM
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 03 Ian 2008, 11:23
Localitate: bucuresti

salut

Mesaj de GSM »

Eu folosesc linba italiana impreuna cu eloucens si romana numai la siteurile in engleza, sori de scris ma grabeam. :(
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Si eu folosesc eloquence in italiana, dar de destul de putin timp. Inainte foloseam win talker si eram incantata de el, doar ca are viteza prea mica. M-am obisnuit cu felul de a pronunta si nu ma deranja, dar acum de cand folosesc limba italiana ma irita wintalker-ul. Oricum, daca ar avea o viteza ceva mai mare m-as reintoarce la wintalker. Apropo, pentru cei ce se pricep, ar fi o munca foarte mare sa se imbunatateasca viteza la win talker?
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Oricum, o munca pe care noi nu am avea cum sa o facem. WinTalker-ul e putin gresit gandit de la inceput, asta fiind ca e gratis probabil, nu micsoreaza sau mareste viteza in mod normal, practic lungeste sau scurteaza doar vocalele. Probabil daca se mergea pe optiune pentru o viteza mai mare, vocalele deveneau atat de scurte, incat ar fi tins catre araba, parca ei nu prea au vocale...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Eloquence in italiana for ever!
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am gasit subiectul acesta undeva pierdut, deschis de foarte mult timp.
Oare nu au mai aparut noi membri ai forumului care sa isi exprime parerea cu privire la sintetizatoare?
Eu am ramas pe italiana, inca nu a reusit sa ma convinga altceva. E bun Wintalker-ul in felul lui, doar ca nu permite o operare rapida si eficienta.
Solutia cea mai corecta ar fi Wintalker pentru citit si Eloquence in engleza pentru operare si realizarea unor lucruri mai avansate. Eu am ales italiana ca pe o cale de mijloc.
Intre timp avem si Ancuta si Carmen. Carmen am auzit ca s-a adaptat la pretul pietei din Romania, se vinde la 19 euro bucata, asta dupa ce inainte era 200 de euro. Au cumparat-o cativa, poate o voi lua si eu din complezenta pentru a nu se lasa balta proiectul. Se va tot imbunatati, iar cei noi sau cei care nu vor sa se obisnuiasca din prima cu tot felul de voci robotice au nevoie de asa ceva.

Nu uitati de chestionarul de la inceputul topicului, cu un "t" de la tabel se ajunge direct la el dupa ce ati votat o data, daca nu s-a votat, fiind vorba de niste radio-butoane pentru optiunile chestionarului, se ajunge cu litera "r".
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Mesaj de IVictor80 »

Va salut,

Eu folosesc WinTalker, pentru citit. Pentru operarea computerului nu folosesc JAWS-ul, deobicei, pentru ca ma descurc si fara el.

Ca avantaj al WinTalker-ului consider accentuarea corecta a cuvintelor si a frazelor. Ca dezavantaje ar fi vocea, care poate fi obositoare uneori (mai ales dupa o zi de munca, cand esti obosit :) ). Alt dezavantaj este, cum s-a mai spus, faptul ca nu-l poti folosi la o viteza mare, ceea ce il face nepractic pentru folosire in navigarea pe computer sau pe net.

Toate cele bune.
Victor Ion
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Acum asteptam sa vedem cat va costa Simona, noua sinteza vocala in limba romana, de la Nuance. :D
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Dar nu va fi ca Eloquence sa depinda doar de programul Nuance in sine, de screen-reader? Va trebui cumparat separat?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Defapt, ei nu l-au facut pentru nevazatori si din acest motiv se pare ca nici pretul nu va fi foarte mare. Banuiesc ca se va putea utiliza cu Jaws-ul precum celelalte sintetizoare de la Realspeak Solo Direct. In primul rand vor fi integrate in GPS-uri, daysiplayere si alte aparate care au nevoie de o sinteza vocala.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

eu folosesc eloquence in italiana.
inainte foloseam wintalker dar de cand mi s-a defectat, adica de un an, folosesc italiana.
la italiana gasesc avantajele urmatoare: viteza sintetizatorului este mai mare
citeste cu intonatie
acum nu ma mai pot obisnui de loc cu wintalker-ul. mi se pare voce prea robotica si nu imi mai place.
Stefan
Scrie răspuns