10000 de mesaje

Sugestii, informatii de adaugat pe site si propuneri de categorii pentru forum

Moderator: Manu

Scrie răspuns
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

10000 de mesaje

Mesaj de CarmenT »

Ne apropiem cu ravna de 10000 mesaje pe acest forum. La un moment dat era moda ca la fiecare mie noua de mesaje sa se ofere un premiu, mai intai celui care scrie mesajul ce rotunjeste numarul, apoi prin tragere la sorti. In final s-a pierdut acest obicei. As vrea insa sa propun ca la atingerea celor 10000 mesaje sa oferim cateva premii. Am putea gasi niste criterii dupa care sa le oferim. De pilda celui mai constant membru al forumului, sau celui cu numarul de mesaje cel mai mare, sau celui care a deschis topicul cel mai consistent. Mai puteti propune si voi alte criterii, iar apoi sa punem admini la treaba! :D
Ce ziceti?!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Un criteriu ar putea fi tragerea la sorti unul dintre toti care au scris de-a lungul timpului.
Asta zic eu ca e neaparat.
Ar mai putea fi tras la sorti unul dintre subiecte, iar initiatorul sa castige.
Nu mai tine figura cu cine scrie mesajul cu numarul 10000 pentru ca... membrii se pot uita si vor fi poate mai multi pe faza.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Ma mai gandeam si la premierea celui mai citit subiect...
Hai sa dam mai multe premii si prin tragere la sorti, dar si pentru alte criterii...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Anuntam ca peste 59 de mesaje scrise se va implini un numar total de 10000, iar cu aceasta ocazie se vor acorda patru premii in urma a trei extrageri:
1. Se va extrage un numar intre 5001 si 10000, iar autorul mesajului respectiv va castiga ceva.
2. Se va extrage un numar intre 1 si 700, iar initiatorul topicului respectiv va castiga ceva, in caz ca sunt continute cel putin 3 mesaje, altfel se extrage din nou.
3. Se va extrage un numar intre 1 si 10, iar apoi pe baza acestuia va castiga ceva cel aflat pe pozitia respectiva in Top 10 la numarul de mesaje scrise; deci aici au sanse doar cei care au scris cel mai mult.
4. S-a propus si acceptat sa se acorde un premiu special domnului Ghita Potra, cel mai constant membru de pe forum, initiatorul subiectului cu cele mai multe mesaje, este vorba despre sarade de dezlegat.

Premiile vor fi de tipul: level indicator, dispozitiv de introdus ata in ac, memorie flash. Dar ne mai hotaram inainte de extragere, pe saptamana viitoare probabil.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Tradus, level indicator ar veni ceva gen "indicator de nivel pentru lichide", adica aparatul de pus pe marginea canii care piuie cand ai turnat suficient.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

A, acum am vazut ca era o intrebare. Da, la ala ma refeream... trebuia sa spun si ce nivel indica intr-adevar. Tot sub denumirea asta am auzit de el si nu am mai bagat de seama ca nu e suficient exprimat.

Mai completez la regula de extragere:
Dupa ce se extrag castigatorii, se extrag premiile alocate fiecaruia, asta ca sa nu fie sansa mai mica pentru a castiga ceva anume fiindca nu ai initiat un forum si ca ai castigat altceva pentru ca ai scris doar mesaje ca raspuns la topicuri create etc..
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Iata ca azi la 20:53 s-a atins si numarul de 10000 de mesaje. Ramane acum sa demaram actiunea de extragere premii pentru mesaje intre 5001 si 10000 si pentru subiecte intre 1 si 698. Mesajele de acum inainte si subiectele de la 698 in sus intra pentru urmatoarea extragere.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

S-au stabilit toate conditiile, regulile, premile etc..

Premile sunt:
  • Dispozitiv de introdus ata in ac si metru de croitorie (accesibilizate);
  • Indicator de nivel de lichide;
  • Memorie flash de 4 Gb;
  • O pereche de casti.
Toate premiile sunt in valoare de aproximativ 50 de lei, nu se mai dau banii in locul lor la alegere, trebuie luat premiul, eventual facut schimb cu alt castigator daca e de acord si acesta din urma.

Vor fi patru castigatori:
1. Cel care a scris unul dintre mesajele dintre 5001 si 10000. Pentru a se indeplini conditia de castigator, acesta trebuie sa aiba un total de minimum 3 mesaje scrise.
2. Cel care a initiat unul dintre subiectele cu numarul intre 1 si 698. Pentru a se indeplini conditia de castigator in acest caz, trebuie ca topicul respectiv sa aiba minim 3 mesaje.
3. Unul dintre primii 10 in Top dupa numarul de mesaje.
4. Ghita Potra ca distinctie.

Participa toti cei inscrisi pe forum.
Dupa ce se extrag castigatorii, se trage la sorti ce premiu dintre cele patru ii revine fiecaruia.
Aceeasi persoana nu poate castiga doua premii.

Pentru a se stii clar cum stau lucrurile pun aici si clasamentul primilor 10 ca numar de mesaje scrise; unul dintre acestia va castiga unul dintre premii:
  • 1. manu - 1487
  • 2. ghita potra - 1207
  • 3. Andreea Neagu - 1139
  • 4. carment - 694
  • 5. Sorin - 656
  • 6. carmen - 544
  • 7. Emanuel.Selaru - 488
  • 8. misusoft - 413
  • 9. claus - 325
  • 10. sas decebal - 237
S-a decis ca in cele din urma sa participe si moderatorii.

Extragerea va avea loc in 16 ianuarie 2010, sambata, iar organizatorii in ordine alfabetica vor fi:
Emanuel Boboiu
Andreea Neagu
Carmen Todorut

Succes tuturor celor care au sanse!
Ultima oară modificat 16 Ian 2010, 11:03 de către Manu, modificat 1 dată în total.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Sa nu va puna naiba sa ma scoateti castigatoare, eventual sa incasez un premiu accesibilizat din propriul stoc :lol:
Acum pe bune, mai ales ca sunt furizor pt 3 produse din lista de premii, eu n-ar trebui sa particip. Cred ca e mai bine sa intre in locul meu cel de pe pozitia 11, e mai corect asa.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

In cazul acesta, daca nicicum nu vrei, ar intra Valentin cu 206 mesaje.
Deci daca iese 3, va fi echivalent cu 11.
Asta ca pozitiile sa ramana, adica sa nu piarda cineva din cauza ca s-au mutat cu o pozitie in sus toti cei de la 4 la 10.
Altfel, daca ar iesi 10, nu ar mai castiga Sas Decebal pentru ca a fost mutat pe 9 fara voia lui. :)
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

E perfect asa. 3 va fi echivalent cu 11, atunci.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
Astazi a avut loc tragerea la sorti si s-au decis castigatorii celor 4 premii:
- premiul pentru unul din utilizatorii din top 10 dupa numarul de mesaje: Emanuel Selaru - o pereche de casti
- premiul pentru initiatorul unuia din subiectele de la 1 la 698: Carmen Grigore - un memory stick
- premiul pentru autorul unuia din mesajele dintre 5001 si 10000: Kovacs Kriszti - un dispozitiv de introdus automat ata in ac si un metru de croitorie tactil
- premiul special: Ghita Potra - indicator de nivel pentru lichide
Felicitari castigatorilor!
Andreea
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Tin sa multumesc nespus pentru premiul primit, castile sunt excelente si sincer spun ca eu nu mi-as fi luat asa ceva, in general nu pun accentul pe casti perfecte din punctul de vedere al amplificarii intense, ma refer aici la bass, crearea impresiei de sistem 2.1 direct pe propriile urechi.
:)
Sunt exceptionale din punct de vedere al fidelitatii sunetului, plaja larga a sunetului, redarea perfecta a sunetelor de frecventa inalta sau joasa, dimensiuni reduse pentru facilitatile ce le ofera. Rezistenta castilor este un aspect foarte important, firul fiind unul rezistent, usor de manevrat, nu este un fir rigid, care sa sufere usor anumite fisuri, intreruperi pe fir, sau de ce nu, dintr-o anume neatentie, deteriorarea completa, in timp. Mufele pe un singur fir sunt un alt atu al castilor. Sa nu uit si microfonul din dotare, ce nu este perfect pentru inregistrari profesionale ca sa spun asa,din cauza sunetului inchis pe care il reda, insa este perfect din punct de vedere al Skype-ului, Messengerului, etc. Un inconvenient minor, consta in alimentarea amplificatorului, alimentare prin USB, acest inconvenient ce insa apare doar in cazul in care folosesti castile pe un telefon mobil cu posibilitatea atasarii castilor cu mufa de 3,5 MM, insa pentru un laptop, PC, este excelent. Un lucru foarte avantajos, este lungimea cablului, daca nu ma insel, 1 M, 1,2, cam asa. Amplificarea puternica, iti da aceeasi stare, oferita de un sistem 2.1, de proportii impresionante, acest efect fiind amplificat si de pozitia fixa pe care o au castile. Pozitia lor insa este o problema intr-o utilizare indelungata, totul tinand poate de obijnuinta. Dupa 3 ore, cam asa, simti nevoia de a face o mica pauza.
:)
In concluzie, castile sunt excelente, sincer chiar nu m-am asteptat sa castig, si nu m-am asteptat la asa premiu excelent! Nu am cuvinte pentru a va multumi. Tin sa ii multumesc nespus lui Manu care le-a cumparat, tie Carmen pentru ca foarte repede mi le-ai expediat prin posta, si tuturor pentru norocul ce a cazut pe mine! Ca deobicei insa, un colet pus pe data de intai la posta, a ajuns pe 10, nu am primit aviz din partea curierilor rurali din posta RO, cum ca am un colet,insa am primit doar avizul care ma anunta ca daca in 24 de ore nu ajung sa ridic coletul, va fi trimis de unde a plecat. Prefer sa ma abtin in ceea ce priveste posta Romana, subiectul fiind deja cunoscut de catre voi toti. Inca odata multumesc enorm Pontes pentru premiul atat de calitativ pe care l-am putut castiga. Imi cer insa scuze ca dupa o luna si o zi am scris in legatura cu castile. M-am tot luat cu alte lucruri si nu mai stiam ce sa fac mai intai.
:)
Scrie răspuns