Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Da, este biblioteca online Pontes. Ai cont la ea? Daca nu ai, scaneaza un certificat de grad si trimite-l pe adresa secretariat@pontes.ro sa-ti creem si tie cont.
In alta ordine de idei, tocmai am terminat de citit volumul intai al trilogiei "Romanul Cartaginei" de Patrick Gerard. E o carte extraordinara, un roman istoric tratand viata lui Hamilcar Barca, tatal lui Hannibal, vestitul luptator contra Romei. In volumul urmator este surprinsa viata lui Hannibal insusi, dar din pacate nu avem aceasta carte.
Stiti cumva daca editura Alfa are librarie prin Cluj?
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

din nou rebvin cu un mesaj cu riscul de a parea enervant pentru uni. tocmai am terminat doua carti de Haruki Murakami, Cronica pasarii arc si un vollum de nuvele numit Cutremur, le recomand cu caldura. de mult, dupa parerea mea, nu am mai gasit ceva asa bun sau mai precis sa imi placa mie atat.
Gruia
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am vazut ca s-a scris pe forum despre Saramago, abia acum citesc si eu Eseu despre orbire. E tare de tot, chiar mi-a placut faza in care printre toti orbii a aparut unul din ala clasic cu placa si punctator, iar acolo se remarca faptul ca tabara respectiva are avantajul de a avea un orb din acela adevarat, de tip clasic, deja antrenat, care mai poate si nota una alta in Braille.
Se vede ca stie destul de bine Saramago ce inseamna un orb, nu jighneste cu nimic aceasta categorie, face diferenta explicita intre orbii clasici si cei de tip nou, cei de la care se ia repede orbia. Am auzit ca au fost dati in judecata cei care au facut fimul de catre ceva organizatie. Acolo intr-adevar e riscant, sunt foarte multi care nu pot citi o carte, dar pot vedea un film, iar dintre acestia multi sunt cativa care chiar ar putea sa se teama, involuntar, pentru o clipa sau mai mult ca li s-ar putea intampla ceva cand se intalnesc cu un orb. :)
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Chiar e bine scrisa "Eseu despre orbire". Am mai citit "Pluta de piatra" de Saramago, dar probabil ca nu aveam starea de spirit necesara, caci chiar mi s-a parut aiurea.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut!
eu m-am apucat de cartea "O crima ciudata" de Conann Doylle. In aceasta carte este vorba despre un caz de-al lui Sherlock Holmes si al asistentului sau Watson. v-o recomand!
Stefan
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

De Craciunul acesta am lenevit foarte mult. Am dormit si am citit intr-una as putea spune. Chiar imi era dor de o asemenea vacanta!
Am terminat azi de citit "Dezonorata" de Mukhtar Mai, o pachistaneza care indrazneste sa se revolte impotriva dominatiei masculine din tara sa dupa ce fusese condamnata de tribunalul satului la un "viol colectiv" pentru a plati astfel dezonoarea suferita de un clan rival dintr-o casta superioara. E o poveste impresionanta si in acelasi timp o poveste reala!
Dupa citirea ei am cautat putin pe google si am gasit completari la povestea prezentata de ea, care se incheie in 2005. Dar va las sa descoperiti singuri despre ce-i vorba. :)
O alta carte, de data aceasta beletristica, este "Milionarul vagabont" de Vika Swarup. Dupa carte s-a realizat si un film care a obtinut in 2008 8 oscaruri. Este povestea unui orfan care creste mai mult sau mai putin pe strada si care reuseste sa-si croiasca singur un destin, luptand pentru bine si indraznind sa ia din viata ce e mai bun.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am inceput si eu Dezonorata, dar... nu stiu de ce, nu am reusit sa o citesc. Am inceput-o, am rasfoit-o putin din pagina in pagina si am lasat-o.
Iar sunt intr-o perioada in care nu gasesc nimic interesant sau care sa imi atraga atentia, sa ma mentina la lectura.
Demarez Julian Barnes - O istorie a Lumii in 10 lectii si jumatate, sunt curios, am vazut ca suna bine startul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut, n-am mai intrat de multisor pe aici. O sa incep cu Eseu despre orbire... Foarte buna cartea, mai ales ca alegorie a unei societati bolnave de un fel de orbire morala, mai degraba. Faine scenele cu orbi ratacind ca niste hoarde pe strazi, cu ei care isi gasesc pana la urma un liman, si faptul ca in ciuda situatiei lor foarte aiurea, se formeaza totusi un cuplu... fata cu ochelarii negri si batranul... Un cuplu straniu, dar dragostea trece peste orice oprelisti.
Dupa Eseu, pe care l-am citit pe la inceputul lui ianuarie, am citit Hyperion, pe care am scanat-o eu. E o carte cumparata de la nemira, calitatea hartiei e aiurea si e scris pana la cotor, asa ca m-am chinuit cu ea, dar in ciuda unor mici greseli, se poate foarte bine citi. E vorba despre o lume viitoare, o planeta colonie, unde sunt gasite niste artefacte extraterestre, cripeele timpului. Aceste constructii sunt bantuite de creatura Shrike, o fiara misterioasa mai degraba rea, care tot omoara oameni, totusi la un moment dat actioneaza in favoarea personajelor. Sunt sapte pelerini care merg la cripte de pe planete diferite si isi povestesc povestile. Nu stiu daca in final o sa il omoare pe shrike sau ala o sa ii ajute. Nu stiu nici cine e Shrike pentru ca n-am terminat cartea, dar pentru iubitorii de gen, merita citita.
A, si inca un autor fain pe care l-am citit mai in vara... Amos Oz... Am citit Cutia neagra, Teo citise Fiima si spunea ca e buna. Cutia neagra se petrece in Israelul zilelor noastre, povestea unei familii de intelectuali destramata, o dragoste cumva eterna intre cei doi protagonisti principali, care in cele din urma se reunesc, chiar daca el e pe patul mortii... Totusi, finalul pare sa il faca sa se vindece pe erou, datorita, culmea, rugaciunilor rivalului sau... Un tip interesant, zelot religios, dar care are totusi puterea sa ierte si sa uite si sa se roage pentru rivalul lui... Vai. Am zis prea mult cam despre toate. Va las pe voi sa descoperiti singuri restul. Eu ma intorc la Hyperion deocamdata.
Joane
Kov.Kriszti
Plutonier major
Mesaje: 218
Membru din: 16 Noi 2009, 14:54
Localitate: Romania

Mesaj de Kov.Kriszti »

Eu mai nou citesc Harry Potter. Ce ziceti, e o idee buna?
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cum sa nu... e o idee foarte buna, merge pentru toate varstele si chiar merita citite dintr-o rasuflare toate cele 7 volume.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Kov.Kriszti
Plutonier major
Mesaje: 218
Membru din: 16 Noi 2009, 14:54
Localitate: Romania

Mesaj de Kov.Kriszti »

In aceasta seara am terminat primul volum. Cat de mult a putut sa-i foloseasca cicatricea...
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Foarte fain "Harry Potter"! Cred ca o sa-l recitesc si eu. L-am citit pe masura ce a aparut fiecare volum si parca am uitat deja mare parte din el.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

am citit si eu harry potter, dar l-am terminat.
mai nou citesc stapanul inelelor.
aceasta carte este tot ceva fantastic.
Stefan
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

As vrea sa le multumesc celor ce au incarcat in biblioteca romanele lui Clive Cussler si mai ales "Jian" a lui Lustbader. Sunt deosebiti autorii astia doi, dar de Lustbader m-am indragostit... Scrie carti cu japonezi si chinezi si te infioara cu detaliile referitoare la tehnicile de lupta. Prima sa carte pe care am citit-o a fost "Ninja" si am visat noaptea intamplarile din carte, intratat m-a marcat...
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

citind pe acest topic am aflat si eu de andre makine. insa eu am citit, sau mai bine zis inca citesc, crima olgai arbelina.pana acuma mi se pare o carte excelenta. e un autor demn de luat in seama
Gruia
Scrie răspuns