Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Neratzoula
Caporal
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2009, 23:35

Mesaj de Neratzoula »

ma simt foarte umil :)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Totusi, ar fi interesant de stiut cine a decis lista asta? Pe ce criterii?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Neratzoula
Caporal
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2009, 23:35

Mesaj de Neratzoula »

si eu as fi pus aceeasi intrebare :)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Cica a fost alcatuita de o echipa internationala de scriitori, ziaristi, universitari. Lista e prezentata intr-o carte coordonata de Peter Boxall si a aparut si in Romania la editura Rao. Daca bine am citit pe net, costa in jur de 96 ron, dar pretul l-am vazut fugitiv dand un search rapid pe google. Sper sa nu dezinformez.
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

Pentru iubitorii de romane cu detectivi le recomand Raymond Chandler.
Eu leam terminat pe cele care sunt in biblioteca si miar placea sa continui lectura cu carti din seria acestui autor.
Referitor la cele din biblioteca sunt toate cu un detectiv care se ocupa de diferite cazuri foarte interesante pe care politia din state nu reuseste sa le elucideze.
Continutul reuseste sa te tina in suspans.
Super lectura pentru vacanta sau calatorii.
Cu stima,
Ovi
Neratzoula
Caporal
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2009, 23:35

Mesaj de Neratzoula »

De ceva vreme ascult o serie de carti care nu stiu daca exista in traducere romaneasca. Eu le ascult in engleza oricum. :)

Sint carti scrise de scriitorul american George R. R. Martin, si in original seria se numeste A Song of Ice and Fire. E o serie fantasy, de tip Lord of the Rings, dar foarte diferita de acelea.

Daca exista in romaneste, cautati-o si cititi-o. Daca nu, pentru cei care cunosc limba engleza va reprezenta o lectura, nu placuta, ci foarte placuta. :)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am citit ieri Charlie si fabrica de ciocolata de Roald Dahl... Draguta de tot, multa imaginatie.
Am citit de mult timp Matilda si nu stiam ca avem in biblioteca inca una de Dahl, intamplarea a facut sa dau peste un post al domnului Tichir din acest topic, post in care spunea cu multa vreme in urma de cartea asta.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Super, acum am vazut ca in biblioteca sunt trei carti noi de Serge Brussolo: Barnavalul de fier, Doctorul schelet si Moartea cu melon.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Tocmai am terminat de citit "Bun venit in infern" de Martin Colin. E o carte din seria "Povesti adevarate" de la editura All. Povestea unui om de afaceri irlandez care pleaca in Tailanda pentru a face niste afaceri, insa este excrocat de aproape jumatate de milion de dolari. Hotaraste sa-si gaseasca si pedepseasca adversarul, dar in final ajunge in una dintre cele mai periculoase puscarii din lume. Cartea prezinta in amanunt toate atrocitatile la care sunt supusi detinutii de acolo. Cred ca e ceva mult mai groaznic decat in puscariile comuniste.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

De acum putem citi carti audio si de la www.cartiaudio.eu.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

M-am indragostit de Guy des Cars! :) Mi-a placut cartea "Bruta", dar nu am facut chiar o pasiune. Acum am citit insa cartea "Trisoarea" si am fost de-a dreptul incantata. Din pacate nu mai sunt carti de ale sale in biblioteca!... :( Are cineva si alte carti fie in format text, fie in format audio?
Kov.Kriszti
Plutonier major
Mesaje: 218
Membru din: 16 Noi 2009, 14:54
Localitate: Romania

Mesaj de Kov.Kriszti »

am citit si eu Singur pe lume de pe www.cartiaudio.eu . am vrut sa va anunt sa incercati si voi.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Aş vrea să vă recomand şi eu un autor care mie îmi place în mod deosebit, este vorba de un japonez Haruki Murakani. Dacă a mai fost pomenit îmi cer scuze deoarece nu am apucat încă să citesc întregul topic. În altă ordine de idei am văzut că multă lume se plânge că nu are cine scana cărţi. Eu mă ofer să scanez orice carte care ni se aduce la Liceul pentru Deficienţi de Vedere din Cluj. Singura condiţie ar fi să nu fie trebuinţă de ea urgent.
Gruia
Kov.Kriszti
Plutonier major
Mesaje: 218
Membru din: 16 Noi 2009, 14:54
Localitate: Romania

Mesaj de Kov.Kriszti »

Aici pe pontes e biblioteca?
Kov.Kriszti
Plutonier major
Mesaje: 218
Membru din: 16 Noi 2009, 14:54
Localitate: Romania

Mesaj de Kov.Kriszti »

Am citit Tarzan din neamul maimutelor. Vi-l recomand si voua, chiar daca e mai mult pentru copii. Scuzati daca s-a mai scris.
Scrie răspuns