JAWS 11.0, noutati, Research It, Word Index

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

JAWS 11.0, noutati, Research It, Word Index

Mesaj de Manu »

A aparut versiunea beta a Jaws 11, am citit What's New si m-am gandit sa pun si pe aici cateva din chestiile interesante care ni se pregatesc.
Cei de la Freedom Scientific incep sa introduca tot felul de chestii foarte futuriste, multe care nu tin neaparat de accesibilitate cat de utilitate, se va ajunge sa isi puna Jaws si cei care nu au in mod normal nevoie de el. :lol:

O chestie care le-a trecut prin cap este o unealta Research It. Cu asta se va putea, fiind oriunde pe calculator, sa zicem intr-un text deschis in Word, sa ne interesam de ceea ce tine de un anume termen sau fraza. De exemplu este un termen necunoscut, un nume despre care ne intereseaza, putem apela Research It si automat, in Virtual Viewer ni se arata rezultate de la Wikipedia, Dictionare, Top News Stories, NFL Scores, MLB Scores si altele. Asadar, din mers putem fi la curent cu rezultate sportive, traduceri de cuvinte, articole de Wikipedia. Totul va merge fara sa plecam din aplicatia in care lucram, cu insert + windows + r se deschide, iar cu un escape se inchide totul si revenim la normal.
Nu s-au oprit aici cu utilitatea, cica daca lucrezi la o firma in domeniul medical sa zicem, iti poti crea in timp si un glosar, o biblioteca DLL.

Probabil ca FSReader nu s-a prea vandut la 79 de dolari, va fi de acum gratuita versiunea 2.0 pentru cine are licenta de Jaws 11.
Cu asta vom putea citi si noi carti DAISY daca vom avea.

Au introdus si un Word Index, util in editoarele de text, cu ajutorul lui se va putea vedea de cate ori apare un cuvant intr-un text, pe unde mai apare, practic ceea ce faceam noi cu Find, dar mai sistematizat de acum. Putem repede afla care cuvant e cel mai folosit in tot romanul, putem aduce in Virtual Viewer toate frazele care contin un anume cuvant, termen.

Filter Duplicate Links va fi o chestie utila, cu posibilitate de activare sau dezactivare, care va elimina legaturile care duc dintr-o pagina in acelasi loc. Sunt multe site-uri care au link imagine, appoi acelasi link doar text. Cu acest filtru se va putea anula dublura, sa nu tot orbecaim, ni se mai intampla uneori ca ajungem in acelasi loc apasand pe linkuri cu text diferit, dar cu tinta identica.

Au mai facut ca in Virtual Viewer sa putem aduce imediat un comment sau o nota de subsol in Word. Sa nu trebuiasca sa mergem pana in josul paginii la o lucrare de licenta, referat etc..

Au mai facut ei multe, ca de exemplu:
  • Ca in Tandem sa auzim si noi mesajele de eroare, de avertizare care se aud in calculatorul la care suntem conectati;
  • Sa ni se citeasca numerele de telfon sau serial-urile cifra cu cifra;
  • Au fost create scritpuri pentru Skype 3.8 si 4.1;
  • imbunatatiri majore pentru Drag-and-Drop;
  • Anuntarea automata, dupa preferinta pentru ARIA Live Regions - sunt site-uri unde se schimba niste informatii dinamice precum vremea, fara ca pagina sa se reincarce in totalitate, ci doar particica ce contine continutul dinamic;
    {*}Au rezolvat problema Tray Icon-ului pentru Windows 7 si multe altele legate de acest sistem de operare.
Mai sunt si alte imbunatatiri, am incercat sa le enumar pe cele mai importante pe care le-am gasit in What's New.
Ultima oară modificat 22 Mar 2010, 23:57 de către Manu, modificat de 2 ori în total.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AdiTamasan
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 29 Aug 2009, 04:31
Localitate: Bournemouth, GB
Contact:

E bine. e bine, e bine

Mesaj de AdiTamasan »

E faina treaba, si chiar s-au gandit la chestii bune.
Insa eu astept pana la varianta full.
Aruncati un ochi si pe www.nevazator.ro!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am uitat de doua imbunatatiri destul de importante:
  1. Imbunatatiri pentru PlaceMarkers - de acum acestea nu se vor mai fixa pe baza numarului randului de cod, ci pe elemente HTML sau text, asadar, cand se updateaza pagina nu ne trezim ca ajungem cu "k" in alta parte din cauza diferentei numarului de randuri;
  2. Au creat posibilitatea de a stabili mult mai simplu un profil pentru o anume aplicatie. De exemplu in Encarta sa citesc cu engleza la viteza mai mica, pe Yahoo Messenger cu Wintalker la maxim etc..
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AdiTamasan
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 29 Aug 2009, 04:31
Localitate: Bournemouth, GB
Contact:

Jaws 11

Mesaj de AdiTamasan »

Am uitat sa intreb... Are scripturi OK pentru yahoo messenger 9?
Ca daca ar avea poate m-ar convinge sa migrez mai repede de momentul "full"
Aruncati un ochi si pe www.nevazator.ro!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Jaws este realizat pentru Yahoo Messenger 9, ultima versiune, insa merge doar pe Vista din cate am observat.
Incet-incet trebuie trecut pe Vista sau direct pe Seven si ne vom stabili pe cel din urma asa cum am fost stabiliti pe XP. A fost Windows 2000 (5.0), a aparut XP imediat (5.1, acum dupa mai mult timp Vista (6.0), iar imediat dupa, Seven (6.1).
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Mda, m-am uitat si eu peste wat's new. Chestia cu vremea, Wikipedia etc defapt nu e inventata de ei. Cei de la Windows Eyes o aveau de la versiunea 6. Jaws/Windows Eyes este daca vreti cam ca IE/Mozilla Firefox. In rest nimic notabil.

Si, apropo de Jaws Tandem, mi s-a intamplat o chestie idioata: eram pe calculatorul cuiva, si ii faceam un cont pe Gmail. Stiti ca acolo aveti un cod in imagine si o varianta audio. E, nu am putut sa ii fac omului contul prin Tandem ca nu auzeam codul :)). Dupa ce ma chinuisem sa completez toate campurile alea, am descoperit ca... trebuie sa o iau de la capat cu calculatorul meu.
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

E, daca nu folosesti Web Visum... Eu sincer cu audio de la Google nu am fos tin stare sa imi creez cont, nu prea intelegeam nimic. :)

Deocamdata la Tandem am vazut ca au rezolvat sa se auda sunetele din Windows, diferitele alerte, asta bazat pe idea ca toate windows-urile au sunetele respective si atunci prin niste constante se transmite comenzi de play sound la calculatorul de pe care se intra.
Probabil la versiunile viitoare vor face si un sistem sa se poata vorbi prin microfon in timp ce este o sesiune Tandem.
Si ca tot e vorba de Tandem, ne putem folosi de el pentru a juca Online joculete pe care le putem crea cu Jaws Scripting. :D
Oricat de ciudat ar parea, eu zic ca ne putem folosi de limbajul asta de programare si la alte chestii decat acesibilizarea programelor, dresarea Jaws-ului pentru a merge pe ici pe colo. Putem crea chiar joculete, acum ma tot gandesc si astept idei, cam ce sa facem pentru inceput. Ma gandeam la un fel de Barbut cu doi playeri, care sa aiba tot ce trebuie: miza, introducerea numelui celor doi jucatori etc.. Apoi prin Tandem... ar merge jocul ca in retea.
Daca se mai invata cineva cu Scriptingul.. am putea dezvolta multe chestii, ne lipsea functia de random / shuffle, atat de necesara la jocuri. Deci, Sorin, Bogdan, Vali... poate ne apucam si noi de o treaba, daca tot suntem pasionati de audio games...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Glumesti? Cum sa nu am web Visum, eu l-am tradus in romana :)). Celalalt nu il are.

In privinta joculetelor facute cu Jaws Scripting... sunt putin cam rezervat. Inca nu stiu limbajul de programare, asa ca nu imi pot da cu parerea. Apropo, vezi ca tasta f11 la mine intra in conflict cu fullscreen la IE8.
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Se poate schimba din Keyboard Manager din Utilities, daca se alege in primul list view Default, iar in al doilea se cauta RepeatLastDice, exista in meniul Action sau in meniul context Change Keystroke, Add, Remove etc. Asta e buna pentru cine nu stia si vrea sa schimbe orice combinatie, totul e sa se cunoasca numele scriptului ca sa fie gasit in al doilea list view. Pentru F12 e in al doilea list view RandomDice.

In postul anterior ma refeream in primul rand la idei pentru un joculet pe care sa il facem in timp, putem si cu sunete, cu tot ce trebuie.
Lasa ca scripting invatam noi de baza pentru actiuni simple in octombrie, dar apoi se poate continua cu unii mai interesati si pe nivelul de programare propriu-zisa.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sorin scrie:Jaws/Windows Eyes este daca vreti cam ca IE/Mozilla Firefox.
Este Windows-Eyes atat de apropiat ca nivel sau, dupa parerea unora, mai bun ca Jaws? Asta ca sa ma ghidez dupa comparatia ta dintre IE si Firefox. Eu ma gandeam ca pe Jaws nu prea are cum sa il mai ajunga cineva, nici macar pe jumatate. Nu am ajuns inca sa testez Windows-Eyes, va trebui sa vad si eu de curiozitate cam cum e ca mod de operare. Cred ca e destul de greu sa te lipsesti si sa inveti noi metode pentru ceea ce numim Jaws Cursor si pentru multe altele.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Manu, JAWS nu e neparat cel mai tare din parcare. E doar foarte popular in Europa. In America popularitatea lui e egalata de window-eyes, iar in zona araba e net surclasat de HAL. Arabia Saudita, de exemplu, nici nu vrea sa auda de JAWS, implementand doar HAL in scoli.
Andreea
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Stiu ca in America se foloseste mult Windows-Eyes, dar ma gandeam daca si reuseste sa fie la fel ca Jaws, la fel de flexibil.
Sa nu cumva sa fie folosit din alte motive, de exemplu datorita pretului care probabil este mai mic.
O sa imi instalez si eu sa vad de curiozitate.
La scoala am avut si noi Hal si WIndows-Eyes, primite de pe ici pe colo, numai ca s-au cam dizolvat. E greu sa iti schimbi modul de lucru brusc. Eram curios de modul in sine de lucru, filosofia de operare cu el.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Window-eyes e 895$, deci nu chiar mult mai ieftin.
Bogdan_Muresan
Plutonier
Mesaje: 155
Membru din: 17 Mai 2008, 18:06
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de Bogdan_Muresan »

Am testat si eu foarte putin Window eyes. Dupa parerea mea tot jaws-ul ramane implicit.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pana la urma e dupa cum ne obisnuim, dar nu imi vine oricum sa cred ca ar putea fi si Windows-Eyes chiar la fel de capabil in diverse situatii. Cine stie, om mai vedea. Oricum, in prezent tot Jaws e lider de piata in lume, luand per total.
Si pentru telefon exista si Mobile Accessibility, dar... nu a reusit sa ma convinga. Merge mai greu, nu are Eloquence. Insa are poate unele lucruri pe care nu le are Nuance Talks, dar... nu intr-atat de importante incat sa te convinga. Sunt cu toate astea poate multi care il folosesc pe cel creat in Barcelona.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns