Messenger si Skype pe telefon

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Messenger si Skype pe telefon

Mesaj de Manu »

In sfarsit, am gasit solutia pentru a folosi excelent Yahoo Messenger pe telefonul mobil.
Aplicatia necesara, cea accesibila in totalitate, pana chiar la posibilitatea de a trimite fisiere de pe telefon, altcuiva din lista de prieteni, este IM Plus (Instant Message Plus).
Apare frumos lista de prieteni cu statusurile lor cu tot, pe masura ce scrie cineva se deschid tab-uri printre care ne plimbam cu sageata stanga si dreapta, suntem chiar anuntati sonor cand scrie cineva, putem sa ne punem status, putem alege emoticonuri pentru a le trimite.
Singurul inconvenient este ca nu putem citi doar ultimul mesaj primit de la cineva, ci ultimele aproximativ 5, deci, tot timpul suntem nevoiti sa reluam firul conversatiei cu cateva mesaje in urma.
Va mai trebui sa rezolvam problema emoticonurilor, ele fiind grafice nu sunt citite... se pare ca va deveni utila si unealta Graphic Labeler a Talks-ului.
Cine vrea aplicatia... asa cum trebuie sa fie ea... sa mi-o ceara mie sau cui i-am mai dat-o deja.
Ultima oară modificat 11 Dec 2009, 21:53 de către Manu, modificat de 2 ori în total.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Oare nimeni nu a incercat messenger pe N70 si sa ii mearga prin varianta de internet Orange Wap Unlimited?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

eu desi am un n70 nu am incercat....... :D nu avea rost sa il instalez pe ala cand stiam ca o sa am un e65
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Dar pe E65 ai reusit pana la urma? Unii erau curiosi cu ce conexiune de la orange merge, mai precis daca merge cu Wap Unlimited, varianta aceea cu 3,5 euro pe luna. Ar fi foarte convenabil.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

dap. am reusit pe e 65... eu cred ca ar trebui sa mearga si cu wapul ala de la orange... ca pe mine ma lasa sa intru de pe site.... cand aveam n70...
GSM
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 03 Ian 2008, 11:23
Localitate: bucuresti

Mesaj de GSM »

Salut!
Am incercat eu Acum Si Nu Merge. O zi buna.
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

In helpul softului spune ca nu se poate conecta prin wap..
cu stima, Ovi
Bogdan_Muresan
Plutonier
Mesaje: 155
Membru din: 17 Mai 2008, 18:06
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de Bogdan_Muresan »

Zilele astea am semnalat o problema:Nu stiu ce se intampla dar nu mai vrea sa se conecteze. Cred ca cei de la Yahoo or fi renuntat la ceva servere. Astept raspuns.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Au schimbat cei de la Yahoo modul de messenger online, iar softul pe care il foloseam nu mai stie sa preia direct de pe site.
Merge cu o varianta mai noua de IM+, dar... nu mai este accesibila cu Talks.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Bogdan_Muresan
Plutonier
Mesaje: 155
Membru din: 17 Mai 2008, 18:06
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de Bogdan_Muresan »

Alte utilitare pentru mes accesibile cu Talks mai sunt?
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu, nu mai sunt.
Se complica tot mai mult treburile si cu telefoanele astea, apar sau devin programe care afiseaza tot mai complex textul, iar Talks va trebui sa isi schimbe putin, dupa parerea mea, modul de customizare. Ar trebui sub vreo forma sa se ia dupa Jaws sau Windows Eye care se bazeaza pe scripturi, adica orice poate fi usor schimbat in functie de modificarile aparute in programele pentru care este dresat.
Am putea sa ne multumim si cu mai putin, pana la urma telefonul este telefon, agenda, mesaje, setari, toate acestea sunt citite OK. A ajuns ca dispozitivele astea ale noastre cu Symbian sa aiba doar ca functie auxiliara comunicarea propriu-zisa.
Poate nu il dezvolta atat de mult la capitolul customizare si pentru ca trebuie tinut cont de capacitatea mai mica de calcul a unui telefon, rami, procesor, memorie etc..
Pacat ca nu mai merge mess-ul, era frumos cand intram din Mall pe el. Ar merge cu Fring-ul, dar... acolo nu ni se citeste nimic, e bun doar pentru a folosi Skype-ul prin intermediul lui.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Intreb si eu, in prostia si ignoranta mea, fara a avea un telefon cu talks conectat la net la indemana: dar messengerul browser-based de la m.yahoo.com?
E o varianta "light" a celui de pe calculator, suficient de OK cat sa permita comunicarea. Nu-i la fel de dragut ca un soft third-party pentru messenger, dar isi face treaba. L-a testat careva cu Talks?
O alta sugestie de testat ar fi EBuddy. Permite conectare la Yahoo Messenger, GoogleTalk, MSN Messenger si AOL Instant Messenger si e construit pe platforma Java. Se ofera cineva sa-i faca un test, pana pun eu mana pe un telefon?
Andreea
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Despre aplicatia sugerata, pot spune fara sa o testez ca nu va merge, Talks nu suporta cam nimic in Java.
Asa mai sunt cateva programe care se bazeaza pe varianta browser im.yahoo.com, doar ca... nu s-a mai gasit ceva citibil cu Talks. Intamplarea a facut ca IM Plus sa fie accesibil cu cateva trucuri folosite la citirea mesajelor primite.
Varianta im.yahoo.com ar fi deocamdata singur asolutie, doar ca trebuie mai mult dat la sageti, nu e, vorba aia, cum era :)
Inainte puteam avea telefonul in buzunar, cu tastatura blocata si se auzea sunet specific la deschiderea unei ferestre daca scria cineva, de asemenea intrarea si iesirea prietenilor era semnalata sonor.
Ramane deci sa mergem la im.yahoo.com, eventual sa mai tot incercam aplicatii, cine stie, poate apare una OK.
Daca as avea o legatura catre un Download, probez eu si EBuddy, sa fie sigur, cine stie de unde mai vine o surpriza.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

http://www.ebuddy.com/ este linkul
Nu vorbeam de im.yahoo.com, de unde se descarca messengerul, ci de m.yahoo.com de unde se acceseaza mailul mobil si messengerul browser-based. Deci m, fara i in fata.
Andreea
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

De versiunea browser-based vorbeam si eu, nu am bagat de seama care e subdomeniul exact.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns