Ce telefon sa imi cumpar?

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ce telefon sa imi cumpar?

Mesaj de Shady »

In primul rand salutari tuturor vizitatorilor forumului pontes.
Imi cer scuze ca nu am mai intrat de mult dar am avut niste probleme de rezolvat...
As dori sa va-ntreb ce telefoane noi cunoasteti si daca aveti idee de valoarea acestora. Am un Nokia N70 si e cam vechi, am probleme cu el... Adesea ma supara...
Mi-ar fi ideal un telefon cu memorie interna de 1 Gb sau si mai mult, dar macar sa aive memorie interna caci am acest N70 si am avut card de memorie la el dar foarte greu puteam sa fac ceva pe el (in sensul ca mi se misca foarte greu din cauza cardului de memorie), uneori ma exaspera... Am avut si cateva momente cand chiar m-a scos din sarite urat si am dat cu el de pamant si mi-a sarit cardul de memorie si am pierdut Talks-ul deoarece era instalat pe card...

M-ar interesa daca exista telefon mobil cu memorie interna macar de 1 Gb...
Va multumesc si imi cer scuze ca nu am mai putut intra dar problemele nu mi-au permis....Cine doreste ma poate contacta pe id-ul de mesenger shady_rapid2008 sau la numarul de telefon 0762113710
Alexandru
Plutonier
Mesaje: 106
Membru din: 28 Mai 2011, 20:21
Localitate: Suceava

Mesaj de Alexandru »

Salut! Te-ar interesa un telefon cu tastatura Qwerty (adica cu tastatura de calculator), sau un telefon care sa aiba tastatura obisnuita?
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Draga Shady,
Un telefon cu tastatura QWERTY, multa memorie interna si compatibil cu TALKS este Nokia E6.
Are memorie interna de 8GB, dar accepta card de memorie de pana la 32 GB.
Vezi specificatiile Nokia E6
Numai bine,
Andreea
Alexandru
Plutonier
Mesaje: 106
Membru din: 28 Mai 2011, 20:21
Localitate: Suceava

Mesaj de Alexandru »

Singurul inconvenient la Nokia E6 este ca are ecran tactil adica ecran cu touch screen. Daca s-ar putea dezactiva si sa se poata utiliza tastatura, ar fi excelent.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Nu stiu daca se poate dezactiva ecranul tactil, insa am vandut recent un TALKS unui posesor de NOKIA E6 si din cate mi-a spus functioneaza foarte bine.
Numai bine,
Andreea

PS: Touch screen inseamna ecran tactil, deci ecran cu touch screen e ecran cu ecran tactil
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Haideti sa va lamuresc putin cam ce fel de telefon m-ar interesa pe mine.Nu-mi plac cele qwerty.Au tastele mici....inteleg ca e facut pe genul pc-ului si din aceasta pricina are acest gen de taste.Nu stiu daca se gaseste ceea ce vreau eu....ma interesez sa ma pot lamuri.Vreau sa fie un telefon normal(gen N70)adica tastatura sa fie mare sa nu aibe touch screen ca din cate am inteles acel gen de telefoane sunt cam sensibile...Si ca dotari m-ar interesa:radio,internet(aici daca se poate sa intre toata gama ce cuprinde internetul;adica skype,mesenger,facebook.camera foto si casti pentru a putea sa ascult la radio si ar mai fi ceva...Asta mai mult de curiozitate.Ar fi extraordinar daca i-as pu tea atasa si un gps si sa-i pot introduce si un card de memorie...Nu ma intereseaza cata memorie sa fie cardul.Sa zicem un Gb sau 500 Mb atat ce ma intereseaza.P.S:Acum mai mult ca un spirit de gluma....Ar fi extraordinar daca s-ar putea realiza un telefon pe comanda asa cum ne dorim noi sa fie telefonul
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

:D Pai spune asa! Defapt, tu vrei N70. Totusi, pentru ca a trecut un an si nu te-ai hotarat, eu zic sa mai astepti ceva timp, sa nu fie o decizie pripita.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Un E52 ar avea toate cele mentionate, daca iti convine sa folosesti Facebook in varianta web, nu dintr-un program client.
Se gaseste destul de greu si costa vreo mie de lei unul nou.
Problema e ca si Talks costa vreo 800 lei.
Cam greu de indeplinit conditiile tale, acum daca nu sunt QWERTY, telefoanele sunt touch screen.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Alexandru
Plutonier
Mesaje: 106
Membru din: 28 Mai 2011, 20:21
Localitate: Suceava

Mesaj de Alexandru »

Parerea mea e ca mai bine ti-ai cumpara un telefon cu System de operare Android, chiar daca are TouchScreen, am vazut ca poate fi folosit de catre un nevazator destul de bine. De exemplu, eu am ramas complet surprins cand am vazut ca efectiv misti degetul pe ecran, vocea Carmen iti citeste articolul pe care este pozitionat Cursorul, iar la ridicarea degetului poti naviga cu sagetile. Iar in ceea ce previste tastatura QWERTY, cred ca te poti obisnui cu ea destul de repede. Asa spuneam si eu la inceput, ca e ceva de groaza sa detii un telefon cu o asemenea tastatura, dar dupa prima vedere chiar mi-a lasat o impresie buna.

Oricum, nu uita: Symbian-ul este pe cale de disparitie.
Nu vreau sa par dur, dar asa am dedus dupa majoritatea clientilor nevazatori. Nu prea mai opteaza pentru un telefon cu Symbian.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Haide prietene sa-ti explic ceva si voi face si o corectare pe forum pentru a fi inteles.Deci ce m-ar interesa pe mine la un telefon.Casti(cu surub sa nu ma chinui ca la Nokia N 70 sa gasesc o pereche noua daca mi se strica)incarcator la fel vreau(tot cu surub)bluetooth sau infra-rosu,si designul sa nu fie unul caramidos ca cel al lui Nokia n70 si m-ar mai interesa procesorul sa nu ma chinui ca la telefonul actual(N70)sa ma conectez la internet.Apropo sa am si internet si wireles pentru a putea intra pe internet chiar si atunci cand nu am credit si cum am mai spus gps.Sincer m-ar interesa daca s-ar putea face un telefon pe comanda.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Pai manu ti-a raspuns foarte clar, e52 are exact aceste conditii: are wireless, nu are qwerty, are radio si are si gps
Gruia
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Eheee Manuuu.....Cam piperat pretul unui astfel de telefon.O sa discut cu ai mei si daca pot imi vor lua daca nu ii schimb fata acestui telefon si cu asta-basta.Nu ma pronunt deocamdata.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Poti urmarii ocazii pe VandTelefon.com, daca dai pe link-ul urmator iti arata rezultate exact pentru Nokia E52, ier a fost vandut unul la 355 lei, acum vreo 3 zile unul la 400 lei.
Vanzare E52
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Si ce pret as putea cere si pe un Nokia N70?Are camera frontala,camera foto/video.Bluetooth.Casti cu clipsuri card de memorie macro Sd,Radio F.M.Va las mai jos o descriere mai amanuntita a telefonului.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nokia_N70
sincer nu-mi fac prea mari sperante sa vand un asemenea telefon.Dar imi incerc norocul.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Poate i-ar trebui vreunui nevazator mai putin pretentios, cuiva caruia ii trebuie un telefon cu care sa citeasca mesaje, lista de contacte.
Probabil ca ai primi pe el 100 lei, daca ai noroc si e in stare perfecta, chiar 150.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns