Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu am citit in ultimul timp tot ce am gasit de Michael Crichton, carti ce merg rapid in orice conditii, cel mai bine pe troleibuz...
Am aflat si eu cate ceva cu aceasta ocazie despre dinozauri, bineinteles ca m-am documentat si pe Wikipedia, nu m-am bazat in totalitate pe fanteziile lui...
Asadar, Jurasic Park si Lumea pierduta sunt carti numa bune pentru vacanta asta ploioasa. :)
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Neratzoula scrie:De ceva vreme ascult o serie de carti care nu stiu daca exista in traducere romaneasca. Eu le ascult in engleza oricum. :)

Sint carti scrise de scriitorul american George R. R. Martin, si in original seria se numeste A Song of Ice and Fire. E o serie fantasy, de tip Lord of the Rings, dar foarte diferita de acelea.

Daca exista in romaneste, cautati-o si cititi-o. Daca nu, pentru cei care cunosc limba engleza va reprezenta o lectura, nu placuta, ci foarte placuta. :)
Am cautat sa vad daca a fost mentionat George R. R. Martin aici si vad ca lumea la citit deja demult. Seria "A song of ice and fire" este ecranizata acum de HBO si dupa ce am vazut primul sezon care acopera cartea "Urzeala tronurilor" m-am hotarat si eu sa o citesc. Trebuie sa spun ca intr-adevar merita citita. Este scrisa intr-un stil fantassy foarte lejer in care elementele fantastice par sa ocupe un loc secundar si stabilesc mai mult conditiile desfasurari actiunii fiind pastrate undeva in fundal. Accentul cade pe oameni iar personajele sunt foarte foarte bine creionate. Din seria respectiva in biblioteca pontes exista deocamdata in romaneste "Urzeala tronurilor" si "Inclestarea regilor". In engleza gasiti toata seria, incluziv "Iuresul sabiilor" ("A clash of swords") si "Festinul Ciorilor" ("A feast for crows").
Pentru cei care inca nu le-ati citit, daca aveti chef vara asta de povesti cu regi, armate si intrigi de castel din vremuri de legenda va recomand cu caldura seria "Cantec de gheata si foc".
O vara minunata tuturor!
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut, mesajul meu e prilejuit de faptul ca am vazut ca cineva a uploadat in biblioteca continuarea romanului noua printi din amber de roger Zelasni. Sunt zece volume si sper sa reuseasca sa le puna pe toate. Eu am citit prima, cea cu noua printi in romana, dupa care am continuat cu celelalte romane in engleza, si, pot spune ca e una dintre cartile fantasy ce mi-a placut foarte mult. E altfel decat Lord of the rings, ca tot se vorbea de ea, actiunea, atmosfera si lunea in care se petrec povestile respective sunt cu totul altele, dar e superba, adica cel putin primele cinci volume unde vorbeste Corwin. De la volumul 6 incolo, naratorul e Merlyn, fiul lui corwin. Si acelea sunt foarte bune, dar pe la volumul 9 actiunea stagneaza. Ultimul volum e iarasi bun.
Cat despre utilizatorul care a scris despre A song of ice and fire... scuze, nu stiu nickul tau pe moment, avem in biblioteca urzeala tronurilor si Inclestarea regilor. Restul, pe care le-am citit in engleza nu le-am mai scanat. De fapt eu am scanat Inclestarea. Poate ca cineva le va scana candva. E faina si cartea respectiva, si cica in 12 iulie apare volumul 5. Abia astept.
Eu acum scanez Taisul sabiei de Joe Abercrombie, o carte pe care am luat-o de pe siteul nemira pentru ca era printre cele mai bine vandute. Facand o cercetare pe google, am aflat ca seamana cu cartile lui G. R. R. Martin. Acuma sa vedem. Scanez primul volum. Cica si asta e o serie numita The first law, din care taisul sabie, sau The blade itself e prima parte.
Ok, cam asta am avut de spus deocamdata. Poate revin cu noutati.
Numai bine,
Joane
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Am incarcat astazi in biblioteca "Iuresul sabiilor" si Festinul ciorilor" despre care vorbeam mai adineauri. Le-am gasit undeva pe net in romana corectate foarte bine si le-am unit in cate un singur fisier. Or sa apara in curand dupa ce Feri le va aseza pe raftul potrivit :)
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Super. Multumim mult, Campus.
Joane
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Salut
In ziua lansarii sale oficiale am incarcat si eu in biblioteca "A dance with dragons" - cartea numarul cinci din seria "A song of ice and fire". Cartea este doar in engleza deocamdata deoarece versiunea in romana se lasa inca asteptata. Actiunea cartii se petrece in mare parte in acelasi timp cu actiunea din "A feast of crows", delimitarea fiind doar geografica si punandu-se mai mult accentul pe personajele care au fost neglijate in cartea 4. Spre sfarsit insa sunt reluate si personajele celelalte oferindu-se o continuare a festinului ciorilor. Ideea este ca George R R Martin voia initial sa imparta Festinul Ciorilor in 2 volume dar, vazand ca paginile se tot aduna, a preferat sa le imparta in 2 carti diferite.
Profitand de vacanta eu am citit pe nerasuflate primele 4 carti iar cea de a 5-a a venit tocmai la fix pentru mine :)
Lectura si vacanta placuta tuturor!
Campus
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am inceptu si eu ieri Urzeala tronurilor, dar inca nu a reusit sa ma prinda, probabil trebuie sa avansez putin cu lectura, sunt doar la primele pagini...
Sa inteleg ca este de fapt prima carte dintr-o serie? Sau trebuia sa incep cu altceva?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut,
Pai trebuie sa ai rabdare cu cartea, ca incepe greu, ca si Fundatia, abia dupa un timp ti se va parea interesanta. Ai inceput bine, Urzeala e prima din ele. Cat despre mine, am vazut notificare de raspuns si m-am grabit sa vin. Urmatorul lucru pe care o sa-l fac e acela de a intra in biblioteca si a descarca A dance with dragons. Cat despre fundatie, am abandonat-o ca sa termin o alta serie, shadowmarch de Tad williams. Asta pentru ca gasisem ultimele carti doar in epub format si abia acum am pus un addon la firefox care transforma dracovenia aia de format in html.
Abia astept sa incep cartea lui Martin totusi. Mi-a placut mult de tot, mai ales partile alea cu rondul de noapte, cu acele fiinte ciudate ale ghetii. A, si personajul meu preferat e Tirion Lannester. Cred ca asa se scrie. In fine. O vacanta faina si mai revin pe aici.
Joane
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

@Ioana, daca iti place partea cu Zidul o sa iti placa mult Dans cu dragonii deoarece o parte importanta din actiunea cartii se desfasoara acolo. Majoritatea personajelor lui Martin sunt simpatice dar, intr-adevar, Tyrion e poate cel mai simpatic - sarcasmul lui e savuros. Mie imi place si Arya Stark.
@Manu seria "Cantec de gheata si foc" are 5 carti publicate pana acum:
1 Urzeala tronurilor
2 Inclestarea regilor
3 Iuresul sabiilor
4 Festinul ciorilor
5 Dans cu dragoni
Din cate stiu eu urmeaza sa mai fie publicate "the winds of winter" si "A dream of spring" dar probabil vom avea de asteptat pana vor aparea tinand cont de faptul ca ultimele 2 au aparut la cate 5 ani distanta.
Marturisesc ca eu am sarit peste "Urzeala tronurilor" deoarece vazusem serialul de pe HBO si descoperisem ca episoadele de pana acum au acoperit in totalitate prima carte din serie. Am fost captivat insa incepand cu a doua si de atunci inca nu m-am vindecat.
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut, aseara am terminat Dans cu dragonii, si, intr-adevar, nu m-a dezamagit. Cartea are aproape o mie de pagini, si cred ca e cea mai lunga dintre cartile din serie. Pacat numai ca va trebui sa astept pana la volumul urmator sa vad daca Jon Snow a murit sau nu, pentru ca la final e atacat cu cutitele de unii dintre tovarasii lui din rondul de noapte. Sper sa nu moara, oricum. E interesanta si evolutia celorlalti, mai ales a lui Dinaris, si Tirion, dar o surpriza pentru mine a fost Melissandre
, vrajitoarea aia in rosu a lui Stanis, care se dovedeste a nu fi neaparat un personaj negativ, cum fusesem inclinata sa cred din celelalte carti.
Joane
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut.
acum vreo saptamana am terminat si eu "inima de cerneala", o carte fantasy scrisa de catre autoarea Cornelia Funke.
aceasta carte face parte dintr-o trilogie, primul volum numindu-se asa.
in carte este vorba despre tatal unei fete, care atunci cand citea cu voce tare, putea scoate personajele din carti.
cartea este foarte interesanta, doar ca volumele 2 si 3 nu le gasesc.
ultimele 2 volume din aceasta trilogie sunt "Ink spell" si "Inkdead.
am auzit ca la noi n-ar fi fost publicate.
Stefan
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

si eu citesc o carte interesanta

Mesaj de Shady »

M-am apucat de Calomnii Mitologice de Octavian Paler,si o recomand tuturor. este o carte antrenanta care face legatura itnre prezent si mitologie.
Cu drag, Shady
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

E vorba de un roman, sau de un eseu?
Joane
Andrei V.
Caporal
Mesaje: 20
Membru din: 27 Feb 2011, 18:35
Localitate: Marghita

Mesaj de Andrei V. »

Bun gasit tuturor! Se pare ca nu am scris de mult in acest subiect, atit de drag mie. De aici, aflu ce s-a mai citit in ultimul timp si, in functie de asta, mai descarc cite o carte din biblioteca. Am constatat ca mesajele apar, totusi la intervale destul de mari de timp! stiu ca sunteti in vacanta si in concediu! nu-i asa?
Si totusi sa trec la motivul interventiei mele; am vrut sa descarc Amber 7, din seria de 10 cu acelasi titlu, dar nu l-am gasit in biblioteca. Rog pe cine are acest volum sa-l puna in biblioteca.
Va multumesc tuturor, dar, in mod deosebit, d-lui Cristi!
Sa aveti parte de vacanta placuta si concediu cit mai linistit. Distractie placuta.
Va multumeste anticipat, Andrei.
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut, nu este in biblioteca volumul 7 din amber, cred ca cine a scanat seria nu a reusit sa adauge si volumul cu pricina, dar daca vrei sa citesti amber si stii engleza, as putea sa iti dau eu cartea. Oare ar fi util sa incarc seria completa in engleza? Raspundeti-mi daca da. Eu am citit acum o carte de Neil Gaiman, nu cartea cimitirului pe care o avem noi in biblioteca, ci alta, Neverwhere ii spune, in romana traducerea ar fi niciunde niciodata. Foarte bun scriitorul, cu un simt al umorului deosebit, si cu personaje vii, acea londra de dedesubt, london below, unde merg toate lucrurile uitate si unde se ajunge cazand printr-o crapatura a lumii si a realitatii de zi cu zi e foarte faina, de o magie usor sumbra, dar totul e atenuat de umor. Actiunea e surprinzatoare, si exact personajul la care nu ma asteptam deloc se dovedeste a fi singurul cu adevarat negativ, dar e trimis si el la plimbare, undeva departe in galaxie. Cartea e superba, merita citita. Asa cred ca o sa ma apuc si de cartea cimitirului, pentru ca cineva, cred ca Marian padure trimisese o descriere a ei chiar interesanta pe lista pontes.
O seara faina,
Joane
Scrie răspuns