Pontes GameZone, un simulator de cazinou pentru Android

Diverse aplicatii create de membrii acestui forum
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Daca tot exista si variante ale jocului de carti Scopa, am implementat si eu ca in PlayRoom Escoba, Scopone si Scopone Escoba.
Pana la urma erau doar niste variante pe acelasi algoritm, cert e ca adversarul virtual joaca foarte bine, practic ia cea mai buna decizie posibila, fara sa tina cont de posibilitati ulterioare, am zis ca telefonului nu-i trebuie chiar o gandire de sahist. :)

Pentru cine nu stie si este interesat:
Escoba este varianta in care in loc sa iei cu cartea din mana carti de pe masa care insumeaza valoarea acesteia, se iau carti a caror suma impreuna cu valoarea acesteia da 15. De exemplu daca jos este un 6, pot da un 9 sa il iau; daca jos este un 3 si un 5, le pot lua cu un 7.

In Scopone lucrurile sunt ca in varianta clasica, doar ca nu se pun carti pe masa la inceputul rundei, si se impart cate 10 carti in cazul partidei intre doi.

A patra varianta, Scopone Escoba, combina cele doua variante de mai sus.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am actualizat Pontes GameZone la versiunea 1.3.7.
Nu sunt multe noutati, acestea urmand sa apara in versiunea urmatoare.
Deocamdata motivul principal al actualizarii a fost adaugarea limbii Sarbe, multumiri lui Nikola Jovic pentru traducerea integrala.
Am rezolvat problemele de vorbire in unele situatii, probleme din cauza ultimului Talkback si a incompatibilitatii lui cu TTS la citirea unor mesaje in urma apasarii butoanelor.
Am modificat putin comportamentul la falimentarea cazinoului. Acum jocul nu mai este resetat la valorile initiale, ci doar portofelul va contine 1000 de dolari. Cei un milion de dolari adunati in momentul falimentarii sunt salvati deja de la o versiune anterioara intr-un cont virtual pe server, urmand ca in versiunea urmatoare sa implementez si interfata pentru acesta, astfel incat sa se poata din cand in cand extrage o suma pentru a fi bagata in aparate. :)
Se poate scrie de acum nickname si cu diacritice sau alte caractere in afara de spatii, slash-uri, backslash-uri, ghilimele si inca cateva.
Am rezolvat cateva buguri din jocul Scopa, de exemplu nu era considerat scopa in momentul cand pe masa nu mai ramaneau carti, dar inca mai era o carte in mana unui jucator, se considera ca e final de runda, desi era doar aproape de final. De asemenea nu se actualiza pe ecran valoarea continuta de portofel fara iesirea si reintrarea in joc din baie sau alte locuri.
Au mai fost si alte erori minore, nu le mai enumar acum.
Sper ca in curand sa apara o versiune si cu alt joc, ma tot gandesc la Yahtzee si la inca cateva pe care mi le cer unii si altii.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns