Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

Jur sa ma razbun, cind ne intilnim.
las' ca vezi tu...!
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Ce mai citim si noi?

Mesaj de I Tichir »

Eu am terminat de citit Dans, dans, dans de Haruki Murakami si mi-a placut foarte mult.
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Scrie foarte frumos Murakami, dar eu am plans la toate cartile lui pe care le-am citit. Una ceva mai libertina si cu haz mi s-a parut a fi "La sud de granita, la vest de soare".
Si daca scriu aici poate nu suna ca fac aluzie la nimeni, am gasit de curand "Ghidul nesimtitului" a lui Radu Paraschivescu. M-am uitat doar putin prin el, dar pare interesantsi oricum e o carte de cultura generala, mai ales daca tinem cont de valva pe care a starnit-o in media.
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Ce mai citim si noi?

Mesaj de I Tichir »

Ghidul nesimtituluii nu e o carte rea, dar pacatuieste prin faptul ca spune acelas lucru in mai multe feluri. Continutul cartii poate fi rezumat intr-un articol de ziar.
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Ce mai citim si noi?

Mesaj de I Tichir »

Am primit Harry Potter "Talismanele mortii". Nu stiu cat e de bine scanata. Daca am sa reusesc sa intru in biblioteca Pontes o introduc acolo, daca nu, va trimit prin Skype.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Trebuie sa urmarim biblioteca pentru Harry 7, acum am impresia ca s-a pus o varianta mai corecta.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Volumul 7 a fost in sfarsit scanat de cineva - e vorba de Ioana Albu, cartea propriu-zisa fiind cumparata de Mirabela.
In seara aceasta va aparea si varianta corectata, finala. Eu am inceput sa o citesc, Feri inca nu a pus-o in biblioteca pentru ca lipseau sase pagini. Acum el copiaza dintr-o varianta fotografiata cu camera web, momentan nu mai este volumul fizic pentru a putea fi scanate cele sase pagini direct.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Poate ca imi veti spune si mie cu acest prilej daca pot intra in biblioteca fara riscul de a ma contamina cu netrebnicul acela de Troian... Ce spui, Manule, ai verificat problema? As vrea sa adaug si eu in biblioteca Pasunile Raiului si vreau sa stiu daca mai sunnt sau nu probleme... De asemenea as dori sa stiu daca exista unele carti de care vreau sa ma ocup in continuare si sa nu-mi pierd timpul de pomana... Cristina
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Poti adauga linistita, am facut acum eu niste probe, am adaugat si am sters fisiere si nu a aparut nici un incident, nici o notificare a antivirusului.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Volumul 7 este in sfarsit in biblioteca!!!
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Va rog sa-mi trimiteti si mie plughinul care mareste viteza de citire in Winamp. la tichir@b.astral.ro sau pe Skype la laleauaneagra6161
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Salutare forumistilor,
N-am mai scris de mult pe aici ca am o conexiune proasta la net, dar risc acum sa incerc, ca se pare ca lumea nu mai zice nimic despre ce si cum se citeste.
Eu am citit ultimul volum din "harry Potter" si am ramas cam dezamagita. Parca s-a sfarsit prea simplu... Ma asteptam sa fie niste rasturnari de situatie, "Cap de mort" sa isi schimbe cumva atitudinea, sau oricum sa lase loc de continuare. Da, ma rog, toate se sfarsesc la un moment dat.
Pentru cei atrasi de "siropuri" recomand cartea "Valetul si stapana lui" de Anne Mec ed Kolaczuk, iar pentru cei interesati de istorie, povestea Imparatesei Elisabeta a Austro-ungariei de Brigite Haman. Cartea se numeste "Imparateasa fara voie" si e foarte bine documentata. Daca vreti sa aprofundati cunostiintele in domeniu incercati si cu cartea "Franz Joseph" a lui Jean Paul Bled. Sunt foarte voluminoase ambele, dar se citesc usor si sunt foarte captivante. Daca mai pui la socoteala ca prezinta adevaruri istorice, chiar merita investitia de timp.
Si in final as dori sa multumesc celui sau celor care au pus in biblioteca cartile lui Karl May. Mi-a facut o reala placere sa citesc "Comoara din Lacul de argint", carte pe care am ratat-o cand a aparut pe piata si pe care dupa ce am primit-o cadou de la un prieten am facut greseala sa o imprumut unei persoane care a uitat sa mi-o inapoieze :(.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mie mi-a placut Harry Potter 7, totusi este bine scris, nu a dat gres autoarea, desi poate sunt niste faze in care a cam intins coarda. Epilogul este cam fara sens, putin stupid, dar...
Dar, Carmen, ce se intampla? in tarile astea dezvoltate nu este net sub nici o forma bun din toate punctele de vedere? De fiecare data cand mergi in Italia, fie la Milano, fie pe la Rimini, net-ul e tot de 3 lei?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
A fost scanata Omerta, iar la Ultimul Don se lucreaza. Vorbiti cu Cristina pentru a obtine fisierele doc.
Numai bine,
Andy
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

manu scrie: Dar, Carmen, ce se intampla? in tarile astea dezvoltate nu este net sub nici o forma bun din toate punctele de vedere? De fiecare data cand mergi in Italia, fie la Milano, fie pe la Rimini, net-ul e tot de 3 lei?
De fapt netul ar fi bun el, dar tehnologia de care ma folosesc eu e adusa de mine din Romania :).
Se pare ca nu se inteleg prea bine, tehnologia care a trait in Romania cu netul furnizat de Italia :).
Scrie răspuns