Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Se pare ca cititul a cam incetat, lumea a mai slabit-o, se vede ca e sesiune pentru multi, nici forumul nu e in perioada asta asa de citit...
Eu de o vreme sunt tot cu Misterele Parisului ale lui Eugen Sue, lunga si din aia in genul lui Feval, buna sa o citesti cand vrei sa auzi aventuri neverosimile, porecle ciudate si tot felul de chestii din astea.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

Am citit si eu cartea si pot sa confirm ca asa este.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

manu scrie: Eu de o vreme sunt tot cu Misterele Parisului ale lui Eugen Sue, lunga si din aia in genul lui Feval, buna sa o citesti cand vrei sa auzi aventuri neverosimile, porecle ciudate si tot felul de chestii din astea.
Salut! Pentru eventualii doritori de Misterele Parisului in varianta audio, citita frumos, e bine de stiut ca gasiti un exemplar la Cristina.
Andy
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

in lectura cui?
sa nu-mi zici ca ai citit-o tu!
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

N-am citit-o eu, e descarcata de pe... hmm.. stim noi. O sa verific acasa in lectura cui este.
Andy
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, e citita la ANR in lectura Valeriei Sima si a lui Vasile Dupleac parca, e facuta dragut, pe roluri, tipul isi face mai multe voci.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

Mama-mia, nu as mai citi carti cu vocea aia in nici un caz.
I-am facut o concesie majora pentru Dostoievski si alti citiva; da mai mult nu merge.
Am impresia ca noi suntem un public de picati din luna, siea trebuei cu orice pret, sa ne arate pana si felul in care traieste ea lectura, nu numai sa respecte ortografia si structura materialului.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Intr-adevar, are un fel mai original de a citi, nici mie nu prea mi-a placut de Valeria Sima, am citit pe vremuri in lectura ei Invierea de Tolstoi si Crima si pedeapsa de Dostoievski. In cazul Misterelor Parisului, vocea ei nu apare prea mult, este doar in rolul unei domnisoare. Cred ca pentru cei care inca nu sunt obisnuiti cu voci sintetice le place, este destul de interesant, la o carte de genul asta merge ca diversiune.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

ha,
fain de tot definit...!
Ca sa fii domnisoara, intr-un rol macar, ai nevoie de oarecare pricepere, nu cred sa o aibe.
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Harry Potter VII

Mesaj de CarmenT »

Da, Mira a cumparat volumul 7 din Harry Potter, dar bietul zace la mine pe pat ca nu am vreme sa-l scanez. Promit insa ca daca nu se ofera nimeni sa o faca pan a in 6 februarie cand termin sesiunea, aceasta va fi urmatoarea carte scanata de mine.
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

cristina.vuscan scrie:Salutare, Carmenusa! Se spune despre Doyle ca ar fi precursorul criminalisticii moderne, el fiind printre cei dintai care a sugerat in cartile sale luarea in considerare in cazul anchetelor criminalistice a provenientei prafului de pe pantofi, a scrumului de tigara, a mucurilor de tigara, a urmelor de pasi si a formei petelor de sange...Din acest punct de vedere e grozavprecum si din acela al logicii rationamentelor facute..."
Da, aspectul acesta mi-a placut si mie, e de fapt stilul lui Karl May. Tocmai pentru amanunte si precizia explicatiilor m-a cucerit si autorul lui Winnetou.
"Cauta Semnul celor patru, Vampirul din Sussex, O crima ciudata, Aventurile profesorului Challenger... O alta foarte draga mie, care m-a ingrozit nespus in copilarie dar care acum nu mi s-a mai parut deloc asa, este Cainele din Baskerville... Pe aceasta o voi pune in foileton dupa ce se vor termina Pasunile Raiului...Ceva politist foarte palpitant ar mai fi Arcasul verde si Victima care ucide, ambele de Edgar Wallace."
Am citit "Semnul celor patru" si mi s-a parut draguta, dar ca actiune n-as zice ca e cine stie ce...
"Bafta in sesiune! Cris
Multumesc, sper sa fie. Bafta tuturor care trec prin sesiune acum.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Ce frumos ar fi sa il gasesc pe Harry Potter dupa 4... as fi sigur ce voi citi, acum trebuie sa ma tot gandesc ce sa incept si nu prea am nici o idee.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

N-ar fi exclus sa-l gasesti maine. Dar nu promit nimic...
In lipsa de altceva, iti recomand Andre Machine: "Pe valea raului Amour". E foarte frumoasa. Despre niste adolescenti dintr-un sat siberian fascinati de lumea pe care le-o descopera un film frantuzesc. Sau oarecum pe aceeasi tema "Balzac si micuta croitoreasa chineza" a lui Daisi Djie (sper ca am scris corect numele ca nu reusesc sa-mi amintesc exact), desi ceva imi spune ca ai citit-o asta deja.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

aha,
si mie ce imi recomanzi?
as citi ceva printre examene, da nu stiu ce.
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

claus scrie:aha,
si mie ce imi recomanzi?
as citi ceva printre examene, da nu stiu ce.
Asa ca sa te recreiezi, citeste ghidul... dar mai bine sa nu exagerez :)
Poti citi "Totul despre baieti" e foarte faina si relaxanta. Cred ca am mai zis de ea mai sus.
Scrie răspuns