Loadstone, Soft pentru GPS, gratuit pentru telefon Symbian

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Statistici pentru versiunea 0.73

Mesaj de Manu »

Mai jos pun continutul unui mail trimis pe lista de discutii de catre Monty Lilburn, unul dintre coordonatorii proiectului Loadstone. L-am tradus sa fie accesibil tuturora.

"""""
Ccateva statistici pentru cei interesati:

Pana in prezent, site-ul Loadstone a avut 66601 vizitatori cu IP-uri diferite..

Loadstone GPS 0.72 a fost versiunea activa pentru un an si 3 saptamani.
In aceasta perioada a fost downloadat de 6881 ori. Numarul este mult mai mare avand in vedere ca foarte multi au obtinut programul de la prieteni sau din alte surse.

18% (1256 persoane) au downloadat Loadstone GPS V0.72 pentru Nokia Series60 1st edition handsets.

9% (600 persoane) au downloadat Loadstone GPS V0.72 pentru Nokia Series60 2nd edition handsets.

73% (5025 persoane) au downloadat Loadstone GPS v0.72 pentru Nokia Series60 3rd edition handsets.

Codul sursa al Loadstone a fost downloadat de 1272 ori.

Utilizatori din cel putin 114 tari au downloadat Loadstone GPS.

Top 20 pe tari este:
  1. Germania 15%
  2. Statele Unite 11%
  3. Marea Britanie 8%
  4. India 5%
  5. Africa de Sud 4%
  6. Romania 4%
  7. Italia 3%
  8. Olanda 3%
  9. Indonezia 2%
  10. Canada 2%
  11. Polonia 2%
  12. China 2%
  13. Franta 2%
  14. Malaezia 2%
  15. Australia 2%
  16. Austria 2%
  17. Republica Ceha 2%
  18. Rusia 1%
  19. Spania 1%
  20. 94 alte tari cu mai putin de 1%
Procentele au fost rotunjite, iar ordinea tarilor cu acelasi procent este in functie de numarul de downloaduri.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Noua versiune, 0.74 Beta

Mesaj de Manu »

Acum cateva zile a aparut versiunea 0.74, este o corectarea a versiunii 0.73.
Inca este tot beta, dar sunt cateva modificari si fixari de mici probleme.

Mai jos este in engleza continutul Release Notes:

"""""
The following changes took place in Loadstone GPS version 0.74:

--There are new Slovak and swedish language translations available
--A new variable called "lang" contains the two-letter language code of the
currently used language
--The file format of "checkpoint" files has changed. Now, coordinates are represented by whole numbers rather than numbers containing a decimal point. Divide this whole number by 10 milion to get the standard coordinate value. Old checkpoint file formats will still work.
--The Options/Configuration/Settings window now works with the MobileSpeak screen reader
--Coordinate values are now allowed to be 0
--Point identification in "Exploration mode" has been improved
--Point names are now completely made up of lower-case letters
--The "gpsheading" variable now returns the correct heading
--Numbers containing decimal points are now correctly displayed (for your language) throughout Loadstone

Known issues
--MobileSpeak screen reader users may experience delayed speech while using Loadstone GPS. MobileSpeak V4.01 users have reported that setting "Speech Delay" to 0.15 or 0.20 may correct this problem. This solution may not work with other versions of MobileSpeak.
"""""

Download de la www.gps.pontes.ro
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Iata ca ceea ce dorea lumea are acum.
Multi erau reticenti in legatura cu Loadstone pentru ca nu se puteau face rute automat.
De acum putem face ruta si pe calculator si pe telefon, intr-un mod simplu.
Cativa baieti harnici din aria domeniului web .PL au facut o unealta online care preia ruta creata de Google Maps si o aduce ca fisier cu repere pentru Loadstone, cu toate indicatiile necesare, este chiar functionala, am testat.
Pe forum am prezentat cum se face o ruta cu Google Maps, acum acea ruta este creata pentru Loadstone si vine intr-un fisier independent, nu e nevoie de internet la navigarea propriu-zisa si nu sunt erori, cel putin pentru cat am testat eu, dar si altii multi care folosesc Google Maps.

Unealta GRoute, ca asa se numeste, se gaseste la urmatoare adresa in varianta ei engleza:
http://groute.loadstone-gps.pl/?l=en
Se scrie punctul de plecare si cel de sosire, apoi se va genera un fisier cu repere in care sunt toate indicatiile necesare, stanga, dreapta etc.
Pentru a scrie punctele de plecare si sosire, formatul este: adresa/strada, oras, tara (cu virgula intre ele).
Se poate mai usor, daca se stiu din diverse surse, scrie coordonatele punctului de plecare si cele ale punctului de sosire.

Spor la lucru si calatorii placute, acum exista ceea ce ne trebuia, putem merge oriunde, la puncte aflate pe cele mai necunoscute strazi chiar din orasele afectate rau de criza.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Mira
Sublocotenent
Mesaje: 257
Membru din: 30 Ian 2007, 18:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Mira »

Eu nu reusesc sa imi fac ruta cu unealta respectiva. Esti dragut sa ne explici, exact, care sunt pasii de urmat pentur a realiza o ruta direct pe telefon?
:)
Mira
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Trebuie scris punctul de plecare si cel de sosire.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Elis
Soldat
Mesaje: 4
Membru din: 25 Iun 2008, 14:16
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Elis »

Wow! Treaba asta cu rutele-i faina de tot! :D Am incercat tot felul de rute; cu ocazia asta o sa-nvat si eu numele actual al strazilor... MI-am pus si Loadstone pe telefon si vreau sa-mi iau si receiver.
Cred ca la inserat de repere ne-ar putea ajuta si voluntarele, Inge si Johanna, ca au si timp, si ochisori buni. Cei care aveti receivere si vreti, ati putea sa mergeti cu fetele pe cate o strada si sa adaugati repere pe harta.
"Pot totul prin Hristos!" - Sf. Pavel
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Singura problema care ar putea aparea ar fi scrierea necorespunzatoare a strazii de plecare si destinatie. Pentrua ceasta poate ar fi mai bine inainte vazut direct pe Google Maps cum le gaseste sistemul, el face sugestii in caz ca nu scriem chiar corect, iar in sistemul GRoute sa scriem exact asa cum este gasibil, corect in acest caz.

O metoda buna ar fi scrierea la plecare si destinatie a coordonatelor, pe acestea le gasim usor in Geocoder unde scriem intr-un formular strada, orasul, tara etc.
Adresa directa la Geocoder este:
http://www.loadstone-gps.com/docs/tools/gcd/index.php

Cred ca dupa putin antrenament devine foarte simplu.
Acum urmeaza sa vad exact cum ar merge sa introducem GRoute la uneltele online din Loadstone.

E foarte tare ca avem acum posibilitatea sa mergem oriunde, sa urmarim un traseu chiar si cu masina, este dupa parerea mea un mare pas, un pas a carui importanta nici nu il constientizam probabil.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Salut
Cand dau click pe http://groute.loadstone-gps.pl/?l=en imi apare sa introduc un user si o parola. Imi pute-ti spune si mie va rog care sunt acelea?
Multumesc frumos.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, aceasta este o surpriza care a inceput de azi dimineata, toata lumea este nedumerita in comunitatea Loadstone.
Se asteapta raspunsuri, inca nu se stie nimic clar.
Ceea ce se stie este ca acum o saptamana tot nu a mers o perioada GRoute din cauza unui server din Ancara care accesa de cateva ori pe secunda serverul loadstone-gps.pl.
Cand am noutati voi scrie aici, au fost deja mai multi care au intrebat.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Acum pare sa mearga, doar ca e in poloneza.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

A scris baiatul din Polonia si spune ca au fost abuzuri, erau aproximativ 60000 de hituri pe zi, practic cateva pe secunda si se incalcau niste conditii Google.
Acum trebuie solicitat user si parola la urmatoarea adresa de mail:
rotnicki (a rond) gmail.com
iar in subiect sa fie:
"Groute access request"

Sa speram ca lucrurile se vor aseza si nu va mai fi o asa afluenta de dornici de calatorii in necunoscut.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Se poate cere dupa cum am spus mai sus un user si o parola la adresa din postul anterior, azi am primit si eu datele de acces.
Acolo este si limba engleza a interfetei.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Are cineva o harta a Vienei, pentru loadstone? Sau stie cineva de unde as putea lua una? Am incercat cu geocoder, dar dupa ce o transform si o adaug in baza de date, nu imi gaseste nici un punct. Va multumesc pentru ajutor.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Daca nu esti acolo ca sa se conecteze receptorul la sateliti, nu ai cum sa vezi puncte pentru ca el cauta doar cea ce ar fi in zona apropiata de ultimele coordonate vazute.
Pentru ca sa te deplasezi in zona Vienei si sa explorezi punctele din baza de date, trebuie mers in meniul Functii, iar acolo se alege Salt la coordonate.
Se scrie la latitudine 48,20, iar la longitudine - 16,37, apoi se da ok. Automat se va anunta numarul de kilometri parcursi, iar din acel moment, modul explorare va afisa punctele din zona.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Multumesc frumos pentru informatii.
Scrie răspuns