Script pentru BSPlayer

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Script pentru BSPlayer

Mesaj de Sorin »

Uitandu-ma la un film cu "All Player", si ascultand subtitrarea cu Carmen, ma gandeam daca nu s-ar putea face cam acelas lucru si cu BS Player, dar care sa mearga cu Jaws. Banuiesc ca nu e mare lucru, doar un plugin ceva care sa ii spuna lui falcute cand sa citeasca din fisierul ala *.sub sau *.srt.
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu e mare lucru, e foarte important sa fie textul din subtitrare pe o banda alba, separata, nu sa apara pe film. Ar fi de fapt o chestie de doua trei comnnatii de taste si ar merge imediat.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Tocmai, insa iata ca nu e facuta. :)
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Da, chhiar asa: nu e facuta... Cris
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pai faceti-o, ce mai stati? Trebuie la fiecare in parte chestia, nu tine de ceva exterior.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

O facem, dar cum? Aceasta-i intrebarea... Cris
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Sunt trei playere care citesc subtitrarile cu Jawsul: MV2 Player, Micro DVD Player si Radlight.
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Pe bune? Habar n-aveam. Si, intrebare, de om obosit, citesc si subtitrarile de pe DVD?
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Eu l-am folosit doar pentru formatul avi, dar cred ca merg si la DVD, cel putin Micro DVD Player ar trebui sa mearga ca are multe obtiuni.
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Hmmm, nu prea sunt accessibile dupa cate observ
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Eu folosesc niste versiuni mai vechi care sunt accesibile. Din pacate, acum nu pot sa ti le trimit deoarece calculatorul in care le am este virusat.
Albert
Sergent
Mesaje: 26
Membru din: 23 Dec 2007, 15:11
Localitate: Arad
Contact:

Scripturile pt. filme

Mesaj de Albert »

Eu am auzit la cineva Jaws-ul citind subtitrarea cu un program numit MV2Player, sper sa nu ma insel. Dar eu cand am testat nu a mers si am abandonat testele.

:) Albertino :)
Ultima oară modificat 15 Dec 2009, 00:35 de către Albert, modificat 1 dată în total.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

MV2 Player, este un program foarte simplu de utilizat. Avantajul lui major, este ca nu trebuie instalat, fiind un program portabil, ce poate fi rulat chiar si de pe o unitate de stocare gen, HDD extern, etc etc. El, functioneaza in felul urmator: Se deschide programul in sine, dupa care, la prima accesare, pentru a ajunge in folderul cu filmul pe care dorim sa il auzim, ca sa zic asa, apasam tasta spatiu si, vom proceda exact cum o facem in metoda clasica a browser-ului din Windows. ajungand pe film, pe fisierul video, dam click pe el, ori apasam tasta enter. Un lucru important de mentionat, este faptul ca, daca avem un fisier video numit de exemplu film.avi, si subtitrarea in acelasi folder cu fisierul, ea numita film.sub, SRT, etc etc, MV2, va sti, si isi va lua singur subtitrarea, fara sa i-o aratam noi. Daca nu este asa cum am mentionat mai sus, procedam in felul urmator: Dupa ce am deschis fisierul video, apasam tasta spatiu pentru a opri pentru un timp rularea filmului, si, apasand pe tasta applications, cautam add subtitles, si apasam enter, pentru a ni se deschide exploratorul din MV2, cu ajutorul caruia, cautam folderul cu subtitrarea, si dupa ce suntem pe fisierul in cauza, apasam enter, dupa care, important pentru o vizionare si lectura usoara, sa fie inchise toate ferestrele, ori, sa ramana cat mai putine posibile, si sa se ajunga la inceputul ferestrei, folosindu-se combinatia de taste CTRL+HOME. Daca sunt multe ferestre deschise in timpul rularii filmului cu MV2, exista posibilitatea ca JAWS-ul sa citeasca pe langa subtitrare, si continutul ferestrelor respective. Mult succes la configurat, instalat, si la folosit! :) Daca sunt doritori de program, persoane care nu il au, si in caz ca nu am fost explicit, ma puteti gasi pe Skype si pe Messenger, cu i-d-ul computer.fast.
Numai bine tuturor!
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Un alt player bun, ar fi si Gome Player. Insa, nu stiu sa spun cum se poate folosi. Sincer nu l-am incercat. Doar am auzit nevazatori citind subtitrarile filmelor cu el.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Despre citirea subtitrarilor este un topic in sectiunea IT&C a forumului, acolo se vorbeste despre folosirea All Player cu Expressivo.
Topicul din IT&C despre citirea subtitrarilor de catre nevezatori
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns