Tastatura bluetouth logitech K 380

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Rolecia
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 26 Apr 2015, 12:50
Localitate: St. Polten, Austria

Tastatura bluetouth logitech K 380

Mesaj de Rolecia »

Salutare tuturor,
Am răsfoit subiectele forumului și, cel puțin până acum, num am găsit nici o referire la la tastaturile auxiliare.
Decurând mi-am cumpărat o tastatură Logitech K 380.
O tastatură, despre care am citit in rewiew-uri, că este foarte utilă și poate fi folosită printr-o simplă apăsare de buton cu 3 dispozitive.
Acest lucru e foarte adevarat.
Eu o folosesc deja cu un telefon android, și cu laptop-ul, pe care am un windows7 pe 64 de biți.
Dată fiind mărimea ei, destul de mică, și spun mică, fiindcă e cam jumătate din tastatura mea de pe laptop, are și un neajuns, pe care eu cel puțin o observ, și anume, nu are taste pe care mi le-aș fi dorit; respectiv home, end pageup si pagedown.
Aș vrea să întreb:: știe cineva o combinație de taste cu ajutorul căreia aceste funcții ar putea fi accesibile?
Pe android însă, pentru nevoile mele zilnice, este excelentă. Și pentru windows e bună, însă, după cum am spus, de multe ori e cam mult de rulat din săgeți, din cauza lipsei celor 4 taste.
Poate că sunt tastaturi mult mai bune decât cea prezentată de mine, insă, cred că o discuție poate fi și despre asta lansată.
Levente
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salut, cam la toate tastaturile de genul asta tastele care iti lipsesc tie se pot face cu tasta fn plus sageti.
Gruia
Rolecia
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 26 Apr 2015, 12:50
Localitate: St. Polten, Austria

Tastatura bluetouth logitech K 380

Mesaj de Rolecia »

Domnule Velicu, un răspuns cum nu se poate mai bun!
Mulțumesc foarte mult.
Funcționează în tocmai!
Mai am o întrebare:
Exista cumva și posibilitatea ca prin vreo combinație să se poată accesa system tray?
Eu am încercat FN+insert+F11, sau pentru aflarea orei FN+insert+F12, însă rezultatul este un răspuns de genul „F11, respectiv F12”
Levente
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Din nefericire nu stiu cum functioneaza pe windows deoarece nu mai folosesc de mult.
Gruia
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu zic să setaţi layout de laptop pentru JAWS sau să activaţi tasta CapsLock ca tasta NVDA pentru NVDA şi să o folosiţi pe aceasta pentru Insert. Cea ce se întâmplă pare să nu ia în considerare tasta Insert din moment ce JAWS sau NVDA anunţă totuşi F11 sau F12.
Mă gândesc că dacă nu este tastatura implicită a laptopului ar trebui să nu fie nevoie de FN pentru a apăsa tastele funcţie. Într+adevăr, pentru laptopurile mai noi au făcut ca implicit F+urile să fie tastele media, nu F+uri şi asta se poate de obicei schimba prin BIOS.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Rolecia
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 26 Apr 2015, 12:50
Localitate: St. Polten, Austria

Mesaj de Rolecia »

Salutare tuturor. Ştie cineva daca exista undeva explicatii despre modul in care o tastatura portabila poate fi folosita cu iphone? In android, pe samsungul pe care l-am folosit, am gasit informatii in talckback, unde era trecut ce combinatii de taste pot fi folosite in diferite situatii. La iphone nu am gasit si nici nu am idee unde as putea gasi un astfel de ghid. Multumesc. Dupa cum am si intitulat acest subiect, tastatura pe care o folosesc, desigur, este logitec.
Levente
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, sunt mai multe posibilitati de a afla scurtaturile de taste valabile pe ios, prima ar fi citirea manualului de utilizare pentru ios, adoua ar fi prin apasarea combinatilor de taste alt control k si dupa aia tot felul de combinatii care ne trec prin cap, voiceover va anunta ce face fiecare combinatie daca nimerim sa faca vreo actiune, pentru tooate combinatiile de taste specifice voiceover trebuie sa apasam alt control si alte taste. Mai sunt si alte scurtaturi specifice ios, adica care nu au legatura cu voiceover, pentru a afla acele scurtaturi tinem tasta comand sau windows apasata lung si ne va zice ce scurtatuii sunt valabile in momentul si in locul unde ne aflam, daca suntem in email vom auzi ce putem face in email din tastatura, daca suntem in aplicatia muzica vom auzi ce puten face in muzica in acel moment etc. Tastele f1, f2 etc fac si ele diferite chestii da aceste scurtaturi difera de la tastatura la tastatura. In ios 13 vom gasi in meniul voiceover o sectiune unde putem afla toate scurtaturile valabile in voiceover.
Gruia
Scrie răspuns