Seeing AI si Office Lens - aplicatii utile pentru nevazatori

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Seeing AI si Office Lens - aplicatii utile pentru nevazatori

Mesaj de Manu »

Deschid acest topi pentru că mi s-a părut că Seeing AI este o aplicaţie foarte utilă, cu adevărat utilă pentru nevăzători.
Ştiu că a mai fost menţionată prin topicul despre iOS, dar pe atunci nu era disponibilă în App Store pentru România.
Deocamdată aplicaţia este doar pentru iPhone, dar se lucrează şi pentru Android, există chiar un formular care strânge ceva date pentru acest lucru, cine are Android ar putea să completeze cele 5 întrebări la link-ul următor:
https://forms.office.com/Pages/Response ... kzSjFaWi4u
Ei vor să vadă ce model de telefoane se utilizează cel mai frecvent şi cam ce se doreşte nou în recunoaştere, de exemplu locuri libere în autobuz sau containere pentru gunoi.

În prezent am văzut că are multe funcţii, dintre care cea mai tare mi s-a părut recunoaşterea textului fără a face o poză. Practic am îndreptat camera către un text şi a început repede să spună ce apare acolo.
Am citit de pe ambalaje, scrisul butoanelor de pe frigider.
Este uşor de găsit cu el şi coduri de bare, de recunoscut feţe cu descrieri de genul: poartă ochelari, vesel, de aproximativ x ani.
Are şi modul de indicare a intensităţii luminii sau de recunoaştere a culorilor. Este uşor de găsit coduri de bare, fără a face poză, ci doar învârtind uşor produsul, face la un moment dat un sunet care anunţă că a fost depistat ceva.
Practic mai multe aplicaţii pentru nevăzători într-una singură.

Aplicaţia am văzut că este destul de mare, vreo 150 mb.
Este făcută de Microsoft şi asta ar putea însemna mult, adică a început să îşi bată capul cu aşa ceva o firmă mare, practic cel mai mare producător de soft din lume.

O prezentare pe Youtube ar fi:
https://www.youtube.com/watch?v=bqeQByqf_f8
Ultima oară modificat 15 Mar 2018, 08:33 de către Manu, modificat 1 dată în total.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare!
Sunt utilizator de Seeing Ai și vă pot spune că sunt foarte mulțumit de această aplicație care din punctul meu de vedere spulberă concurența de la distanță.
Mă refer mai ales la aplicația aia care costă câteva sute de lei și nu face cât face Seeing ai.
Trecând peste astea, Am folosit aplicația în foarte multe situații precum: citirea meniului în restaurante, diverse fișe în cadrul facultății, etichetele butoanelor aparatelor de cafea, etichetele produselor din unele magazine unde am umblat cu camera mai atent să nu se considere că filmez (unii nu înțeleg că o fac în scop personal și acesta-i poate singurul mod de accesibilitate.).
Am testat și celelalte moduri ale aplicației care funcționează foarte bine. De exemplu dacă vrei să citești o foaie a5 plină cu Opțiunea Short Text, uneori se întâmplă ca recunoașterea să nu fie precisă dar contextul se înțelege. Poate camera mea de pe iphone e de vină fiind un model vechi. Opțiunea Document, se descurcă de minune. Își dă singură seama când s-a făcut încadrarea și face poza pentru a recunoaște textul. (mi-a fost ușor să învăț o fată cum să utilizeze acest mod citind dintr-o revistă.) Celelalte moduri funcționează bine. Însă acestea legate de text mi s-au părut cele mai importante. Ar fi de menționat și cel de scene care recunoaște diferite expresii faciale. m-am jucat cu el la facultate și am rămas uimit de ce poate.
Toate aceste beneficii au nevoie de o conexiune stabilă la internet. De preferat Wi-fi dacă e posibil. merge și pe date mobile dar va solicita telefonul suficient de mult încât să se simtă la nivel termic.
Apreciez inițiativa celor de la microsoft care au făcut această aplicație.

Tot Microsoft au făcut și Office lens „Scannerul de buzunar” așa cum îl promovează.
Despre Office lens, pot să spun că Am folosit-o la facultate să îmi accesibilizez diverse materiale pentru seminar și s-a descurcat formidabil chiar cu elementele grafice și tabele.
Aplicația funcționează pe baza camerei.
Condiția e să ai un cont de One Drive ca sincronizarea fișierelor între smartphone și pc să aibe loc aproape în timp real.
Și această aplicație are nevoie de o conexiune de internet ca să funcționeze.
Office Lens are moduri precum: document, foaie albă, carte de vizită și fotografie.
Modul document este recomandat pentru diverse acte, foi a4 sau chiar și pentru paginile unei cărți.
Modul tablă albă vă exemplific pentru ce e. Sunt la curs și profesorul pune o prezentare powerpoint iar eu fac poze slide-urilor. Aplicația aranjează și decupează zonele nedorite scoțând în evidență tetul de pe slide-uri. Mi-a prins foarte bine la facultate acest mod.
Modul carte de vizită: După cum îi spune și numele, acest mod preia informațiile de pe o carte de vizită, adresă de mail, număr de telefon și aplicația îți sugerează să le adaugi în agendă chiar. Am folosit acest mod când am fost la un psiholog.
Modul fotografie: Acest mod are roll de a extrage textul dintr-o poză și îți permite să-l editezi.
De menționat că toate aceste opțiuni pot funcționa diferit în funcție de telefonul pe care îl aveți.
Modul Imersive reader: ACest mod permite utilizatorului să citească mai multe pagini cu ajutorul unui cititor de ecran, interfața având butoane de play, pauză etc. ACeastă opțiune se găsește în secțiunea de salvare a documentului alcătuit din mai multe poze. Lista formatelor pe care office lens le suportă sunt: Word, PDF, Excel, PPT, ODB.
Deasemenea, ACeastă zonă are și câteva opțiuni de a partaja conținutul pe e-mail sau alte platforme de socializare.
Opțiunea Imersive reader, se găsește sub opțiunile descrise mai sus.
Trebuie puțină răbdare și toate vor merge ca la carte.
Dacă descărcați aceste aplicații, nu uitați să dați 5 steluțe să încurajați dezvoltatorii să investească în îmbunătățirea lor.

Numai bine tuturor!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mulţumim pentru prezentarea amănunţită a celor două aplicaţii.
Păcat că Seeing AI nue ste şi pentru Android, dar aşteptăm, în cele din urmă sigur va fi. În cel mai rău caz îmi pot lua şi un iPhone de rezervă... :)
Mă voi juca şi eu un pic cu Office Lens.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

va puteţi lua de rezerva un iphone SE.daca nu doriţi ultimul model iphone X.eu am iphone X şi pot sa va spun ca e cel mai bun iphone.te obişnueşti rapid fara butonul home.referitor la seeing ai,eu nu ma descurc sa citesc o pagina intreaga.am incercat şi cu ajutorul celor vazatori.au pus telefonul in centru,şi a facut instant poza.doar ca nu la toata pagina.bun ar fi daca cineva ar face o inregistrare.
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare,
am să fac eu un tutorial audio video cu Office Lens și Seeing AI. acum e în lucru.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mie nu mi-ar trebui Seeing AI pentru a citi pagini întregi, acolo ar fi mai bun probabil Office Lens şi dacă nu e grabă aş prefera un Abby Fine Reader. Mi-ar plăcea Seeing AI ca să văd repede ce hârtii am în poştă, aş rezolva problema cu opţiunea Shor Text - 3 minute şi aş scăpa de hârtiuţele şi plicurile care în general nu sunt utile.
Da, poate că îmi voi lua un iPhone cândva, poate că apare şi o modalitate de a programa pe Windows, cel puţin de joacă nişte zaruri tot aş face.
Până la urmă am văzut că în general utilizatorii din S.U.A. au foarte mulţi şi iPhone şi Android, aşa ca să nu scape ceva. Pe lista de discuţii Eyes-Free i-am auzit pe mulţi zicând că asta merge, asta nu merge pe iPhone, comparau sau dădeau idei şi în funcţie de iPhone-ul pe care îl au.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

ar fi minunat sa faci tutorialul.pentru ca incepand de luni,am sa fiu la antena1.şi aş spune despre aplicaţie.aratand tutorialul tau.şi aşa,ar fi mulţi nevazatori ce s-ar bucura de beneficiile aplicaţiei
Bogdan_Muresan
Plutonier
Mesaje: 155
Membru din: 17 Mai 2008, 18:06
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de Bogdan_Muresan »

Salutare Ioto. Foarte interesanta aplicatia seeing AI, numai ca nu reusesc sa focalizez calumea pagina. Pe setarea de short text, am reusit sa aflu ce e scris pe o cutie de medicamente, numai ca si aici uneori citeste tot scrisul, alte ori doar franturi. Cred ca e destul de dificil pentru un nevazator sa incadreze imaginea in asa fel sa se poata citi textul.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mult mai bună este aplicaţia Envision AI, asta nu sare ca Seeing AI.
Ştiu persoane care deşi au pe iPhone Seeing AI, folosesc în magazine Envision AI.
Din păcate costă pentru iPhone, pe Android încă este gratis, nefiind chiar în întregime ca pe iPhone, de exemplu pe Android lipseşte modulul de detectare culori, aceste cică este în lucru.
Este cam scumpă, vreo 900 de lei în varianta pe viaţă, iar abonamentul costă vreo 150 de lei pe an. Parcă există şi un abonament lunar.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Aplicatia Seeing AI poate fi folosita doar asa orientativ sa vezi despre ce e vorba, am incercat sa imi citesc fluturasul de salariu si orice citea numai suma care ma interesa nu.
Gruia
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

apropos de envision aai, am reusit sa imi citesc termometrul digital de pe centrala viessman, butoanele de pe friigider, e drept nu extrem de exact, deci, nu ai putea sa stiii daca apasand un buton, e neaparat cel corect. Am citit documente, sau detalii de pe produse. Nu am lucrat cu seeng ai.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

interesant că ai reuşit să citeşti un display de termostat, de obicei nu prea se poate OCR-iza ceea ce apare pe un ecran cu cristale lichide.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns