Sistemele de operare iOS si Mac - accesibilitate, programe

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
ştie cineva cum se citesc carţi in ios11?intreb deoarece pe ios 10,mergea sa citiesc o pagina intreaga intruna.insa,de cand am instalat ios 11,merge sa citesc o carte sau o pagina doar rand cu rand.sper ca m-am exprimat in aşa fel incat sa ma fac inţeles
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, într-adevăr in iOS 11 sunt probleme cu cititul cărților. In iOS.02 sau iOS 11.03 nu se pot citi pdfuri cum știam, merge doar daca folosim facilitatea enunțare ecran pe care o găsim in accesibilitate. Acolo trebuie sa activam facilitatea enunțare ecran, cand deschidem un PDF dam cu doua degete in jos si va citi fără probleme si putem bloca si ecranul. In iOS 11.1 au rezolvat citirea pdfurilor cu voiceover cum știam, da au stricat citirea cu enunțare ecran. Singura varianta care mai merge ok e daca avem cărțile in format ePub, atunci merge ok oricare varianta de citire, fie ca alegem enunțare ecran, fie ca citim cu voiceover.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
un prieten mi-a spus ca in notiţe pe iphone,a gasit funcţia de scanare.vrea sa ştie cum se lucreaza cu aceasta funcţie,daca documentele sunt scanate sub forma de poza,cum sa le scaneze corect,şi cum sa faca sa fie citite cu voiceover
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, documentele sunt doar poze, deci VoiceOver nu le poate citi.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
am facut o mare gafa.am vrut sa invat singur sa scot sertarul simului,şi sa introduc simul.am reuşit sa-l scot,doar ca nu reuşeam sa introduc simul in sertar,ca mai apoi sa introduc sertarul in lacaşul special.şi am introdus simul in lacaşul simului.iar acel sertar,nu mai intra in acel lacaş din cauza faptului ca e simul introdus inauntru.vreau sa va intreb daca simul mai merge scos.şi daca da,cum.ca sa rog o persoana vazatoare
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cu penseta, probabil...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare
Mă adresez utilizatorilor de Iphone 5S cu o întrebare?
V-ați instalat IOS 11? Ce diferențe sunt? Apreciez cât mai multe răspunsuri.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, la ce fel de impresii te referi? In ceea ce privește performantele nu am cum sa îmi dau seama ca nu am doua iPhone-uri 5s ca sa le c-omoară inte ele. In cea ce privește noile funcții nu sunt cred ca foarte importante, da pe măsura ce le utilizezi constați ca îți place ca sunt. In rest pot spune ca iphone 5s încă funcționează acceptabil in opinia mea.
Gruia
Silviu
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2010, 11:38
Localitate: Iasi

Mesaj de Silviu »

Salutare, am Iphone 5s și tot mă întreabă dacă vreau să-i dau actualizare la Ios 11, iar eu nu i-am dat până acum. Credeți că ar fi bine să-i dau actualizare, va merge mai greu telefonul? Am auzit că are și beneficii această actualizare.. vă mulțumesc..
Silviu
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, noutăți foarte mari nu sunt in iOS 11. De mers mie mi se pare ca merge ok pe iphone 5s, da u îl folosesc eu si soția. Depinde foarte mult ce faci cu un iphone, pentru mine care îl folosesc ca pe un laptop sunt importante actualizările, daca îl folosești ca telefon si ocazional Facebook atunci nu merita sa îl actualizez. De ex eu si acest Mesaj îl scriu de pe iphone. Astăzi încă nu am deschis calculatorul.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
marţi cei din altex imi vor aduce iphone x.asta dupa ce i-am sunat pe cei din sibiu.oare fara acel buton homme va fi greu de utilizat?pentru cei interesaţi preţul este de 5400 ron.in altex,poţi face inclusiv asigurare.asigurare ce acopera furt,lichide,chestii mecanice,etc.mi-au spus ca pe un an e in jur de 350 ron.iar marţi ma vor anunţa cat costa pe 2 ani
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
imi spune cineva cum se utilizeaza icloud?ma refer de pe computer.am instalat aplicaţia,şi vad ca jaws nu o citeşte.şi vroiam sa vad exact ce anume e stocat acolo.şi poate sa şterg.sau sa adaug.in plus ma gandesc ca icloud pe computer are mai multe funcţii faţa de ceea ce poţi vedea din iphone
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
mi-am cumparat noul iphone X.m-am obişnuit repede fara butonul home.sa fiu sincer,nu m-aş mai intoarce la acel buton fizic.singura problema e ca in configurari baterie nu mai apare opţiunea de afişare a procentajului.voiceover spune cat la suta mai este.insa un prieten vazator mi-a spus ca pe ecran acesta nu apare.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
am scris şi pe topikul dedicat utilizatorilor de android,insa o fac şi aici.daca aţi cautat filme subtitrate pe care sa le puteţi asculta de pe iphone,atunci soluţia este HBO GO.mie pe iphone x imi funcţioneaza.ma gandesc ca nu are relevanţa modelul.va explic şi paşii:dupa ce instalaţi aplicaţia şi va faceţi cont,cont ce beneficiaza de 30 zile gratuitate,deschideţi aplicaţia,cautaţi setari,administrare aplicaţie.aici,va asiguraţi ca totul este pus pe limba romana.ulterior,selectaţi filmul sau serialul dorit,apasaţi butonul play,iar apoi cu rotorul mergeţi pana la descrieri multimedia unde bifaţi enunţare.acest pas il faceţi o singura data.aplicaţia este accesibila.singura chestie ce mie nu imi mai funcţioneaza,este faptul ca atunci cand se da play unui film,se pune in peisaj chiar daca orientarea ecranului e blocata,iar dupa ce s-a pus astfel,nu mai sunt citite butoanele.cele de pauza,derulare,etc.daca cineva gaseşte soluţia,poate scrie aici.sper din suflet ca v-am fost de ajutor.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
fiind in acest weekend in bistriţa la revelionul prietenilor nevazatori,un tip posesor de iphone mi-a spus ca,cei de la microsoft au scos o aplicaţie numita Seeing AI, şi ca ar face exact ceea ce face şi aplicaţia knfb reader.ce ştiţi despre aplicaţia aceasta?
Scrie răspuns