Eurovision 2014, impresii

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Eurovision 2014, impresii

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Salutare.
Am deschis acest topic pentru a discuta putin despre concursul ce a avut marea finala aseara, si anume Eurovision, editia 2014.
Sincer sa fiu, eu ma uit doar pentru cantecele care sunt interpretate acolo, nu neaparat pentru a vedea cine castiga. Cu totii stim faptul ca acolo totul se bazeaza pe cine e vecin cu cine, cine cu cine-i prieten etc.
Totusi, am ramas socat aseara cand am aflat cine era castigatorul.... Adica ma rog, castigatoarea.... In fine, cred ca toata lumea stie despre ce e vorba.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, chiar n-am nimic cu acele persoane si nu contest participarea lor in concurs.... Dar de la a participa si pana la a castiga e cale lunga, plus ca melodia aia chiar nu mi s-a parut de locul 1..
Foarte multe persoane sunt de parere ca alta tara ar fi meritat locul intai, de aceeasi parere fiind si eu.
Cantecele mele preferate sunt cel al Suediei, Finlandei, Slovenia, Romania si hai sa spunem si Ucraina.

Voi cum comentati toata situatia? Desfasurarea concursului, prestatie? Aveti piese preferate?
Stefan
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

concita

Mesaj de Cornel »

dincolo de preferintele de ordin politic, economic, administrativ pe baza carora se acorda voturile, Europa a dovedit la editia asta ca mai presus sunt preferintele pe baza de orientare sexuala sau de identitate. Dupa cum vad eu lucrurile, toate asociatiile care promoveaza si apara drepturile minoritatilor sexuale de pe Batranul Continent au primit mesajul sau ordinul, sau recomandarea sa voteze cu unu / una de-a lor si s-au executat; macar de-ar fi fost frumos cantecul acela, dar mie nu mi-a spus nimic... Nu stiu la ce editie, a fost tot asa un transexual, parca Dana International se numea, care a avut o piesa foarte reusita - Afrodita.
Personal, mi-au placut Germania, Slovenia si Suedia.
Cat ne priveste pe noi romanii, parca ceva nu era armonizat la piesa aceeea... Nu stiu, interpretarea vocala concura instrumentatia.
Cornel
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Re: concita

Mesaj de Ovidiu_T »

Cornel scrie:dincolo de preferintele de ordin politic, economic, administrativ pe baza carora se acorda voturile, Europa a dovedit la editia asta ca mai presus sunt preferintele pe baza de orientare sexuala sau de identitate. .
Orientarea sexuala, indiferent de tip este mai tolerata decat atitudinea rusiei...
Daca locul 1 a fost castigat de un transexual, iar reprezentantii rusiei au fost huiduiti la scena deschisa,
aceasta demonstreaza ce tolereaza europenii si ce nu...
Poate fi una dintre concluzii...
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Da, piesa Sloveniei este foarte reusita, atat linia melodica, cat si versurile.
Imi place enorm cand intra flautul ala prima data, urmat apoi de cantareata.
Melodia Suediei parca are ceva al ei, nu stiu ce. Poate ca este mai sensibila? Poate pentru ca-s eu pasionat de tarile nordice? Ultima varianta ar pica, pentru ca au mai fost si in alti ani tarile scandinave, si nu pot spune ca m-am dat in vant dupa melodiile lor ca acum
PS: si melodia Finlandei este foarte draguta.. E rock-ul acela mai linistit, si cu niste versuri ca lumea zic eu.
Stefan
Scrie răspuns