Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Daca ti se intampla asa ceva, inseamna ca sigur folosesti MS Word. Solutia este sa folosesti un editor de text ca lumea, nu un procesor de text ca Word.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Pai si ce as putea folosi? Lumea in general word-ul foloseste din cate stiu eu.
Stefan
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

MS Word este bun pentru procesare de text, adica pentru a formata textul cu bold, italic, cu fonturi diferite si diverse marimi de caractere, pentru a introduce tabele, imagini, diverse elemente grafice, pentru a fi tiparit pe hartie, sau de multe ori pentru a fi folosit pe post de raport care sa fie citit pe computer.

Unii orbi il prefera din motive legate de comunicare. Adica daca sunt studenti de exemplu, colegii vazatori si profesorii spun ca textul cutare este la pagina cutare, fiindca vazatorii pot gasi usor un anumit text pe o pagina, asa ca nu trebuie sa specifice numarul liniei in care apare textul, si doar un word processor imparte textul pe pagini, nu si un editor de text. Uneori trebuie specificata de asemenea pagina in diverse citate, tot fiindca in acest mod ele pot fi gasite mai usor de catre vazatori, iar orbii nu au de ales decat sa se adapteze.

Cand citesti insa o carte, nu ai niciodata nevoie nici sa sti numarul de pagina, fiindca poti sa pui un semn oriunde in interiorul textului si nici sa vezi textul formatat in diverse moduri, asa ca nu are rost sa citesti o carte in format doc, rtf sau pdf, fiindca este si mai dificil de citit, dupa cum ai putut vedea, si ocupa si mai mult spatiu fara rost.

Poti salva fisierul in format text, adica sa aiba extensia .txt, iar acel text il poti citi cu un editor ca lumea de genul TextPad sau UltraEdit sau EditPlus, sau chiar cu Notepad (sau multe alte editoare accesibile).

Majoritatea orbilor folosesc Word si fiindca el este un editor mai prietenos pentru cei care nu utilizeaza foarte mult computerul. De exemplu o mare problema pentru vazatori este ca intr-un editor ca Notepad textul se afiseaza chiar de la marginea din stanga a ferestrei si pana la marginea din dreapta, fara o banda goala langa marginile ferestrei, iar acest lucru nu este prea placut, fiindca distrage atentia de la citit. Adica doar putin daca privesti mai la stanga de marginea din stanga a textului sau putin mai la dreapta de marginea din dreapta, vezi lucrurile de langa monitor sau din alte ferestre de pe computer daca fereastra nu este maximizata.
Exact asa apar celulele si in MS Excel, si din acest motiv am vazut ca foarte multi vazatori creaza tabele intr-un mod stupid in care prima sau primele coloane si primele cateva randuri sunt lasate goale pentru a le crea lor un confort vizual.
Pentru orbi insa, nu exista aceasta problema, ci dimpotriva, exista probleme tocmai in utilizarea unui procesor de text greoi ca Word.

O alta problema este ca noi majoritatea utilizatorilor computerului preferam sa utilizam un numar limitat de unelte, fiindca ne obisnuim cu ele si trebuie sa facem un efort mai mic, asa ca am prefera ca daca stim sa folosim un editor de text de exemplu, sa folosim doar unul pentru absolut orice in loc sa invatam sa folosim mai multe editoare.
Drept urmare, multe persoane salveaza cartile in format .doc, asa ca pana la urma si orbii se obisnuiesc sa le gaseasca tot in format .doc si le salveaza si ei tot in format .doc si daca nu intampina probleme majore nici nu ajung sa afle ca exista si variante mai bune, iar daca ajung sa afle despre alte editoare, prefera sa nu fie nevoiti sa le instaleze si sa invete sa le foloseasca.
Una dintre problemele despre care am auzit de exemplu ca i-au facut pe unii sa respinga editorul Notepad este ca Jaws citeste doar prima parte din fiecare linie. Asta fiindca nu era activata optiunea "word wrap", una dintre foarte putinele optiuni ale lui Notepad.

Iar alte editoare enumerate mai sus au mult mai multe optiuni...
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Salutare tuturor si La Multi Ani!
In vacanta de iarna am citit mai multe carti foarte bune printre care si "Hotul de carti" de Marcus Zusac, povestea unei fetite orfane din germania nazista cedescopera literatura ca modalitate de a trece peste greutatile razboiului. Cartea e interesanta si ca descriere destul de amanuntita a vietii de zi cu zi din Germania in acei ani, cu bombardamente, evrei ce sunt purtati in lanturi pe strada in drum spre Dachau si copii ce fura mere din livezi ca sa isi potoleasca foamea. O carte usor de citit, scrisa foarte placut si care te face sa redescoperi o lume de care nu ne face intotdeauna placere sa ne aminim.
Toate cele bune!
Campus
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Hmm, "hotul de carti"? Este un apropo la nevazatori in general, sau la cineva in special? :-)

Si eu cand eram mai mic mai furam mere de prin livezi, dar imi place sa imi aduc aminte de acele vremuri. E drept, nu le furam de foame, ci fiindca era interesanta aventura. :-)
Gica
Soldat
Mesaje: 4
Membru din: 07 Noi 2013, 12:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gica »

Buna!!!
Ieri am terminat de corectat Casa tunetului de Dean R Koontz.
Este o carte foarte horor dar are inclinatie si spre triller si romance.
Am sa fac o mica descriere:
Susan Thorton se trezeste intr-un spital din orasul Wilawauk. Doctorul ii spune ca a avut un accident cu masina si a stat in coma 22 de zile. Se pare ca din cauza accidentului Susan si-a pierdut o mare parte din memorie. In timp ce sta in spital are halucinatii cu 4 criminali morti ce i-au ucis iubitul in urma cu 13 ani intr-o pestera numita casa tunetului.

Incurand va aparea si pe biblioteca Pontes.
Daca vrea sa o citeasca cineva mai recent am nevoie de o confirmare ca sa pun un link de descarcare in postare.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Adica daca vrea sa o citeasca cineva mai curand decat "in curand"?
Pai depinde cat de curand este "in curand". :-)

Multumesc pentru carte.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Suna interesant, abia astept sa citesc o carte noua de Dean Koontz...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Gica
Soldat
Mesaje: 4
Membru din: 07 Noi 2013, 12:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gica »

Va salut pe toti!!!
Azi am terminat de corectat Cei neiubiti de John Saul.

Descriere:

După decenii de absenţă, Kevin Devereaux se întoarce la casă părintească, aducându-şi cu el familia. Bătrânul conac Devereaux, deşi nu mai are strălucirea de altă dată, continuă să fie dominat de bătrâna doamnă Helena. La fel şi singurele două suflete care mai vieţuiesc în el, fiica sa Marguerite şi Ruby, doica celor două.
O dată cu moartea bătrânei, liniştea pare să revină peste vechiul conac, dar, de dincolo de mormânt, ea încă mai conduce soarta tuturor membrilor familiei Devereaux.

Incurand v-a aparea cartea si pe Biblioteca Pontes.

Pe curand!!!
Gica
Soldat
Mesaje: 4
Membru din: 07 Noi 2013, 12:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gica »

Buna din nou!!!
Acum lucrez la Volumul 5 din seria tunele si anume spirala. Mai am foarte putin si am sa o postez pe biblioteca pontes. Sunt sigur ca va e foarte cunoscuta seria.
Pe curand!!!
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Super! Cu vreo saptamana in urma am terminat de citit volumul 4, asa ca pica la fix.
Multumiri pentru efort.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Wow, astea vesti super, asa pentru sfarsit de semestru, inceput de vacanta.........
Si eu astept cu mare nerabdare volumul 5, le-am citit pe primele 4 undeva in vara.
Stefan
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Si eu il asteptam, noroc cu o eleva care nu a mai avut rabdare si a dat cei 40 de lei pe carte, noroc ca s-a si gasit cine sa scaneze, Gica.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
DianaDenisa
Soldat
Mesaje: 5
Membru din: 27 Ian 2014, 13:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de DianaDenisa »

Bine v-am gasit si eu.
Ma bucur ca nu am cumparat doar pentru mine volumul 5 din Tunele. Mie mi-a placut foarte mult intreaga serie. :)
Andrei V.
Caporal
Mesaje: 20
Membru din: 27 Feb 2011, 18:35
Localitate: Marghita

Mesaj de Andrei V. »

Buna!
Ma alatur si eu celor care sa bucura de aparitia vol. 5 din seria Tunele, cu atat mai mult cu cit am citit primele 4 vol.
Prezentarea cartii a facut-o altcineva, cu mult mai bine, ca si cand as fi facut-o eu
Toate cele bune, din partea lui Andrei ! :)
Scrie răspuns