Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Ce mai citim si noi?

Mesaj de Manu »

M-am gandit sa deschid un subiect in care sa vorbim despre ce mai citim fiecare dintre noi in prezent, unde sa ne mai recomandam cate o carte, sa ne exprimam parerile etc..
De exemplu, eu, chiar in acest moment, citesc, cum fac de altfel cam o data pe an, un roman de Emile Zola. Chiar daca e depasit, chiar daca stilul e plitisitor, clasic, demodat etc., imi place enorm felul cum intra in amanunte, cum scoate la iveala cele mai murdare lucruri trupesti ori morale. Naturalismul mi se pare totusi ceva bun, desi este atat de defaimat.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Re: Ce mai citim si noi?

Mesaj de Ovidiu_T »

Si eu citesc o carte care este super: Nasul de Mario Puzzo;
Ma bucur ca sa deschis un astfel de subiect pe forum mie imi place foarte mult sa citesc,
ador inspecial romanele unde istoria se impleteste cu romantismul, dar accept si multe alte genuri de romane.
Ovidiu Tuduruta
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Ovidiu, dupa ce termini cu Nasul iti recomand si Omerta, tot de Mario Puzo. E din aceeasi categorie, tot o carte usoara dar captivanta. Si ar mai fi Ultimul Don, dar la aia inca n-am ajuns deci nu ma pot pronunta. Dar ii vine si ei randul probabil maine :)
Andy
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

da, Andi stiu ca e o carte buna nu stiu daca voi avea de unde sa o iau ca sa o pot citi.
Oricum dupa ce o termin vreau sa mai citesc ceva de James Clavel ma innebuneste! am citit doar Shogun si mia placut foarte mult.

Ovidiu Tuduruta
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sincer sa fiu nici nu am mai auzit de acest autor. Ce gen de romane scrie? Eram pana acum doua saptamani intr-o mare criza de idei, chiar nu mai stiam ce sa citesc, parca ma nemultumea orice.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Mario Puzo scrie, comercial dar captivant, romane legate de Mafia siciliana si de "importul" acestei organizatii in America. Nu il pot considera neaparat un mare autor, dar romanele lui, ca si filmele facute dupa ele, "te prind" ca sa zic asa. Merg citite o data, intr-o vacanta. Filmele in schimb sunt de Oscar.
Andy
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Despre mafia siciliana e interesant sa citesti, chiar imi puneam problema intr-o vreme daca mai gasesc ceva carti despre aceasta. Am citit cateva carti care aveau legatura cu acest subiect, imi amintesc acum de "Cenusa si orhidee la New York" de Vintila Corbul si de "Ambuscada la Palermo" de Colin Forbes, asta din urma se intampla in timpul celui de-al doilea razboi mondial.
Ovidiu, tu daca citesti inseamna ca stii, exista carti de Mario Puzo scanate?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Eu vin la Cluj cu Omerta-n geanta, asa ca daca o vreti, v-o dau s-o scanati.
Andy
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

Nu, eu nu am vazut la noi in biblioteca.
Eu o am in format audio de la o colega. Daca vrei o pun pe un cd si tio dau si tie.
Ma gandesc ca bine ar fi in continuare ca fiecare membru pontes sa scaneze anual cel putin doua sau trei carti si sa o puna in biblioteca.
, bineinteles spun asta pana in momentul cand ne vom cumpara un scaner din ala care scaneaza ocarte la minut.
Eu am inceput sa scanez o carte despre comunicare si negocierea afacerilor pentru ca am mare nevoie de ea. Dupa ce o am scanata si corectata o pun si in biblioteca.
Oricum asa voi face cu fiecare carte pe care va trebui sa mio scanez.
ONoapte buna va doresc!!!
Ovi
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Micutule daca esti cuminte si ma rogi frumos iti scanez eu cartea de la Andy. Cristina
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pai da, sigur vreau, daca eu sunt micutul, nu sunt sigur ca in subiectul asta tot eu sunt cel mai micut, dar de micut, sunt micut. Vreau carti din astea simple, cu actiune din care mai aflu una alta, m-am cam saturat de cei considerati mari, am tot inghitit la lecturi. Acum citesc "Fetele lui Madame Cleo" de L. Goldberg, una cu actiune si cu niste tipe "smechere" - am chef sa ma mai incarc cu literatura din asta usor citibila, din asta pentru delectare in tren sau in vacantele in care vrei doar sa te relaxezi fara nici un fel de efort intelectual.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Ovidiu, daca vrei comunicare si negociere, gasesti in biblioteca o carte a lui Stefan Pruteanu. Am pus-o de curand.
Cam in aceeasi arie sunt si cartile Cristinei Coman, carti de relatii publice.
Eu am citit aseara O mie de cocori a lui Yasunari Kavabata. E despre arta ceaiului la japonezi si e tare draguta.
Pentru amatorii de literatura usoara si relaxanta gasiti cateva carti dragute ale lui James Clavel si Sidney Shaldon.
M-ai lovit rau cu subiectul asta Manu, asa ca nu ma pot abtine sa nu mai spun cateva chestii.
Am gasit vreo doua carti de Fleming Ian, politiste cu agentul 007 despre care tot auzeam vorbindu-se si nu stiam cine-o mai fi si asta. Si tot in ultima vreme am citit si ceva carti politiste cu Sharloc Holmes despre care tot auzeam vorbindu-se de fiecare data cand se discuta despre vreun detectiv, dar sincera sa fiu nu mi se pare ca merita sa pierzi vremea cu cartile despre el, sau poate oi fi prins eu ceva carti mai proaste.
Andreea, daca nu-s prea indiscreta, cand mai apuci sa citesti? Cred ca era ultimul domeniu in care ma asteptam sa aud ca activezi. Asta nu fiind ca nu pari o persoana care citeste, ci pentru ca nu imi pot imagina ca mai ai vreme si de asa ceva la cat de ocupata te stiu :).
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

Super Cristina!!!
Daca va ajunge si la mine Omerta dau un suc...
Ovi
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Foarte bine, micutilor! Voi inhata carticica de la Andy si voi rezolva problema pentru voi! Dar suculetul sa fie de morcovi... Cristina
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am lasat si eu balta "Fetele lui Madame Cleo" si am luat "Nasul" de Puzo - prima era cam plitisitoare, iar daca tot citesc carti de relaxare, macar sa nu fie plitisitoare. "Nasul", desi am citit doar cateva pagini, pare a fi captivanta.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns