Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Allx Cucu
Sergent
Mesaje: 48
Membru din: 30 Mai 2010, 08:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Allx Cucu »

Asa este din cand in cand merge si o carte SF.
Stephen King este un super autor si cu o poveste de viata cu inceput foarte trist.
Eu citesc in general carti realiste.
dintre acestea foarte mult mi-au placut:
cartile lui San-Antonio: toata seria.
Sau Romanele din timpul lui Mihai Viteazu scrise de Ioan Dan.
"Cavalerii","Curierul secret" si "Taina cavalerilor"
______
ALLX
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Da, cred ca Cristine e cea mai dura carte a lui King, dar mie mi-a placut mai mult Misery...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mie mi-a placut foarte mult si Marsul lung.
Acum citesc Shining si e chiar tare, o familie care ramane intr-un hotel sa il ingrijeasca in extrasezon. Sunt practic izolati, hotelul fiind undeva in munti, unde iarna nu se prea poate ajunge. Atmosfera e sinistra... e mai horror decat in Christine.

Si mie mi-a placut mult Misery, de fapt se pare ca toate cartile lui sunt tari, iar ca scriitura, cel putin dupa parerea mea, Stephen King e mult mai bun decat Dean Koontz sau John Saul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Dintre cartile lui King pe care le-am citit mie Apocalipsa mi-a parut cea mai dura. In Carrie, Shining, Cristine mi-au placut pe langa elementele de groaza si cum era prezentat modul de viata al americanilor cu cateva zeci de ani in urma, si imi parea ca nu era chiar atat de roz pentru toata lumea pe cat credeam noi ca e in SUA (inainte de '89).
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Exact la aspectul asta ma gandeam si eu si am urmarit atent prezentarea modului de viata al americanilor.
Mie insa mi s-a parut totusi nivelul de atunci foarte ridicat, cand vedeam ca isi programeaza filtrul de cafea sa isi faca treaba la 7 dimineata, intr-o amarata de rulota a tipei dintr-O mana de oase exista masina de spalat vase si multe altele, imi dau seama ca nivelul era superior comparand ce aveau ei acum 50 de ani fata de ce avem noi acum.
Normal ca nu era totul roz, dar era exact asa cum consideram noi acum ca e modern.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Apropos de rulota, in cartea "Clientul" de John Grisham am citit ca o familie intreaga locuia intr-o rulota, intr-un cartier de rulote in care traiau evident, oameni nevoiasi.
Doar ca acea rulota avea 3.5 x 18 metrii, adica cam cat apartamentul meu cu tot cu balcon, deci suprafata real utila mai mare decat la apartamentul meu.
Echipamente electrocasnice probabil ca aveau si ei in acea rulota, insa nu si asigurari medicale si nici bani pentru o scoala mai buna pentru copii, adica cu alte cuvinte cam ca la noi, atat doar ca romanii platesc pentru servicii medicale de care nu prea au parte, insa americanii nu.
Sunt curios daca si in prezent mai sunt la moda in SUA locuintele in rulote, desi nu prea as crede, fiindca cel putin in filme am vazut astfel de locuinte in special in filmele americane de prin anii 60 - 70, nu si in filmele mai noi.
Desi... la cum sunt construite casele americanilor, nu cred ca este o diferenta prea mare intre o rulota si o casa din aia din prefabricate din lemn. Poate totusi ca o casa rezista cu cativa ani mai mult, dar nu cu mult...
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Manu scrie:Exact la aspectul asta ma gandeam si eu si am urmarit atent prezentarea modului de viata al americanilor.
Mie insa mi s-a parut totusi nivelul de atunci foarte ridicat, cand vedeam ca isi programeaza filtrul de cafea sa isi faca treaba la 7 dimineata, intr-o amarata de rulota a tipei dintr-O mana de oase exista masina de spalat vase si multe altele, imi dau seama ca nivelul era superior comparand ce aveau ei acum 50 de ani fata de ce avem noi acum.
Normal ca nu era totul roz, dar era exact asa cum consideram noi acum ca e modern.
Cred ca nici daca era Romania o tara capitalista in anii '70, nivelul de trai al romanilor nu ar fi putut fi comparat cu cel al americanilor.
Si Shining e o carte dura, dar parca mai moale decat Cristinne, iar cartea Apocalipsa e foarte interesanta in primul volum, apoi incet, incet cartea se stinge, iar sfarsitul mi s-a parut complet nesatisfacator.
Eu unul il prefer pe Koontz, dintre cei trei si pe Stanislaw Lem, ca cel mai bun scriitor de carti de anticipatie din cati am citit.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Daca tot a venit vorba de rulote, am citit acum articolul Mobile home din Wikipedia.
Nici nu stiam pana acum ca ar exista astfel de case prefabricate. O comanzi, este adusa si plasata de obicei intr-o zona amenajata pentru asa ceva. Ca si cum ar fi un camping cu corturi racordate la retelele de apa, canalizare, curent etc.
Cica o marime comuna pentru un single-wide ar fi de 5.5 pe 27 metri, asta ar insemna aproape 150 de metri patrati... mi se pare enorm, cati au astfel de apartamente in alte tari, fie ele chiar si occidentale?
Interesant cum s-a pus pana intr-o vreme problema statutului acestor rulote pentru taxe... pana intr-un timp erau considerate vehicule si erau taxate mai ieftin, dar s-a reglementat si aceasta problema si atunci au aparut alte probleme cum ar fi mutarea lor din loc in loc.
Se pare ca si acum exista astfel de case prefabricate, iar in SUA sunt vreo 38 de mii de locuri amenajate pentru ele, cu un numar de la 5 la peste o mie de rulote.
Nu cred sa fie o problema sa locuiesti in astfel de case, mai ales ca exista reglementari foarte clare de siguranta in functie de zona, tinandu-se cont de uragane si alte fenomene posibile.

Cand am citit O mana de oase de Stephen King, cartea in care o tipa cu fetita ei locuiesc intr-o rulota, nici nu ma gandeam cum sta treaba, am crezut ca e un caz posibil, dar izolat.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Interesant articolul de pe Wikipedia!
Hmm, cica exista case chiar mai mari de 5.5 m x 27 m, adica probabil cam de 3 ori cat apartamentul meu.
Oricum, este evident de ce casele americanilor au parte de incendii si sunt luate de uragane, si cred ca nici casele statice modulare, adica construite din panouri prefabricate nu sunt cu mult mai stabile. Nu cred ca se compara cu o casa romaneasca din caramida cu fundatie de beton si ferbeton. Dar probabil ca o casa de tip romanesc in SUA ar costa o avere.
Oricum, 3800 de cartiere cu rulote poate insemna cateva sute de mii de case mobile, adica si mai multe sute de mii sau chiar peste un milion de persoane care locuiesc in ele, insa in comparatie cu populatia SUA cred ca este destul de putin.
Hmm, nu o duc prea rau americanii astia totusi. :-)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Daca mai pui un 0 la statistica ta... va fi corect, probabil 10 milioane de case. :)
Acolo spunea ca sunt 38 de mii de astfel de trailer parks, se pare ca la ei toate sunt in numar mare, desi ca populatie nu sunt cu mult peste jumate din cea a Uniunii Europene.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Pai un zero mai mult sau mai putin... tot zero e. :-)
Asa este, am retinut un numar mai mic, dar tot din vina americanilor care au produs Eloquence si care spun ca au 38 si de mii dar si de sute, adica 38 hundreads, asa ca am retinut doar 38.
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Servus,
Eu nu am citit O mana de oase, dar ar trebui s-o citesc in curand, si, nici apocalipsa. Am citit in schimb alte carti de King in engleza, care nu sunt inca traduse la noi, o serie, The dark tower, turnul intunecat, din care a aparut un volum in traducere si cineva l-a pus pe site. Dintre King Koontz si John Saul imi place mai mult King, e cu mult mai complex si creaza extraordinar atmosfera care trebuie la asemenea gen de carti. La Koontz imi place totusi ca omul e optimist si in cartile lui, oricate chestii nasoale s-ar intampla, esti sigur ca invinge binele, si dupa ce termini un roman, ai o stare de spirit pozitiva. Saul scoate numai asa carti pe banda care seamana una cu alta si mie personal nu imi prea place. Tot din tipologia asta de scriitori e fain Brussolo, pentru imaginatia lui bolnava.

Dar sa ma intorc la ce voiam sa spun cand am intrat pe forum. Voiam sa va recomand o carte de un scriitor din Kenia SHAFIQUE KESHAVJEE, il cheama. Se numeste Printesa si profetul si m-a impresionat foarte mult, desi initial am cumparat-o pachet de la Nemira cu alte doua carti sf care erau baza pentru mine, o carte de martin pe care am scanat-o si una de stephen king, o noutate, care are ca titlu KFJ, sau jfk. Trebuie sa ma apuc de ea, dar e destul de mare. In fine, actiunea Printesei se petrece in India, in Bombai, si, daca nu e nu stiu ce la capitolul actiune, cartea are un mesaj umanist extraordinar, care m-a facut sa-mi promit mie insami ca o sa las de-o parte orice prejudecata etnica, rasiala si de orice fel, pe urma e si un roman social si de idei, si eu cred ca chiar e super si valoros din punct de vedere estetic si chiar merita citit.
Joane
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Aaa, si inca ceva. Romanul o sa va socheze, si o sa va zguduie bine toate convingerile initiale. Sunt, in discutiile din carte cateva cifre, de exemplu faptul ca 125 de milioane de oameni traiesc in India la nivelul saraciei extreme, adica realmente pe strazi, in case de carton, ca, in secolul XX au murit peste 90 milioane de oameni, cat nu murisera intr-o mie de ani, cat de mult ruineaza pe de o parte multinationalele economia locala a unei tari, chiar daca se spune ca aduc crestere economica si, multe lucruri se mai spun, care te fac sa meditezi... personajele sunt foarte bine realizate, mai ales profetul, Joseph caruia oamenii ii spuneau Swami Jeeji, si cersetoarea indianca, dar si Mary, sau bogatasul Matiew Amon sunt interesanti. La prima vedere am crezut ca cel din urma era un monstru, dar pana la urma nu era asa, dar ma opresc aici deocamdata. Sa aveti o zi faina.
Joane
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Salut,
Ce imi mai recomandati de citit? Sau ce ati mai citit? De king inca nu m-am hotarat sa ma apuc inca, dar as vrea si alte recomandari in afara de acesta.
Stefan
Allx Cucu
Sergent
Mesaje: 48
Membru din: 30 Mai 2010, 08:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Allx Cucu »

Salut
Ai putea sa citesti romanele lui Colin Forbes.
Eu am citit pana acum "Navele fantoma" si "Pe muche de cutit".
Si pe ambele ti le recomand, sunt romane destul de interesante.
In "Navele fantoma" e vorba de o invazie chineza in Europa, si ei aveau niste vapoare si avioane ne detectabile de radarele obijnuite, pana la urma se rezolva dar cu mare truda din partea trioului: Tweed, Paula si Newman bine inteles ajutati si ei de servicile din tarile incare erau amplasate centre de comanda chineze.
______
ALLX
Scrie răspuns