Magazin virtual de produse pentru nevazatori

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Din punctul meu de vedere, vocea nu mai are aceste probleme.
Daca nu ai descarcat deja un trial, trimite-mi adresa de mail ca mesaj privat si iti fac eu inregistrarea pentru unul.
Numai bine,
Andreea
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Buna Andreea,

Te rog sa imi trimiti acel test de voce pe adresa ionpop123@gmail.com

In principiu m-ar interesa unul in care sa apara acele litere despre care iti spuneam, adica "y" la sfarsit de cuvant ca in "Harry", Ş si Ţ la inceput de cuvant ca in "Ţară" si "Şurubul".

Mersi.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Ti-am facut cerere de trial de 30 de zile de la IVONA. Vei primi pe email de la ei un link pe care va trebui sa-l urmezi pentru a-ti confirma adresa de mail.
Apoi iti vor trimite tot cei de la IVONA un mail care iti permite sa testezi IVONA Reader si vocea Carmen timp de 30 de zile, ca sa verifici chiar tu daca ti se pare in regula noua voce.
Numai bine,
Andreea
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Am instalat Ivona Reader, insa in momentul instalarii nu mi-a oferit si posibilitatea de a instala sinteza Carmen, singura care ma intereseaza, ci doar sintezele in celelalte limbi.
Este posibil sa faca asta fiindca mai demult am instalat o versiune a sintezei Carmen de test?
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Da. Odată instalat un trial, nu mai poţi pune un al doilea.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

IVONA Accessibility package

Mesaj de Andreea Neagu »

IVONA ofera si o solutie completa cu cititor de ecran, lector si voce in romana: IVONA Romanian Accesibility Package. Pretul pachetului este de 49 de euro si include cititorul de ecran NVDA, lectorul IVONA Reader si vocea IVONA Carmen 2. Totul este preconfigurat, intr-un singur pachet software, facandu-se practic o singura instalare si nemaifiind necesare configurari suplimentare.
Cititorul NVDA este inclus gratuit in pachet, tot 49 de euro costand si IVONA Reader cu vocea Carmen, fara niciun cititor de ecran. In plus, din cei 49 de euro platiti pe Accessibility Package, 4 euro sunt donati echipei care dezvolta voluntar NVDA.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Incepand de azi, ne gasiti si pe Twitter la @anjomagazin sau http://www.twitter.com/anjomagazin . Urmariti-ne pe Twitter pentru a afla informatii despre noi produse, promotii sau servicii oferite de Anjo!
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

IVONA a rezolvat problema utilizarii licentelor pentru Carmen pe mai mult de un calculator.
Pachetele Family Pack de la IVONA, create special pentru familii si pentru cei care au mai multe computere, va permit sa folositi produsele IVONA pe maxim 3 calculatoare.
In magazinul nostru veti gasi disponibile IVONA Carmen Family Pack si IVONA Reader cu vocea Carmen - Family Pack.
Cu ajutorul acestor pachete, veti putea folosi produsele IVONA pe maxim 3 calculatoare, platind mai putin decât daca ati cumpara 3 licente separate.
Astfel, cu IVONA Carmen Family Pack economisiti 46 de euro: pachetul costa doar 71 de euro, fata de 117 euro, cât ati plati pentru 3 licente separate.
Cu IVONA Reader cu vocea Carmen - Family Pack economisiti 58 de euro: pachetul costa doar 89 de euro, fata de 147 de euro cât v-ar costa 3 licente separate.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Avem în stoc un nou joc de şah, mai mic şi mai uşor. Costă 175 de lei, iar tabla din lemn încape cu uşurinţă într-o geantă obişnuită de laptop. Piesele din plastic se înfig în găurelele de pe tablă, iar cele albe au în vârf un punct în relief, pentru a se deosebi uşor de cele negre.
Spre deosebire de table clasice de şah, această tablă este dreptunghiulară deoarece are la două capete opuse câte o zonă adâncită, prevăzută cu două rânduri de găuri în care puteţi fixa piesele luate, pentru a nu se pierde. Între aceste două zone se află suprafaţa de joc, de formă pătrată.
Mai multe detalii găsiţi pe pagina jocului de şah din magazinul Anjo.
Numai bine,
Andreea
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Când am lansat Stiloul Prietenos, unii clienţi m-au întrebat dacă nu poate fi folosit pentru etichetarea rufelor puse la spălat.
Ei bine, de acum se poate face şi asta, deoarece este disponibil un nou pachet de etichete, special create pentru a fi rezistente atât când le spălăm la maşină cât şi când le spălăm de mână. Se pot lipi direct pe haine în cazul bumbacului şi a altor materiale la fel de netede, iar în cazul lânii sau al materialelor sintetice, pe eticheta hainelor.
Preţul unui pachet de 48 de astfel de etichete este de 89 RON, iar o etichetă rezistă la cel puţin 50 de spălări la temperaturi de până la 50 de grade Celsius
Citiţi mai multe despre noile etichete pentru Stiloul Prietenos, care pot fi lipite pe hainele ce vor fi spălate la maşină

Numai bine,
Andreea
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Am inceput vanzarea vocii Mihai de la Loquendo. Pretul unei licente pentru un calculator este de 85 de euro, platibili in lei la cursul zilei, ca si la vocea Ioana.
Pentru cei care doresc sa testeze functionarea vocii Mihai pe un calculator cu JAWS, putem organiza sesiuni de testare la sediul Anjo din Bucuresti, folosind un computer al firmei. Va rog ca, daca sunteti interesati sa testati vocea la sediul nostru, sa ma contactati telefonic la numarul 0722925023 pentru a stabili o intalnire.
Accesati pagina vocii pentru JAWS in limba romana Mihai de la Loquendo din magazinul de produse pentru nevazatori Anjo
Numai bine,
Andreea
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Avand în vedere vremea de afară, am inclus in ofera Anjo un nou produs: crampoanele detaşabile pentru mers pe zăpadă şi gheaţă.
Cu ajutorul acestor crampoane universale detaşabile, puteţi ieşi din casă iarna, pe gheaţă şi zăpadă, fără să vă mai temeţi că veţi aluneca.
Crampoanele sunt uşor de trecut peste vârful cizmelor sau pantofilor şi vă asigură o mai bună stabilitate pe zăpadă şi gheaţă.
Caracteristici:
- dispozitiv cu 7 crampoane de oţel care se montează pe pantof sau cizmă
- sistem de prindere cu scai, permiţând ajustarea pe pantofi sau bocanci de orice mărime
- se livrează împreună cu un săculeţ pentru depozitare
- a nu se purta decât afară
Preţul unei perechi de astfel de dispozitive este de 49 de lei.
Numai bine,
Andreea
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Zilele astea m-am tot gandit ce mult mi-ar placea sa rezolv un Cub Rubik.
Am intrat pe magazin-nevazatori.ro si nu am gasit. Nu se fabrica astfel de jucarii accesibilizate? Am inteles ca e cea mai vanduta jucarie din lume, peste 300 milioane de exemplare.
Prin scoala imi amintesc ca se primeau de prin Ungaria exemplare care aveau fetele in relief. Probabil ca in Ungaria ar fi ceva sursa, avand in vedere ca Erno Rubik, cel care a inventat cubul in 1974 e maghiar.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut,
Exista cubul lui Rubik inscripitonat Braille pe fiecare patratel. Din pacate, l-am gasit doar in America, si nu la furnizorii mei obisnuiti. Daca te intereseaza, pot sa iau legatura cu cei la care l-am vazut si sa-ti fac un pret, cu tot cu transport USA - Romania si cu taxe vamale.
O alternativa ar fi sa incercam accesibilizarea unui cub clasic, cu ajutorul unor etichete Braille facute cu dispozitivul de etichetare. Daca ar fi sa lucram asa, cum ai vrea sa fie etichetata fiecare fata? Prima litera a culorii ar fi OK?
In legatura cu Ungaria, o problema majora e ca nu prea apar magazinele lor la cautari in engleza, iar eu nu vorbesc maghiara, asa ca nu prea am cum da de ei.
Numai bine,
Andreea
Editare ulterioara: numerele de telefon de pe siteul respectiv sunt cu prefix de SUA, insa la contact e trecut Shanghai, China...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cele cu care eram obisnuit erau in relief, chiar plasticul din care era format: cerc plin, cerc gol, patrat, triunghi, plus si minus.
In braille ar fi cam incomod si nu cred ca ar tine plasticul atasat...
Poate gasim pana la urma o solutie viabila...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns