Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Andrei V.
Caporal
Mesaje: 20
Membru din: 27 Feb 2011, 18:35
Localitate: Marghita

Mesaj de Andrei V. »

Buna, va multumesc d-ra Ioana pentru prontitudinea cu care mi-ati raspuns la mesaj. Din pacate, nu am decit doi ani de studiu de engleza! Probabil ca se va gasi un binevoitor care imi va indeplini dorinta, Asa ca ma "inarmez cu rabdare si tutun" si astept.
Va multumesc inca odata! :)
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

pitoresc

Mesaj de Cornel »

In zilele astea, doua carti mi-au atras in mod special atentia: prima este a autorului Michel Folco - Doar Dumnezeu si noi; e o inedita relatare a istoriei unei familii de calai, incepand din sec' XVI pana in sec' XX. Ineditul acestei carti consta in fantastica abilitate a autorului de a te face sa razi si cand e vorba de executia unui om (incredibil, dar cititorii se vor convinge singuri); la fel ca in picturile cu subiect anatomic ale lui Rembrant, unde detaliile anatomice nu starnesc oroare, si Michel Folco reuseste sa induca aceleasi sentimente;
a doua carte ii apartine autorului Irvin D Yalom - Minciuni pe canapea, o savuroasa incursiune in lumea psihanalistilor, cu sedintele lor, invidia de breasla, plina de umor in stilul anglo-saxon a la David Lodge. Subiectul e cat se poate de actual, iar in SUA e la moda frecventarea psihoterapeutilor; Amatorii de film romanesc isi amintesc probabil de productia H.B.O Romania de anu trecut - In deriva; la Yalom, insa se adauga si filonul comic; o galerie de psihoterapeuti care incearca sa descopere tot felul de metode noi, noi complexe (de exemplu, unul substituie complexul Oedipian cu integrarea in pantecele patern) ceea ce ii atrage "excomunicarea" din randurile breslei; altul considera ca intre psihanalist si client e preferabil sa se stabileasca o relatie sexuala etc' va las sa descoperiti singuri talentul autorului.
Cornel
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mi-a placut si mie Doar Dumnezeu si noi de Michel Folco, buna recomandare; e scrisa foarte fluent. Aduce cumva la stil cu Parfumul lui Patrick Süskind, merg asa de bine astfel de carti.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut.
eu in momentul de fata ma delectez cu "Jocurile foamei", de Suzanne Collins.
intr-o America postapolictica, sunt organizate de conducerea numita capitoliu, jocurile foamei, un soi de lupte unde sunt aruncati adolescentii.
toti trebuie sa se lupte, pana doar unul ramane in viata.
cartea este foarte placuta, si plina de suspans.
in poveste ne sunt relatate aventurile personajului principal in timpul jocurilor, cat si dupa.
va las pe voi sa descoperiti, chiar merita daca va place genul.
Stefan
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut!
tocmai m-am apucat sa termin volumul 5 din "Ciresarii", deoarece am cam intrerupt lectura pentru o perioada.
voi ati citit aceasta carte?
si daca da, ce parere aveti despre ea? ce personaje v-au placut si de ce?
Stefan
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut, am inceput un mesaj, dar nu stiu ce am facut, probabil umbra mainii a fugit peste touchpadul laptopului, ca m-am pomenit ca a disparut.
Voiam sa spun in el ca saptamana trecuta, Cristi simion a dat pe lista un torent cu carti pe care l-am luat si eu. Sunt acolo majoritatea cartilor pe care le avem si noi, dar exista un procent de 10% carti si autori noi. Voiam sa va intreb daca sa le pun in biblioteca? Pentru ca eu imi sortez acele foldere si nu o sa tin decat ceea ce nu este in biblioteca mare. Deocamdata ceea ce e in torent sunt literele a b si c, dar puse dupa numele mic al autorului, nu dupa cel de familie cum se face in mod obisnuit. Oricum, e fain ca sunt cateva chestii noi. Deocamdata, uploadez cele cateva carti noi gasite de mine.
Ce am mai citit? In primul rand citesc o chestie in engleza de 12 volume, Terry Brooks, Shennara series, o carte fantasy cu tot tacamul, dar care e oarecum mediocra, nu e asa de buna ca song of ice and fire... Totusi, actiunea e interesanta...
Am citit si Memoriile lui Valeriu Anania, fostul mitropolit al Clujului. Cartea e buna, dar la un moment dat devine prea lunga. Daca autorul se oprea la prima parte a memoriilor, cea care descrie anii de inchisoare comunista, ar fi fost ok, cartea fiind ceva de genul Jurnalului fericirii a lui Steinhardt, numai ca totul se continua, si substanta cartii devine diluata.
Joane
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut!
poate uploada cineva cartea eragon in biblioteca sau sa imi dati un link de unde o pot descarca?
multumesc
Stefan
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut, am uploadat-o eu, transformand-o din pdf in doc, dar trebuie sa ai rabdare sa o puna Francisc in biblioteca. Din pacate, am vazut ca nu e scanata grozav, adica ordinea paginilor e ceva de genul 36 35 nu cea care trebuie. In rest, cartea lui paolini e buna, cica a scris-o la 15 ani, adica eragon, dupa aia mai sunt doua volume, am uitat cum ii spune celui de-al doilea, dar volumul trei se numeste brisingr. Interesanta poveste, eu am citit seria in engleza. Autorul spunea ca va fi o tetralogie, dar nu stiu daca a aparutt volumul 4 inca si, luata de alte treburi si citind alte carti, am uitat sa verific.
Joane
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

dar despre ce este vorba mai exact in carte?
din cate am inteles eu, e despre ceva dragon, dar mai multe nu stiu.
Stefan
Kov.Kriszti
Plutonier major
Mesaje: 218
Membru din: 16 Noi 2009, 14:54
Localitate: Romania

Mesaj de Kov.Kriszti »

Sal!!! Zilele astea am citit in tara mahdiului de Karl May. E foarte faina! Mai ziceti-mi si voi niste carti faine. Mai citesc Robert Ludlum care scrie din astea politiste.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

incearca "stapanul inelelor" de J.R.R.tolkien, "inima de cerneala" de Cornelia Funke, "Cronicile din narnia", "Hobitul", tot de Tolkien.
cam atat imi vine in minte momentan.
Sarbatori fericite tuturor!
Stefan
Kov.Kriszti
Plutonier major
Mesaje: 218
Membru din: 16 Noi 2009, 14:54
Localitate: Romania

Mesaj de Kov.Kriszti »

Narnia am citit! O sa incep deci stapanul inelelor. Mi-a mai fost recomandata cartea.
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Salut si la multi ani,
As mai avea o recomandare din genul asta pe care tocmai am inceput-o. E vorba de o carte pe care am cumparat-o de la nemira si am scanat-o asta-vara, dar numai acum m-am apucat de ea. Se numeste "Taisul sabiei" si face parte din trilogia "Prima lege" de Joe Abercrombie, un autor destul de tanar, dar cartea e ok. Nu are nivelul lui Martin sau Tolkien, dar merge, personajele sunt destul de realist concepute, si nu se incadreaza in cliseul personaje strict pozitive sau personaje strict negative.
Din pacate, am fost destul de zgarcita si nu am mai cumparat restul cartilor din serie, Fara indurare si Puterea armelor parca le spune in romaneste, si cred ca o sa ma multumesc sa le citesc in engleza. Trebuie sa le pun in biblioteca, dar asta dupa ce Feri o sa le aranjeze pe cele pe care le-am pus.
Joane
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

FTP-uri

Mesaj de Shady »

salutari tuturor membrilor si vizitatorilor forumului pontes.Vin si eu c-o rugaminte la voi.....Am de citit ,,Romanul adolescentului miop'' de Eliade Mircea....Dar nu gasesc cartea.....Cine o are si mi-o poate da si mie ma gaseste pe adresa shady_rapid2008....Eu am gasit-o dar nu-mi place-n felul in care e.....Sa va explic.....E povestire si-mi da date despre ce a scris in ce volum.....Cum s-a numit pentru prima oara acest roman.....etc....Eu doresc ceva cu personaje....Chiar daca numai autorul vorbeste dar nu vreau,sa-mi fie expuse niste date de care oricum nu ma folosesc.....
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Oare aceasta parte pe care o descrii tu s-o fi numind cumva prefata cartii? Cel mai probabil asa e. Persevereaza, citeste mai departe fiindca prefata nu e niciodata nesfarsita, si dupa ea urmeaza textul romanului...
Scrie răspuns