Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Oare de ce e asa multa liniste pe aici? Oare nu mai citeste nimeni nimic? Tare as avea nevoie de niste recomandari. Inainte insa, o sa va mai povestesc eu ce am mai citit. E vorba de o serie scince fiction pe care nu am terminat-o inca: Frankenstein de Dean Koontz, o rescriere a romanului clasic, insa cu clone umane si monstri creati in laborator la finalul secolului douazeci. Apare si victor frankenstein si monstrul lui care, ciudat, au supravietuit doua sute de ani datorita electricitatii din furtuni care intra prin corpurile amandorura. In fine, stilul e alert, actiunea interesanta si Dean Koontz are talentul de a nu se repeta ca alti scriitori s.f. si de a mentine viu interesul cititorului.
In materie de literatura mai serioasa, am inceput Amos Oz, Sotul meu Michael. Pare interesanta, din cat am citit eu rezumatul de pe coperta a Iv-a, si, in sfarsit, e bine scrisa. Nu pot spune multe despre ea, pentru ca am citit doar 50 de pagini. O poveste de dragoste, pe fundalul razboiului de sase zile intre evrei si palestinieni.
Am mai citit Stigmatul Casandrei de Cinghiz Aitmatov, o carte bunicica, dar mult sub nivelul scriitorului. Plasarea subiectului in America in cea mai mare parte a lui face ca romanul sa para usor artificial si plicticos, Aitmatov nu cred ca e prea familiarizat cu mediul despre care scrie. Cam atat am avut de spus azi. Astept sa mai scrieti pe aici.
Joane
Mira
Sublocotenent
Mesaje: 257
Membru din: 30 Ian 2007, 18:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Mira »

Eu am inceput sa citesc De-a puia gaia de Vlad Musatescu. E un roman de aventuri plin de scene umoriste.
Eroul principal este un scriitor de romane politiste care cauta cu disperare un loc linistit pentru a-si scrie cartile. Negasind pacea necesara in propria casa, intr-o zi pleaca la o pensiune cu speranta ca lucrurile vor sta mai bine.
Mira
Marius
Soldat
Mesaje: 3
Membru din: 18 Iul 2010, 19:34
Localitate: Caras

Mesaj de Marius »

Nu stiu ce sa citesc... vreau ceva psihologico-filozofic, nu prostii SF si politiste (Gerard de Villiers).
stie cineva ceva tare de tot?
MihaiNemes
Sergent
Mesaje: 40
Membru din: 01 Noi 2010, 16:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiNemes »

Eu scanez doar carti de genul Gerard de Villiers.
Nu toata lumea are chef si timp de citit romane filosofice.
Tocmai am scanat un roman numit Colectionarul de cadavre scris de Anthony King.
Mihai
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

acuma fiecare citeste ce doreste. de aia sunt atatea posibilitati. eu zic ca mai bine sa ne bucuram de posibilitatile de a citi acuma si de faptul ca nu mai suntem obligati sa citim ce doar exista la asociatie inregistrat. sunt bune orice tip de carti. nu cred ca ai putea citi totusi ceva filozofic mergand cu autobuzul, cum nu poti asculta muzica clasica la un chef.
Gruia
MihaiNemes
Sergent
Mesaje: 40
Membru din: 01 Noi 2010, 16:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiNemes »

Da intr-adevar trebuie sa ne multumim cu ceea ce avem pentru ca sunt o gramada de posibilitati. Ma refer la toate posibilitatile pe care le avem acum, inclusiv posibilitatea de a citi ceea ce ne place.
Mihai
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut!
tocmai am terminat si eu de citit "Planeta Z", un roman science fiction foarte bun.
cat despre ce este vorba, va las pe voi sa descoperiti.
Stefan
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Slobinski scrie:Nu stiu ce sa citesc... vreau ceva psihologico-filozofic
Incearca Ovidiu Pecican...
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Adevarul e ca si eu, in ultima luna m-am cam lasat trasa in valtoarea s.f. fantasy... Nu ca nu as fi fost deja prinsa pana peste cap inainte. Acum citesc Tad Williams, Memory sorrow, Thorn, o serie de patru volume fantasy, cu elfi, un rege intunecat, numit The stormking, un erou pozitiv, cam prostanac, dar foarte simpatic, un adolescent de fapt. Totusi, cartea e scrisa bine, pentru ca deocamdata nu m-am plictisit. Sunt deja la volumul trei. Dupa ce termin, o sa citesc si eu ceva mai serios, totusi, nu de alta, dar nu vreau sa-mi ies din mana.
Joane
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

In sfarsit, am gasit o carte care sa ma prinda asa cum imi doream.
Fundatia de Isaac Asimov. Am inceput al doilea volum si parerea mea e ca merita sa fie citita nu doar pentru actiune, ci si pentru teoria, stiinta, cum vrem noi, psihoistoria, chiar daca la nivel fictional aici. Citind Fundatia ne putem cred forma pareri destul de complexe despre evolutii, declinuri la nivel macro. Cu putina stradanie se poate descifra, cel putin in volumul 1 si alegoria.
Exista in Fonoteca dramatizari, dar nu pot totusi surprinde cartea in totalitate, aceasta din urma fiind considerabil mare - 7 volume. Cu toate acestea, merita ascultate si cele cateva episoade, pot trezi interesul, sunt facute bine.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

Vezi sa incepi cu inceputul, adica cu aventura profesorului ( am uitat cum il chema), prin Trantor, si poi cum isi dezvolta teoria spre sfarsitul vieti in volumul doi.
Am citit toate volumele, dar... partile introductive sunt scrise mai tarziusi cumva sunt in plus, Asimov a scris mult, de fapt extrem de mult, si asta se vede in calitatea lucrarilor sale. Fundatia are ca model declinul si decaderea imperiului roman, carte scrisa de Edward Gibbon, in sec. 18. Si cred ca reprezinta o sinteza a cam tot ce a scris el, sa ne scrii si tu parerea dupa ce termini cartea. Eu unul nu regret ca am citit Fundatia, dar nu cred ca merita osteneala, dar sunt curios tu ce parere vei avea.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, cu Hary Seldon pe Trantor am inceput, este volumul Preludiu la fundatie.
Nu stiu exact ce inseamna a merita sau nu citirea unei carti... Ar fi o tema buna de dezbatut.
Probabil ca depinde de unghiul din care privim tot procesul asta al lecturii, care este motivatia, efectul etc. :)
O intrebare care s-ar putea adresa oricarui cititor al acestei rubrici de pe Forum ar fi: De ce citeste o carte? In special literatura, beletristica.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Marik
Sergent major
Mesaje: 51
Membru din: 31 Mai 2010, 23:18

Mesaj de Marik »

As putea incerca sa iti explic ce anume nu mi-a placut la cartea lui Asimov, dar asta ar insemna sa iti dau detalii din cuprinsul ei, si sincer...mie nu mi-ar placea sa stiu ce urmeaza intr-un roman. Dar recunosc ca am fost cam critic, e totusi o carte ok.
Partea cu Fundatia si pamantul are un sfarsit interesant, ca sa aduc si un argument pro.
Daca citesti science fiction si ai timp, citeste si Jocul lui Ender de Orson Scot Card si mai ales Deposedati de Ursula Le Guin, (daca citesti cartea Ursulei, vreau o scurta parere, cartea e interesanta si are si o ideologie interesanta, mie mi-a placut).
Eu sunt de parere ca trebuie sa ai o parere, daca ti-a placut ti-a placut chiar daca nu intotdeauna poti sa spui clar de ce, si veceversa e valabila, poate fi doar o reactie emotiva dar imi place sa spun da sau nu, se intelege de la sine ca gusturile nu se disputa...
Ei dar am vorbit prea mult ...
La multi ani si Craciun fericit. Sa ne auzim cu bine anul viitor.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Multumesc pentru recomandari, poate voi citi dupa Asimov si titlurile mentionate.
Intr-adevar, nu imi prea place, ba chiar ma enerveaza mult sa aflu dinainte amanunte despre o carte. Cu Fundatia insa nu ar sta lucrurile chiar asa, am apucat sa aud niste dramatizari radiofonice care cuprindeau pasaje de la volumul 2 pana pe la probabil 4/5.
Am citit azi pe Wikipedia ca volumele 1 si 2 au fost scrise ulterior pentru a completa continutul, pentru a se sti mai clar viata lui Hary Seldon si cum s-a ajuns unde s-a ajuns prin celelalte volume scrise initial.
Pe Wikipedia sunt articole care cuprind informatii foarte multe despre scrierile lui Asimov, de exemplu exista articolul Hary Seldon, scris ca si cum ar fi vorba despre o persoana reala oarecare, viata, activitatea etc.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

salut!
nu stiu ce sa mai citesc.
tocmai am terminat cartile cu Tarzan, si as vrea sa mai citesc ceva carti ori de aventura, ori fantassy.
cine poate si este amabil sa posteze niste titluri de carti de aventura care crede ca merita citite.
Stefan
Scrie răspuns