Pagina principala a www.pontes.ro Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro
Acesta este Forumul Pontes, loc in care puteti discuta orice despre persoanele cu dizabilitati, in special despre si cu nevazatori. Puteti afla sau oferi informatii despre locuri de munca, viata sociala, IT (informatica), jocuri audio, ganduri, idei etc.

Flux rssRSS    FAQ   Cautare   Membri   Grupuri   Inregistrare 
 Profil   Mesaje private   Autentificare 

Workshop: Relația văzătorilor cu nevăzătorii
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

• Creaza un subiect nou
  • Raspunde la subiect
   Pagina de start a forumului Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro -> Activitati, proiecte
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Mesaj postat

Claus

Capitan
Trimis: Luni, 12 Octobrie 2015, 06:42    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut,
deocamdata ziaristii vor sa faca diverse reportaje cu tehnicile de navigare stradala ale noastre; apoi, dl Vanda are intentia sa ii dea in judecata pe cei de la eon, si asta findca, sunt cei mai neglijenti muncitori din santierele romaniei;
in general soiul asta de incidente, au rolul sa descurajeze potentialii orbi pusi pe autonomie si curaj social, sa isi revizuiasca intentiile; iar pe cei experimentati, sa se intrebe daca au rreflexe suficient de bune; voi sustine demersul dlui Vanda, si voi face tot ce tine de mine, ca toate gropile din strazi, sa fie bine protejate. Am urmarit filmuletul , asistat de suport vizual, nu numai ca erau suficienti oameni in jur, da o femeie era chiar langa el, suficient un placaj, ca la ruibi, si incidentul era evitat; intr-o dimineata, in urma superficialitatii cu care am tratat un semafor, am fost acrosat usor de o masina, s-au adunta toti peitonii, ca la zarzavaturi, le-am cerut numarul masinii, insa nimeni, n-a vazut nimic; n-am sa inteleg lasitatea asta, soferul fair, a coborat dinmasina, asumindu-si incidentul.
Sus

Mesaj postat

DonMarin

Capitan
Trimis: Marti, 13 Octobrie 2015, 03:19    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IonPop a scris:
Daca nu i-ar fi prea greu cred ca domnul Vanda ar trebui sa ii dea in judecata pe cei care au facut groapa aia si nu au semnalizat-o corespunzator, adica intr-un mod care sa le fie accesibil si orbilor.
e.ON cred ca are suficienti bani, asa ca ar putea castiga ceva din asta, iar pentru restul orbilor ar fi foarte bine daca s-ar atrage cat de mult atentia asupra acestei intamplari, fiindca alte firme ar putea avea ceva mai multa grija in viitor.
Despre acest accident am citit cateva articole, si unele dintre ele nici macar nu au spus cine a facut acea groapa, spunand ca "O firma". Asta e Sunt absolut de acord cu domnul Pop dacă acel domn își poate permite săi dea în judecată. Ar fi o bună lecție pentru mulți.
Cât despre firmă, s-a spus doar că era o firmă de gaze, nu și cui aparținea.presa romaneasca...

Mesaj postat

DonMarin

Capitan
Trimis: Joi, 15 Octobrie 2015, 11:59    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru 15 Octombrie: Ziua internațională a nevăzătorilor.
În toate timpurile, nevăzătorii care s-au deplasat independent au utilizat de regulă un baston, un băț, o unealtă cu care să-și poată cerceta traseul, să atingă obstacolele, să recunoască repere și să se protejeze. Alții, cu un simț al orientării deosebit de fin, n-au recurs la niciun instrument auxiliar. În Scrisori persane, Montesquieu descrie cum un bărbat se oferă să-i arate drumul unui cetățean ce nu cunoștea Parisul și pe care îl poftește să-l urmeze. Mare îi este mirarea vizitatorului când sesizează că, în cartierul Marais, până unde îl condusese perfect, călăuza sa intră în așezământul orbilor Quinze-vingt. Ghidul era un nevăzător.
Odată cu intensificarea circulației vehiculelor cu combustie internă, la începutul secolului XX, odată cu sporirea aglomerației, s-a pus serios problema identificării și protejării nevăzătorilor care se deplasau pe stradă. În anul 1931, contesa franceză Guilly d'Herbemont a instituit Bastonul alb ca semn distinctiv al nevăzătorilor în deplasare prin spațiul comunitar. A donat un număr important de bastoane orbilor din Paris și din alte localități, toate fiind vopsite într-un alb strălucitor, pentru ca purtătorii lor să fie ușor identificați de participanții la trafic. Din acel moment, bastonul alb s-a răspândit cu repeziciune în întreaga lume, iar rolul său în mediul stradal și nu numai a fost recunoscut oficial. Importanța sa a devenit atât de mare și de unanim confirmată pe mapamond încât, în anul 1964, președintele Statelor Unite Lyndon Johnson a propus adoptarea datei de 15 octombrie ca Zi mondială a bastonului alb. Inițiativa sa a fost îndată acceptată, recunoscută de UNESCO și de Națiunile Unite.
În țara noastră, Ziua Bastonului Alb a fost sărbătorită pentru prima oară la Satu Mare, în data de 15 octombrie a anului 1970. De atunci, Asociația Nevăzătorilor din România, prin forul central și prin filialele sale, comunitățile deficienților de vedere, școlile de profil celebrează, onorează și fac cunoscută marelui public, în diferite moduri, această zi simbolică, precum și specificul existenței persoanelor cu diferite grade de dizabilitate vizuală.
Articol preluat de pe Facebook.

Mesaj postat

IonPop

Colonel
Trimis: Joi, 15 Octobrie 2015, 18:28    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oare Facebookul l-a copiat fara sa citeze sursa de pe site-ul ANR, sau invers? Zâmbet
(Ca nici pe site-ul ANR articolul nu este semnat)
Sus

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Joi, 15 Octobrie 2015, 19:26    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, Oare fiindca e ziua bastonului alb s-au apucat astia sa asfalteze si trotuarele la mine in manastur? sau fiindca luni seara din cauza lucrarilor, a ploi etc a fost accidentat un purtator de baston alb. Pontes a organizat astazi niste activitati interesante de ziua bastonului alb si as vrea ca cei care s-au implicat sa informeze despre ce e vorba. Eu stiu ce au facut, da nu sunt implicat si nu as vrea sa scriu eu. Oricum ii felicit pe cei care au organizat.

Mesaj postat

IonPop

Colonel
Trimis: Vineri, 16 Octobrie 2015, 07:49    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, purtatorul bastonului alb trebuie sa fie mandru. A fost ales sa fie accidentat pentru ca posterioritatea sa isi aduca aminte mai bine de ziua acestei categorii sociale. Zâmbet
Am inteles ca acum este OK si ca a putut sa mearga si la serviciu...
Felicitari primariei pentru initiativa de a mai repara strazile orasului, dar sa ii ia naiba pe toti cei care au decis ca e bine sa sape tot Clujul dintr-o data incat nu mai poti circula pe trotuar in anumite zone, pe nicio parte a strazii, iar in alte zone trebuie sa astepti cate un sfert de ora in mijloacele de transport in comun pe loc fiindca se circula doar pe un singur sens. Ba din aceeasi cauza se mai produc si accidente.
Sus

Mesaj postat

Manu

General de divizie
Trimis: Vineri, 16 Octobrie 2015, 10:42    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai de la acea cadere in groapa a mai fost un accident si marti seara cand o masina l-a dat jos pe Gruia.

Mesaj postat

DonMarin

Capitan
Trimis: Sambata, 17 Octobrie 2015, 08:39    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum nu trebuie să ne facem griji!! Și primăriile, în general, au un handicap: Sunt surde Zâmbet
  • Creaza un subiect nou
  • Raspunde la subiect
   Pagina de start a forumului Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro -> Activitati, proiecte Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum