Pagina principala a www.pontes.ro Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro
Acesta este Forumul Pontes, loc in care puteti discuta orice despre persoanele cu dizabilitati, in special despre si cu nevazatori. Puteti afla sau oferi informatii despre locuri de munca, viata sociala, IT (informatica), jocuri audio, ganduri, idei etc.

Flux rssRSS    FAQ   Cautare   Membri   Grupuri   Inregistrare 
 Profil   Mesaje private   Autentificare 

Sistemele de operare iOS si Mac - accesibilitate, programe
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 63, 64, 65

• Creaza un subiect nou
  • Raspunde la subiect
   Pagina de start a forumului Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro -> IT&C
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Mesaj postat

AlexCalina

Plutonier major
Trimis: Joi, 19 Octobrie 2017, 09:05    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,
știe cineva cum se citesc carți in ios11?intreb deoarece pe ios 10,mergea sa citiesc o pagina intreaga intruna.insa,de cand am instalat ios 11,merge sa citesc o carte sau o pagina doar rand cu rand.sper ca m-am exprimat in așa fel incat sa ma fac ințeles
Sus

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Joi, 19 Octobrie 2017, 09:41    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, într-adevăr in iOS 11 sunt probleme cu cititul cărților. In iOS.02 sau iOS 11.03 nu se pot citi pdfuri cum știam, merge doar daca folosim facilitatea enunțare ecran pe care o găsim in accesibilitate. Acolo trebuie sa activam facilitatea enunțare ecran, cand deschidem un PDF dam cu doua degete in jos si va citi fără probleme si putem bloca si ecranul. In iOS 11.1 au rezolvat citirea pdfurilor cu voiceover cum știam, da au stricat citirea cu enunțare ecran. Singura varianta care mai merge ok e daca avem cărțile in format ePub, atunci merge ok oricare varianta de citire, fie ca alegem enunțare ecran, fie ca citim cu voiceover.

Mesaj postat

AlexCalina

Plutonier major
Trimis: Marti, 24 Octobrie 2017, 05:36    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,
un prieten mi-a spus ca in notițe pe iphone,a gasit funcția de scanare.vrea sa știe cum se lucreaza cu aceasta funcție,daca documentele sunt scanate sub forma de poza,cum sa le scaneze corect,și cum sa faca sa fie citite cu voiceover
Sus

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Marti, 24 Octobrie 2017, 06:06    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, documentele sunt doar poze, deci VoiceOver nu le poate citi.

Mesaj postat

AlexCalina

Plutonier major
Trimis: Miercuri, 25 Octobrie 2017, 06:27    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,
am facut o mare gafa.am vrut sa invat singur sa scot sertarul simului,și sa introduc simul.am reușit sa-l scot,doar ca nu reușeam sa introduc simul in sertar,ca mai apoi sa introduc sertarul in lacașul special.și am introdus simul in lacașul simului.iar acel sertar,nu mai intra in acel lacaș din cauza faptului ca e simul introdus inauntru.vreau sa va intreb daca simul mai merge scos.și daca da,cum.ca sa rog o persoana vazatoare
Sus

Mesaj postat

Manu

General de divizie
Trimis: Sambata, 28 Octobrie 2017, 14:34    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu penseta, probabil...

Mesaj postat

Ioto

Plutonier
Trimis: Sambata, 28 Octobrie 2017, 16:44    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare
Mă adresez utilizatorilor de Iphone 5S cu o întrebare?
V-ați instalat IOS 11? Ce diferențe sunt? Apreciez cât mai multe răspunsuri.

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Duminica, 29 Octobrie 2017, 12:00    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, la ce fel de impresii te referi? In ceea ce privește performantele nu am cum sa îmi dau seama ca nu am doua iPhone-uri 5s ca sa le c-omoară inte ele. In cea ce privește noile funcții nu sunt cred ca foarte importante, da pe măsura ce le utilizezi constați ca îți place ca sunt. In rest pot spune ca iphone 5s încă funcționează acceptabil in opinia mea.

Mesaj postat

Silviu

Sergent major
Trimis: Sambata, 04 Noiembrie 2017, 22:58    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, am Iphone 5s și tot mă întreabă dacă vreau să-i dau actualizare la Ios 11, iar eu nu i-am dat până acum. Credeți că ar fi bine să-i dau actualizare, va merge mai greu telefonul? Am auzit că are și beneficii această actualizare.. vă mulțumesc..

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Duminica, 05 Noiembrie 2017, 08:56    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, noutăți foarte mari nu sunt in iOS 11. De mers mie mi se pare ca merge ok pe iphone 5s, da u îl folosesc eu si soția. Depinde foarte mult ce faci cu un iphone, pentru mine care îl folosesc ca pe un laptop sunt importante actualizările, daca îl folosești ca telefon si ocazional Facebook atunci nu merita sa îl actualizez. De ex eu si acest Mesaj îl scriu de pe iphone. Astăzi încă nu am deschis calculatorul.

Mesaj postat

AlexCalina

Plutonier major
Trimis: Duminica, 05 Noiembrie 2017, 10:10    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,
marți cei din altex imi vor aduce iphone x.asta dupa ce i-am sunat pe cei din sibiu.oare fara acel buton homme va fi greu de utilizat?pentru cei interesați prețul este de 5400 ron.in altex,poți face inclusiv asigurare.asigurare ce acopera furt,lichide,chestii mecanice,etc.mi-au spus ca pe un an e in jur de 350 ron.iar marți ma vor anunța cat costa pe 2 ani
Sus

Mesaj postat

AlexCalina

Plutonier major
Trimis: Duminica, 05 Noiembrie 2017, 19:06    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,
imi spune cineva cum se utilizeaza icloud?ma refer de pe computer.am instalat aplicația,și vad ca jaws nu o citește.și vroiam sa vad exact ce anume e stocat acolo.și poate sa șterg.sau sa adaug.in plus ma gandesc ca icloud pe computer are mai multe funcții fața de ceea ce poți vedea din iphone
Sus

Mesaj postat

AlexCalina

Plutonier major
Trimis: Vineri, 17 Noiembrie 2017, 12:17    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,
mi-am cumparat noul iphone X.m-am obișnuit repede fara butonul home.sa fiu sincer,nu m-aș mai intoarce la acel buton fizic.singura problema e ca in configurari baterie nu mai apare opțiunea de afișare a procentajului.voiceover spune cat la suta mai este.insa un prieten vazator mi-a spus ca pe ecran acesta nu apare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
  • Creaza un subiect nou
  • Raspunde la subiect
   Pagina de start a forumului Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro -> IT&C Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 63, 64, 65
Pagina 65 din 65

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum