Pagina principala a www.pontes.ro Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro
Acesta este Forumul Pontes, loc in care puteti discuta orice despre persoanele cu dizabilitati, in special despre si cu nevazatori. Puteti afla sau oferi informatii despre locuri de munca, viata sociala, IT (informatica), jocuri audio, ganduri, idei etc.

Flux rssRSS    FAQ   Cautare   Membri   Grupuri   Inregistrare 
 Profil   Mesaje private   Autentificare 

Sistemele de operare iOS si Mac - accesibilitate, programe
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 63, 64, 65  Urmatoare

• Creaza un subiect nou
  • Raspunde la subiect
   Pagina de start a forumului Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro -> IT&C
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Mesaj postat

Silviu

Sergent major
Trimis: Sambata, 16 Septembrie 2017, 14:11    Titlul subiectului: despre macbook Raspunde cu citat (quote)

Mă bate gândul să-mi cumpăr un macbook și aș dori să știu dacă pune probleme?

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Sambata, 16 Septembrie 2017, 17:34    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, e greu de zis. Depinde la ce dorești sa îl utilizezi. Voce are tot asa preistalata, da utilizarea e diferită de iphone si de windows. In plus jocuri nu prea sunt pentru mac. Eu am un mac din 2012 si in mare m-a descurc pe el. Probleme oarecum importante sunt cu unele documente word complicate. In schimb scapi de problemele cu sistemul de operare, adică reinstalarea o poate face si un nevăzător si nici nu sunt probleme cu driverele sau ceva de genul.

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Luni, 25 Septembrie 2017, 07:57    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, Iata ca pe lângă o mulțime de vesti proaste, iOS 11 vine si cu o veste buna, acuma un iphone care are nfc poate citi Etichete de acest tip. Deocamdată poate citi doar Etichete nu poate sa se conecteze la diferite aparate prin nfc.

Mesaj postat

AlexCalina

Plutonier major
Trimis: Vineri, 06 Octobrie 2017, 12:07    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,
voua la ios 11 va citește detaliile despre o anumita poza așa cum se intampla la ios 10? spre exemplu: 3 chipuri, 2 zambind, clara. eu a trebuit sa trec inapoi la ios 10 din cauza faptului ca mie nu imi mai citea nimic despre poze. și nu știu daca exista o setare ceva care sa faca și in ios 11 ca detaliile sa fie citite.
Sus

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Sambata, 07 Octobrie 2017, 05:41    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, din nefericire am verificat si eu si nu mai zice.

Mesaj postat

Andreea Neagu

Colonel
Trimis: Sambata, 07 Octobrie 2017, 07:26    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le citește dacă apeși cu 3 degete pe poză.
Școala pentru toți - site dedicat elevilor nevăzători
Sus

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Sambata, 07 Octobrie 2017, 08:06    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si totuși eu daca apăs cu trei degete îmi zice poza 67 din 123 de ex sau pagina 32 din 45.

Mesaj postat

Andreea Neagu

Colonel
Trimis: Sambata, 07 Octobrie 2017, 08:11    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ciudat. Eu am testat plimbandu-ma printre pozele din Momente, fără să intru efectiv în vreo poză prin apăsare dublă, și apăsând cu 3 degete pe poza selectată. Am obținut descrieri de genul “cal, călăreț, dresaj” sau “chitanță”. iPhone SE, iOS 11.0.2
Sus

Mesaj postat

Valentin

Sublocotenent
Trimis: Sambata, 07 Octobrie 2017, 10:20    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pentru ca descrierea sa functioneze trebuie dezactivata cortina de ecran. Este foarte utila, mai ales pentru pozele care contin text, uneori va fi citit si textul.
Bebe Pontes al III-lea
Sus

Mesaj postat

GruiaVelicu

Locotenent - colonel
Trimis: Sambata, 07 Octobrie 2017, 10:46    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte ciudat, da se dovedește adevărat ce zice Valentin.

Mesaj postat

Manu

General de divizie
Trimis: Sambata, 07 Octobrie 2017, 12:44    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am pățit-o pe Android când am vrut să scanez o carte din Cărți Play. Nu știu cum de tocmai atunci aveam activată și eu reducerea luminozității și am făcut capturi de ecran goale. Se pare că sistemul trebuie să vadă și el, cortina aceea împiedică cumva accesul la imagine. Oricum, de atunci nu am mai activat așa-zisa cortină, mi se pare că ar conta prea puțin pentru baterie, apoi ar putea părea ciudat pentru cei din jur că tot frecăm degetele de un ecran gol...

Mesaj postat

Silviu

Sergent major
Trimis: Joi, 12 Octobrie 2017, 19:33    Titlul subiectului: despre voiceover Raspunde cu citat (quote)

Salutare, aș vrea să vă întreb cuum se poate ca vocea de pe Iphone să nu se mai schimbe pe engleză sau pe altă limbă atunci când citesc un text din mail care este în română.

Mesaj postat

Silviu

Sergent major
Trimis: Joi, 12 Octobrie 2017, 19:37    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oare se poate face vrio setare în acest sens?

Mesaj postat

Andreea Neagu

Colonel
Trimis: Joi, 12 Octobrie 2017, 20:07    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Când se întâmplă asta, mută rotorul pe Limbă și răsfoiește până auzi română, nu română - implicit, și vocea va reveni automat pe română. Dacă nu găsești asta în rotor mergi în Configurări - General - Accesibilitate - Voiceover - Enunțare - Adăugați altă limbă și alege de acolo româna.
Numai bine,
Andreea
Sus

Mesaj postat

AlexCalina

Plutonier major
Trimis: Sambata, 14 Octobrie 2017, 20:26    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,
am testat pe un iphone SE,o poza cu text sa vad daca e citit cum spunea cineva.avand cortina dezactivata.am apasat cu 3 degete,și imi spunea doar ca e clara.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
  • Creaza un subiect nou
  • Raspunde la subiect
   Pagina de start a forumului Forumul organizatiei Pontes - www.pontes.ro -> IT&C Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 63, 64, 65  Urmatoare
Pagina 64 din 65

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum